Siły zbrojne
Ćwiczenia w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych
Poinformowano o zakończeniu ćwiczeń na morzu w ramach których okręty należące do Marynarki Wojennej, we współdziałaniu z Siłami Powietrznymi, w ramach Okrętowej Grupy Zadaniowej, realizowały szkolenie z zakresu osłony szlaków żeglugowych, zabezpieczenia transportu, a także uzupełniania zapasów i ratowania życia na morzu. Jak podkreśliła w komunikacie kpt. mar. Anna Sech, w ten sposób marynarze przygotowują się do faktycznych operacji bojowych oraz ćwiczeń na szczeblu krajowym i międzynarodowym.
Działania jednostek 3. Flotylli Okrętów w Gdyni w ramach OGZ realizowane były od poniedziałku 12 kwietnia. Celem szkolenia było doskonalenie umiejętności w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, którymi dostarczane są surowce i towary o znaczeniu strategicznym. W pierwszych, w tym roku, manewrach Okrętowej Grupy Zadaniowej uczestniczyły między innymi: fregata rakietowa, korweta zwalczania okrętów podwodnych, korweta patrolowa, zbiornikowiec, okręty: rakietowy i ratowniczy oraz wydzielone siły Komendy Portu Wojennego Gdynia, 9. Dywizjonu Przeciwlotniczego, 43. Batalionu Saperów, a także komponent lotniczy, w skład którego wchodzą śmigłowiec ratowniczy W-3WARM Anakonda i samolot patrolowo-rozpoznawczy M28B 1R Bryza oraz samoloty Sił Powietrznych: F-16, Mig-29 i Su-22.
Podczas działań na morzu załogi okrętów przećwiczyły całokształt przedsięwzięć związanych z osłoną szlaków komunikacyjnych, osłoną przeciwdywersyjną okrętów, obroną przed atakami z powietrza, monitoringiem sytuacji nawodnej oraz niszczeniem wrogich celów. Okręty współpracowały z lotnictwem morskim patrolującym trasy przejścia na dużych odległościach. Wykonywały również zadania związane z bezpośrednią osłoną przeciwlotniczą, w tym zwalczanie środków napadu powietrznego przeciwnika przy współudziale samolotów i śmigłowców. Ponadto doskonalono procedury łączności pomiędzy jednostkami na morzu w oparciu o procedury NATO, a także realizowane były zadania ogniowe.
Jednym z epizodów szkolenia było przeprowadzenie akcji ratowniczej, między innymi podejmowanie rannego z pokładu okrętu, przy współudziale śmigłowca W3-WARM. Oprócz zadań specjalistycznych załogi okrętów realizowały zadania związane z walką o żywotność okrętu, w tym walkę z pożarem oraz z przebiciem. Marynarze doskonalili także elementy logistyczne m. in. zaopatrywanie w morzu metodą tzw. RAS (ang. Replenishment at Sea) czy załadunek uzbrojenia.
W opublikowanej informacji, kpt. mar. Anna Sech zaznacza, że w sytuacji kryzysowej droga morska jest najefektywniejszym sposobem dostarczenia wsparcia sojuszniczego i surowców strategicznych. Dlatego od bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych w dużej mierze zależy niezakłócony rozwój gospodarki każdego państwa morskiego.
Czytaj też: ORP „Orzeł” bez sprawnego uzbrojenia torpedowego
Działania Okrętowej Grupy Zadaniowej nie byłyby możliwe bez zaangażowania sztabów, pomocniczych jednostek pływających i innych jednostek realizujących zadania na rzecz operujących okrętów i statków powietrznych. Zabezpieczenie strzelań artyleryjskich to zadanie dla holowników skupionych w Dywizjonie Okrętów Wsparcia. Nad zabezpieczeniem logistycznym uczestników ćwiczenia, poprzez dostarczanie amunicji, paliwa, MPS, wody i żywności, czuwała Komenda Portu Wojennego Gdynia.
kpt. mar. Anna Sech/JR
WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105