Reklama

Siły zbrojne

Czechy kupują amunicję do RPG-7

Fot. Ministerstwo obrony Czech/Twitter
Fot. Ministerstwo obrony Czech/Twitter

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że zawarło ramową umowę na dostawy amunicji do granatników przeciwpancernych RPG-7.

Wykonawcą umowy jest firma STV Group. Ma ona być realizowana w okresie do 2024 roku. Jej maksymalna wartość to 500 mln koron czeskich wraz z VAT, czyli nieco ponad 87 mln zł. Będzie jednak wykonywana zależnie od potrzeb czeskich sił zbrojnych, więc może być zrealizowana w mniejszym zakresie.

W krótkim komunikacie nie podano, jakie dokładnie typy amunicji zostaną pozyskane. Poinformowano jednak, że kontrakt dotyczy łącznie czterech typów. Z dostępnych informacji wynika, że firma STV Group ma w swojej ofercie m.in. pociski kumulacyjne, odłamkowo-burzące, termobaryczne i ćwiczebne.

Czeskie siły zbrojne nadal wykorzystują granatniki typu RPG-7 jako broń przeciwpancerną i jak widać, dbają o utrzymanie zapasów amunicji. W służbie są także znacznie nowsze systemy typu Carl Gustaf, te jednak są dostępne w ograniczonej liczbie (m.in. w jednostkach specjalnych). Co ciekawe, amunicja do tych ostatnich pozyskiwana jest od kilku lat wspólnie z państwami regionu, w tym Polską, pod egidą Europejskiej Agencji Obrony (EDA)

. W Polsce niewielka liczba granatników Carl Gustaf jest używana w Wojskach Specjalnych.

Innym typem granatnika przeciwpancernego wykorzystywanym przez czeską armię jest produkowany lokalnie RPG-75. W odróżnieniu od RPG-7 i Carla Gustafa jest to jednak broń jednorazowego użytku.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama