Reklama

Wojna na Ukrainie

Szwajcaria ugnie się ws. zniesienia zakazu dostaw broni na Ukrainę?

Autor. Mediathek

Szwajcaria może zrezygnować z wieloletniego statusu neutralności i zezwolić na eksport broni na Ukrainę. Przedstawiciele kompleksu obronno-przemysłowego oraz nastroje społeczne skłaniają szwajcarskich polityków do podjęcia takiej decyzji, napisał w poniedziałek Reuters.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Reuters pisze, że nabywcy szwajcarskiej broni mają prawny zakaz jej reeksportu, a to ograniczenie, zdaniem niektórych przedstawicieli krajowego przemysłu zbrojeniowego, szkodzi obecnie handlowi.

Wezwania ze strony europejskich sąsiadów Szwajcarii, by zezwolić dostawy broni do Kijowa, stają się coraz głośniejsze w związku z intensyfikacją rosyjskiej ofensywy, co skłoniło dwie parlamentarne komisje bezpieczeństwa do zalecenia złagodzenia przepisów dotyczących handlu bronią.

Reklama

Czytaj też

„Chcemy być neutralni, ale jesteśmy częścią świata zachodniego" – powiedział Thierry Burkart, lider centroprawicowej partii FDP, która przedstawiła rządowi propozycję zezwolenia na reeksport broni do krajów „ szanujących jak Szwajcaria podobne wartości demokratyczne ".

„Nie powinniśmy używać weta, aby powstrzymać innych przed pomaganiem Ukrainie. Jeśli to zrobimy, poprzemy Rosję, która nie jest neutralna. Inne kraje chcą wesprzeć Ukrainę i zrobić coś dla bezpieczeństwa i stabilności Europy. Nie mogą zrozumieć, dlaczego „Szwajcaria musi powiedzieć nie" – powiedział Burkart w wywiadzie dla Reutera.

Media zwracają uwagę na niedawno opublikowany sondaż firmy socjologicznej Sotomo, który wykazał, że 55 proc. respondentów w Szwajcarii popiera zezwolenie na reeksport broni na Ukrainę.

Czytaj też

Jak pisze Reuters, sprawa ta podzieliła prawicową Szwajcarską Partię Ludową (SVP), największą partię w niższej izbie parlamentu, która tradycyjnie mocno broniła neutralności.

„Pozwolenie na dostawy broni do kraju, który jest zaangażowany w konflikt zbrojny, zniszczy podstawy pokoju i dobrobytu w naszym kraju" – powiedział wiceprzewodniczący parlamentu David Zuberbuhler.

Jednak inny członek partii, zasiadający w izbie wyższej parlamentu Werner Salzmann, nie zgodził się z nim, wyrażając zaniepokojenie dodatkowymi szkodami dla szwajcarskiego sektora obronnego wynikającymi z polityki neutralności.

Czytaj też

W styczniu Komisja Polityki Bezpieczeństwa Rady Narodowej Szwajcarii (niższa izba parlamentu) zatwierdziła wniosek i inicjatywę parlamentarną, która przewiduje zezwolenie na reeksport szwajcarskiej broni z krajów trzecich na Ukrainę .

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (2)

  1. Avengers

    Przypomnialo mi sie - kiedys bylem w teatrze- sztuka byla interaktwna i widziowie losowali pileczki. Ten kto wylosowal S- gral Szfajcara i mial kiesznie pelne dolarow, ten kto N- byl NAzsista, a ten kto Z- zydem i szedl do obozu. Przedstwinie pokazwalo ze w duzej mierze to LOS decduje kto gdzie sie rodzi i taka wyznaje potem doyryne. Np w KOreii POlncjej - KOmunisci, w Poldnwej KApitalizm, w Niemczech NAzusm w Szfajcarii biznes i bogactow. Taka zacheta do szerszego wiedznia "My mamy racje"

  2. Avengers

    W czasie 2 wojny swiatwoej obie strony robily biznesy ze Szfajcaria. Obie tez naciskaly czasmi na Szfajcaraie w poszegolnych sprawach i czasmi lekko nie byla netralna. Ale te nacisku pokazuja jak bardzo USa ma sile - ze kilka krajow netralnych (Finladia np ) moze zniknac i stac sie czescia NATO.

Reklama