Siły zbrojne

Czechy planują kupić od Szwajcarii Leopardy 2

Leopard 2A4 Szwajcarskich Sił Zbrojnych
Fot. Sandstein, Wikipedia

Czechy chcą kupić od Szwajcarii czołgi Leopard 2 - poinformowała w poniedziałek szwajcarska minister obrony Viola Amherd w wywiadzie dla telewizji SRF. Jak dodała, jeśli parlament uzna, że kraj posiada wystarczającą liczbę tych pojazdów na własne potrzeby, to rząd rozważy sprzedaż.

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

"Otrzymaliśmy prośbę od Niemiec i również prośbę od Republiki Czeskiej" - powiedziała Amherd. Wyjaśniła, że jeśli okaże się, że Szwajcaria ma wystarczająco dużo Leopardów, by móc się bronić, to może dysponować pewną liczbą czołgów na sprzedaż, jeśli parlament wyłączy je z użytku.

Czytaj też

Rządy Szwajcarii i Niemiec poinformowały w piątek, że Berlin poprosił Berno o odsprzedanie czołgów Leopard 2.

"Te czołgi nie zostaną sprzedane Ukrainie. Gwarantujemy, że pozostaną w Niemczech lub u naszych partnerów z NATO i UE, aby zapełnić braki powstałe po przekazaniu czołgów Leopard 2 Ukrainie oraz by zwiększyć dostępność części zapasowych" - napisano w liście do władz Szwajcarii.

Czytaj też

Na mocy swoich przepisów o neutralności Szwajcaria nie może wysyłać broni do kraju będącego w stanie wojny. Szwajcarskie ministerstwo obrony przekazało, że złożony przez Niemcy wniosek jest obecnie rozważany.

Czytaj też

Wcześniej Szwajcaria nie odpowiedziała pozytywnie na prośby wystosowane przez Niemcy, Hiszpanią i Danię o zezwolenie na wysłanie na Ukrainę amunicji szwajcarskiej produkcji, którą te trzy kraje wcześniej zakupiły.

Czytaj też

Kwestia pomocy Ukrainie jest powodem coraz większych podziałów w Szwajcarii, gdzie opinia publiczna staje się przychylna Ukrainie. Wywiera to presję na władze, aby anulowały zakaz eksportu szwajcarskiej broni do stref objętych działaniami wojennymi - skomentował Reuters.

Źródło:
PAP

Komentarze (6)

 1. LMed

  No cóż. Czesi wiadomo naród pragmatyczny i mniej uduchowiony. Chodzą po ziemii i w cuda nie wierzą. Pewnie gładko dogadają się w temacie modernizacji swoich Leo, a może nawet i naszych po zaoraniu Bumaru.

  1. szczebelek

   A po co nam Leo2a4 skoro kraj producenta, przyznaje, że chce kupić czołgi dla części, bo ich nie ma 🤣🤣🤣 Bumar uzyskał wytłumaczenie dlaczego modernizacja 2PL idzie jak żółw, bo nie da się zrobić remontu czołgów bez części zamiennych.

  2. Chyżwar

   Fakt. Są "pragmatyczni" dlatego olali nasze testy izraelskich wież. Kierując się tym pragmatyzmem kupili gnioty, posadzili je na KTO i teraz w zimie klną na nie niczym szewcy. Obecnie również całkiem "pragmatycznie" olali nasze przykre doświadczenia wynikające z modernizacji Leo 2A4 do wersji PL i z zdecydowali się na rozwiązanie, które należałoby zaliczyć do grona cudownych.

 2. Prawy Polak

  Polska powinna i musi oddać wszystkie leopardy na Ukrainę , Ukraińcom by bardzo pomogły w wyzwoleniu zagrabionych przez putlerowskich orków ziem a nas pozbawiła kłopotów z częściami zamiennymi , w zamian za Leo niech USA dadzą nam Abramsy , albo dużą zniżkę na nie . I tak Ukraina dostanie około 250 leopardów , a my pozbyliśmy się problemów i nie oszukujmy się niemieckiego złomu I bardzo szubko dostalibyśmy 250 Abramsów w najnowszej wersji

 3. RAF

  [email protected] Czyli wedlug ciebie kupowanie starych Leo jest bardziej pragmatyczne i perspektywiczne niz zakup nowych K2 i Abramsow.. Twoja "logika" powala... Sadzac po tym co napisales nie wierzysz tez w nasze zakupy, choc dokonuja sie na twoich oczach i w produkcje K2 PL, mimo ze przygotowania ida pelna para. A Leo Czechom zmodernizuja niemiaszki i oni na tym zarobia.. Polska juz dawno by swoje zmodernizowala gdyby nie problemy z czesciami, ktorych niemiaszki nie chca lub nie potrafia dostarczyc na czas.

  1. LMed

   Kolego RAF, kto będzie remontował te Leo, to się dopiero okaże. Bo znając pragmatyzm Czechów.... hehe.

  2. RAF

   [email protected] Napisalem o medernizacji, a nie o remontach. Przeciez nie beda sie wozic przez nastepne 30 lat w starych Leo2 A4. Czy ty potrafisz napisac choc jedno zdanie, ktore nie mija sie z prawda? A moze masz problem ze zrozumieniem prostego zdania?

  3. LMed

   Myślałem o remontach i modernizacjach również. Podejrzewam, że te "zrobione" będą upychać dalej. My jesteśmy na to zbyt ograniczeni raczej. Nie uważasz? A Bumar zaorać trzeba, no nie?

 4. Bren2

  Zgodnie z oświadczeniem czeskiego Ministerstwa Obrony dla ČT (telewizji publicznej), w przypadku szwajcarskich czołgów jest to kolejna runda wymiany okrężnej. Czyli czołgi kupi BRD, być może za symboliczne 1 EURO Praga, Rheinmetall przeprowadzi GO za pieniądze niemieckiego rządu i dostarczy do AČR. Republika Czeska przekazuje UA, z możliwym zatrzymaniem w Excalibur Army, pozostałe T72M1. W każdym razie Czechy nie są zainteresowane wykupem.

 5. szczebelek

  Jak widać Czechy i Słowacja tęsknią za czasami kiedy były częścią Rzeszy 🤣

  1. thorshammer

   Myślę, że gdyby Czesi, a może nawet Słowacy wiedzieli o upadku i marazmie, jaki ich czekał po 1948 roku w sojuszu ze wschodniosłowiańskimi sąsiadami, nigdy nie dążyliby do rozbicia monarchii austro-węgierskiej i mogliby dalej pić piwo i cieszyć się życiem.

  2. Bren2

   Widzę, że w Polsce niepodległość oznacza złe stosunki z sąsiadami. A potem, że Polaków i Rosjan mentalnie nie łączy. Poza tym Czesi dość dobrze pamiętają czasy, gdy byli częścią Świętego Cesarstwa Rzymskiego. Najważniejszą częścią tego ponadnarodowego systemu było Królestwo Czech, król Czech, jako najważniejszy z elektorów Rzeszy (w przeciwieństwie do pozostałych, miał dwa głosy), wybierał króla Rzymu, a król Rzymu nie mógł ingerować w wybór króla czeskiego. Co więcej, do dziś granice kulturowego Zachodu można utożsamiać ze wschodnimi granicami dawnego Świętego Cesarstwa Rzymskiego. I te granice to dziś północna i wschodnia granica Republiki Czeskiej.

  3. RAF

   [email protected] Cos ci sie pomylio, Czesi nie rozwalili monarchii austro-wegierskiej, a do sojuszu po II wojnie zostali zmuszeni przez ZSRR, podobnie jak cala Europa srodkowo-wschodnia. A tak w ogole to najlepiej jest rzadzic sie samemu, a nie pod czyims butem, nawet jesli ten bucik jest lekki.

 6. Chyżwar

  Kiedyś myśmy chcieli tam kupować a Szwajcarzy nie chcieli odsprzedać. Dzisiaj nie mamy już takiej potrzeby. I dobrze.