Siły zbrojne
Czarna Dywizja szkoli się przed wyjazdem do Afganistanu [FOTO]
Jak podała 11. Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej podczas certyfikacji XIV zmiany PKW RSM Afganistan polscy żołnierze przeprowadzali wspólne ćwiczenia wraz z amerykańskimi, jednocześnie sprawdzając swoje zdolności w komunikatywności i interoperacyjności.
W szkoleniu brali żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej i 1. Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej 1. Dywizji Kawalerii z Fort Hood w Texasie.
Przyszli uczestnicy XIV zmiany, głównie kierowcy, uczyli się wykorzystania i obsługi pojazdów MRAP będących na wyposażeniu U.S. Army. Takie właśnie pojazdy wykorzystywane są przez polskich żołnierzy w Islamskiej Republice Afganistanu. MRAP jest to typ pojazdów opancerzonych o zwiększonej odporności na miny i ataki z zasadzki i występują one w wielu wersjach w zależności od zadań, do jakich są wykorzystywane. Jeden z mniejszych MRAP’ów, tzw. M-ATV waży około 15 ton, a jego silnik o pojemności 7,2 litra i mocy 370 KM z łatwością rozpędza go do prędkości ponad 100km/h. W Polsce tego rodzaju pojazdami dysponują Wojska Specjalne.
Czytaj też: „Czarna Dywizja” testuje rampę kolejową [FOTO]
Szkolenie nosiło kryptonim Resolute Ready, było oparte o punkty nauczania, na których żołnierze „Czarnej Dywizji” pod okiem kolegów zza oceanu szkolili się z teoretycznych aspektów budowy i użytkowania pojazdów oraz doskonalili swoje umiejętności z zakresu udzielania pomocy poszkodowanym na polu walki, czy przeszukiwania osób zatrzymanych.
Polscy i amerykańscy podoficerowie prowadzili zajęcia z budowy i właściwego użytkowania broni używanej przez żołnierzy obu państw, a także elementów taktyki w terenie zurbanizowanym.
Po części teoretycznej przyszła kolej na działanie praktyczne w terenie. Kierowcy wraz z instruktorami wykonywali marsz na pojazdach, a załogi uczyły się jak reagować w sytuacji nawiązania kontaktu z przeciwnikiem, by jak najlepiej wykorzystać możliwości bojowe wozów. Podkreślić należy, że szkolenie było zarówno obustronne, jak i wielopłaszczyznowe.
Warto zauważyć, że niedawno amerykański prezydent Joe Biden ogłosił, że wojska USA mają być wycofane z Afganistanu do 11 września br. Wraz z wycofaniem wojsk Stanów Zjednoczonych przewidziane jest też wycofanie sił polskich. Być może więc jest to jedna z ostatnich (lub ostatnia) zmian żołnierzy w misji Resolute Support. Jest ona prowadzona od 2014 roku i ma charakter szkoleniowo-doradczy.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie