Reklama

Siły zbrojne

Armia odwołuje ćwiczenia rezerwistów. Powód: koronawirus

Gen. Rajmund Andrzejczak. Fot. SG WP
Gen. Rajmund Andrzejczak. Fot. SG WP

Szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego generał Rajmund Andrzejczak podjął decyzję o odwołaniu wszystkich ćwiczeń rezerwistów zaplanowanych do końca maja br. Jako powód podano zagrożenie epidemią koronawirusa.

Ćwiczenia mają zostać „przeprowadzone w późniejszym terminie”.

W 2020 roku ćwiczenia rezerwy miały się odbywać w trybie bardziej intensywnym niż dotychczas. Według "Rzeczpospolitej" na ćwiczenia planowano wezwać nawet ok. 50 tys. żołnierzy. Przypomnijmy, że w pod koniec pierwszej dekady XXI wieku liczba powoływanych corocznie na przeszkolenie rezerwistów spadała, aby w roku 2009 osiągnąć okrągłe zero. Przeszkoleń rezerwy nie dokonywano w ogóle w latach 2009-2012. A w latach 2013-15 powoływano tylko ich niewielką liczbę, choć z roku na rok była ona coraz większa: w 2013 roku 3 tys. osób, w 2014 r. 7,5 tys. a w 2015 – 14,5 tys. Dla porównania jeszcze w 2006 roku na ćwiczenia wezwano 69 tys. rezerwistów.

Sytuacja skokowo zmieniła się w roku 2016, kiedy powołano na przeszkolenie 36 tys. ludzi, a w 2019 było to 38,5 tys. osób. Na 2020 rok, m.in. w związku z licznymi ćwiczeniami planowanymi na ten rok, zapowiadano wyjątkowo dużą liczbę powołanych do ćwiczeń rezerwistów szacowaną na około 50 tysięcy. Ich ćwiczenia miały być też bardziej intensywne niż zwykle i polegać na 5-12 dniowym faktycznym przeszkoleniu, a znacznie rzadziej na często organizowanym dotychczas jednodniowym „spotkaniami”.

Według informacji podanych przez resort zdrowia, w Polsce dotąd potwierdzono 25 przypadków zakażenia koronawirusem. Według ostatnich danych 220 osób jest hospitalizowanych, 1055 objęto kwarantanną, a 9366 nadzorem epidemiologicznym.

Reklama

Komentarze (22)

 1. k.o.

  mąż dzisiaj dostał powołanie na wrzesień na 7 dniowe ćwiczenia wojskowe, to jakaś masakra... a gdzie bezpieczeństwo? jaka jest gwarancja, że wszyscy będą zdrowi i nikt nie przywlecze tego świństwa do jednostki?

 2. R40

  Ćwiczenia 2018 r tydzień - 3 dni musztry, apele, łażenie po krzakach , 2 godziny szkolenia BHP jedno strzelanie 5 pestek, apele pierdoły i dźwiganie wycofanego z armiu wyposażenia typu OP1 plus hełmy milicyjne niebieskie z zamalowanym orzełkiem bez korony. Poligon 2019 2 tygodnie szwędania się po krzakach, musztra apele jedno strzelanie, szkolenia BHP. Jednodniowe wezwanie 2019 rok na jesieni, pół dnia pobierania łachów, 2 godziny stania na placu i czekania na spel, resztę wieczoru i nocy zdawanie łachów i wypad z jednostki za minutę północ żeby za drugą dobę nie musieli zapłacić. Kierowca zawodowy a przydziały podczas ćwiczeń chemik w drużynie chemicznej, wsparcie sanitariusza , obsługa radiostacji. Paranoja, strata czasu nigdy więcej, jak coś to L4.

 3. Autor

  Podobno MON wznowił powoływanie rezerwistów do szkolenia na rok 2020 co w dobie epidemii uważam za niebezpieczne dla poborowych jak i dla kadry która ma szkolić .... czy nie można tego przenieść jak mistrzostwa w piłkę nożną na następny rok - pozdrawiam

 4. Arek

  Podobno WKU znów wznowiło powołanie rezerwistów do armii co uważam w dobie korona wirus za niebezpieczne dla wszystkich ...

 5. Gdynia

  Bylem ochotnikiem. Kat. Czyste A. W jednostce 9 B. K. P. 9 miesięcy mam na karku 34 lata jak wyszedłem z woja miałem 20 lat. Wojsko pomaga na kształtowanie charakteru. A ten co się miga przed rezerwą i szkoleniami to dla nie nie jest facet. I jest ich coraz więcej.

 6. Jan

  Czy WKU wysyłało jakieś zawiadomienia w tej sprawie do domu ?Czy jeśli się nie odebrało listu to przyjeżdżali osobiście do domu sprawdzić czy ktoś tam mieszka ?Pytam , bo jestem za granica i słyszałem o takich przypadkach .Czy to może jakieś oszustwo w sprawie koronawirusa , ze niby szukają takiej osoby - bo jest powołana i przychodzą do domu z policja dodam (w tym przypadku dzielnicowy-chyba?) a w domu jest starsza osoba samotna .Gdzie mogę to sprawdzić ?

 7. Tarnica

  Mam 60 lat. W tym roku już byłem.

  1. ppłk januszyk

   Co jeszcze wymyślisz? rezerwa obowiązuje szer - 50lat st.szer- 52 lata i kaprali do 55lat a gdzie Twoje 60??? podoficerem zawodowym plutonowymlub sierżantem chyba byłeś Sz.Kolego.

  2. programista-plastyk

   no proszę, najpierw zdziwienie, ale w końcu przyszła refleksja. a swoją drogą to może jeszcze pan ppłk powoła 90+ z AK i może LWP (w tej drugiej formacji to wyższych oficerów jak psów)

  3. sxn

   Zgodnie z wytycznymi Sztabu generalnego WP szeregowi mogą być wzywani do 50., a pozostali do 60. roku życia ale planują aby w przypadku szeregowych wiek był przesunięty do 60. roku życia, a podoficerów i oficerów do 63. roku życia...

 8. Lubelska Perła

  Widzę że żelazna REZERWA GOTOWA To wszystko przez tą falę w wojsku Kto dostal w tylek to zmobilizowany do końca życia i wie jak trzymać kalacha Pozdrawiam kolegów z brygady lubelskiej

 9. Polak

  No i dobrze. Szkoda kasy lepiej sprzęt kupcie . Raz człowiek strzeli a potem będą przepychać z konta w kont, żeby się nie kręcić i nie przeszkadzać . Do tego jak psy w jakimś leśnym baraku pozamykają w 10 na 10m2 .

  1. aa

   Dokładnie tak. Szkolić tych co nie byli a nie zawracają gitarę pracującym ludziom... zresztą jak ktoś chce zawsze może zgłosić się sam na takie szkolenie. To jest marnotrawienie kasy podatników oraz całkowicie bezsensownie stracony czas dla powołanych.

 10. Daj ghjk

  Jakim prawem ktos podjal decyzje o ich powolaniu w takiej sytuacji?!!

  1. marian

   Decyzje o powołaniu podejmuje się na kilka tygodni, a nawet miesięcy przed powołaniem.

 11. Maniek

  A miały być takie fajne wczasy

 12. szczery

  Ze względu na zagrożenie koronawirusem obrona kraju przed nieprzyjacielem zostaje przełożona na inny termin!

 13. Rezerwista92

  Rezerwistów ? Czyli kogo ? 45-55 latków takich jak ja ?

  1. Zen

   Nawet 58 latków jak ja. Miałem wezwanie. Czemu nie? Byle wysiłek fizyczny dopasować do różnych ograniczeń mojego organizmu. Tak na serio, to stawiałbym jednak na szkolenie znacznie młodszych obywateli, bardziej perspektywicznych.

  2. programista-plastyk

   kolega zapomni, wystarczy spojrzeć na dojrzałą twarz generała. W sumie jestem po operacji otrzewnej i chcę się wymiksować z tego idiotyzmu. W firmie jestem najstarszym pracownikiem i jedynym powoływanym

  3. Nickt

   Mam 42 lata. Na poligonach spędzam kilka miesięcy w roku. W WKU nawet nie muszę się przedstawiać. Dwa lata temu przeszedłem selekcję do specjalsów. Z wiadomych przyczyn nie mogę tam już służyć, ale co tam.

 14. Qwrty

  Byłem w ubiegłym roku na 2 tyg. W najbliższych 10 latach nie przewiduje kolejnych odwiedzin, niech biorą tych co jeszcze nie byli a jest ich bardzo dużo.

  1. Rezerwa 61

   Byłem w swojej jednostce Bardzo przyjemna kadra Jak zwykle dali makarowa Nie narzekam Celność 100,% na pudle Ma się to oko Hahahaha

 15. martin

  to sa jaja i tyle. Ale kaska na F-447 poszla nieprawda ?

 16. Pytajacy

  A co z żołnierzami którzy maja wyjechać na szkolenia poligonowe ? Dokładnie wiemy ze warunki na takich ćwiczeniach nie są za sterylne. Spanie wspólnie w namiotach, korzystanie z tych samych toy toy’ow oraz łaźni, brak dostępu do wody... w takich miejscach to aż się prosi o późniejsza kwarantannę całego szkolenia.

  1. marian

   Ale jeżeli przez dwa tygodnie odosobnienia nikt nie zachoruje na takim poligonie, to już raczej będzie ok. Chyba w warunkach kiedy grupa jest odosobniona od reszty świata nie ma szans na zarażenie. Jeszcze 20 lat temu regulaminowa kąpiel przysługiwała raz na tydzień, a wojsko szkolono w dziesiątkach tysięcy rocznie i jakoś przeżyli.

 17. Yugol

  To jak wojsko ma funkcjonować w razie wojny biologicznej???

 18. Hehe

  Udało się spędzić w koszarach całe 3 dni, aż tu nagle po obiedzie informacja że dziękują za stawiennictwo ale musimy się spakować i opuścić koszary. No cóż.. może innym razem:)

 19. AXI

  W Polsce podobno mamy 186 600 łóżek w 957 szpitalach stacjonarnych (GUS 2016 r.). Łóżek Intensywnej Terapii Medycznej, lub łóżek Intensywnej Opieki Medycznej mamy do ok 4% w szpitalach ogólnych do ok 10% w szpitalach uniwersyteckich. Czyli mamy ok 8000 łózek z tego ok 85% jest stale zajętych (ok 6800). Pozostaje ok 2200 wolnych łóżek w całej Polsce. Jeśli uwzględnimy rezerwy ok 1300, to przy 3500 hospitalizowanych w stanie ciężkim (w skali całego kraju) system się rozleci.... Będzie losowanie kogo ratować... Tak wygląda Państwo, które nas kosztuje 400 mld zł rocznie.

  1. senior

   Sytuacja jest bardziej skomplikowana, bo sale intensywnej terapii to kilka łózek a w razie epidemii nie można położyć tam zainfekowanego, bo zarazi dotychczas hospitalizowanych. Wiec w rzeczywistości jest znacznie mniej łóżek...

 20. GLORIA VICTIS

  Autobus wycieczki krajoznawczej po strukturach militarnych ,jednostkach, ośrodkach z ampułkami i po 3 miesiącach armia jest sparaliżowana a po roku państwo nie ma armii

 21. Rezerwista

  To fakt, dziś miałem stawić się w jednostce na ćwiczeniach, przed bramą zabrali mi kartę powołania wpisali że się stawiłem i odesłali do domu. Powód koronowirus i będą wzywać w innym terminie.

 22. Szok

  On podjął czy premier ??? Ha ha dobre

Reklama