Reklama

Siły zbrojne

Generał Mika zarażony koronawirusem

Fot. DG RSZ
Fot. DG RSZ

Ministerstwo Obrony Narodowej poinformowało, że u Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych potwierdzono obecność koronawirusa.

MON podało w portalu społecznościowym, że obecność koronawirusa potwierdzono po powrocie generała Miki z wojskowej narady w Niemczech. Resort dodał, iż dowódca czuje się dobrze, a osoby towarzyszące poddano kwarantannie. Wdrożono również procedury mające na celu zmniejszenie ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa.

Wcześniej informowano, że w związku z obecnością na konferencji dowódców wojsk lądowych krajów NATO w Niemczech osoby zarażonej koronawirusem kwarantannie poddani zostali m.in. dowódca US Army Europe generał porucznik Christopher Cavioli oraz inspektor niemieckich wojsk lądowych Bundeswehry generał porucznik Alfons Mais. Spotkanie miało miejsce 6 marca w niemieckim Wiesbaden.

Generał Mika rozpoczął służbę wojskową w 1981 roku jako podchorąży Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Pancernych w Poznaniu. W 1985 roku, po jej ukończeniu rozpoczął służbę w jednostkach wojskowych 5 Dywizji Pancernej w Gubinie, gdzie zajmował stanowiska od dowódcy plutonu do dowódcy batalionu czołgów w Słubicach i Kożuchowie.

Jak przypomina DG RSZ, w 1993 roku, po ukończeniu Akademii Obrony Narodowej został skierowany do Zarządu Operacyjno–Planistycznego Inspektoratu Szkolenia Sztabu Generalnego Wojska Polskiego, a następnie do Zarządu Ogólnego Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. przeszedł do służby w Dowództwie Wojsk Lądowych w 1997 roku i początkowo pełnił tam funkcję starszego oficera operacyjnego. Potem był szefem Wydziału Planowania i Analiz Ekonomicznych, szefem Oddziału Planowania oraz zastępcą szefa Zarządu Planowania Rozwoju Wojsk Lądowych. W 2007 roku pełnił służbę w ramach VIII zmiany Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Iraku, gdzie był asystentem dowódcy dywizji.

image
Narada NATO w Wiesbaden. Marzec 2020 roku. Fot. US Army Europe

Po powrocie z misji, w 2008 roku, ukończył Podyplomowe Studium Polityki Obronnej w Akademii Obrony Narodowej i objął obowiązki dowódcy Brygady Wsparcia Dowodzenia Wielonarodowego Korpusu Północny-Wschód. Od lutego 2011 r. dowódca 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. W 2011 skierowany do Afganistanu na stanowisko zastępcy dowódcy Regionu Wschodniego ds. Koalicyjnych.

Od czerwca 2013 roku pełnił służbę w 12. Dywizji Zmechanizowanej na stanowisku zastępcy dowódcy dywizji – szefa sztabu. Od 17 lutego 2014 roku dowódca 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej, a od lutego 2017 roku dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. W dniu 1 marca 2018 roku został awansowany do stopnia generała broni. 12 listopada 2019 roku otrzymał awans na stopień generała.

Reklama

Komentarze (28)

 1. Tttt

  Ale na zdjeciu widac mydlo w plynie -kolo Maj Gen Vincent Guionie, Director of Strategy, French Army- wiec "info o zagrozeniu i "srodki ABC" byly ale za male....

 2. johann

  Już wiemy jak dowiedział się generał Mika o możliwym zarażeniu- od włoskiego wojskowego ....który był na tej samej naradzie w Wiesbaden?

 3. AZIA

  Najlepsze ze pan generał był w ostatnia niedziele w kościele. Powinni odwołać msze. Rzepin cały chory będzie.

 4. szybkoręki

  super że informujecie o tym społeczeństwo polskie i zagraniczne. rozumiem, że to istotne żeby informować o chorobie naszego generała.

 5. Łukasz

  w 1992 szef sztabu generalnego (wówczas pierwszy żołnierz RP) wrócił z Azji z amebą

 6. ja

  Generał dostanie furę sterydów plus leczenie celowane lekami na reumatoidalne zapalenie stawów. Przeżyje na pewno. My możemy nie mieć tyle szczęścia, bo zasoby tych specyfików są ograniczone, a leki dające najlepsze rezultaty (wygaszające odpowiedź immunologiczną) bardzo drogie. To nie sam wirus zabija, a reakcja układu immunologicznego, podobnie jak w "hiszpance".

  1. Marek1

   COŚ w tym jest - lek stos. przy chorobach reumatoidalnych o nazwie methotrexat zniknął z aptek i hurtowni.

 7. Toudi

  Problemem jest system. Zgodnie z ustawą o rezerwach strategicznych z 29 października 2010 r. operatorem odpowiedzialnym za gromadzenie zasobów jest Agencja Rezerw Materiałowych. Jednak ARM zajmuje się jedynie kontraktowaniem przetargów dla podmiotów przechowujących. Zgodnie z powszechną praktyką czynnikiem determinującym w takich przetargach jest cena. To oznacza, że polskie rezerwy strategiczne figurują jedynie na papierze, a faktycznie są to rezerwy centrów dystrybucyjnych sieci dyskontów i marketów. Czyli faktycznym zarządzającym (kontrolującym) polskie rezerwy, są firmy kontrolowane przez kapitał obcy. Tu pojawia się pytanie o sprawną dystrybucję w sytuacji poważnego kryzysu. Jeśli cywilni pracownicy danej sieci przestraszą się zagrożenia (w tym wypadku) biologicznego, to...kto i jak zajmie się dystrybucją ?! Obrona Cywilna istnieje szczątkowo. Wojewoda będzie miał obowiązek dostarczenia żywności osobie będącej w kwarantannie. Pytanie jak i kto dowiezie żywność dla np. 2 500 000 ludzi ?! Pytanie o liczbę łóżek szpitalnych systemu intensywnej opieki medycznej (podtrzymujących funkcje życiowe), o liczbę respiratorów, aparatów tlenowych itd. ?! Pytanie o rezerwy wojskowe w zakresie ciężarówek i sanitarek (o logistyce w zakresie żywności już wspominałem, a sanitarki do dyspozycji 2500 gmin). Pytanie ile tego mamy sprawnego, i ile trwa rozkonserwowanie ?! Pytanie, czy chociaż armia to udźwignie ?!

  1. Ruskij sołdat-FR

   Odpowiedź brzmi niczego nie ma wszystko było tylko na papierze a nie w realu i nikt tego nie kontrolował. Życie jak zwykle weryfikuje stan zapasów strategicznych bardzo szybko.

 8. Ustawiator

  Wszyscy zakażeni poza INSPEKTORATEM WSPARCIA ci sa na wszystko odporni

  1. juras

   i umieją pływać (jeszcze jak)... ;)

 9. Troll i to wredny

  Wojna (biologiczna) jeszcze nie wybuchła, a my już straciliśmy wodza. Co teraz zrobią zagubieni Indianie ?!

  1. miki

   akurat wodzow u nas nie brakuje, pytanie o jakosc...

 10. Niuniu

  Imprezy masowe już są odwołane. Włochy całe objęte kwarantanną a ich szef sztabu generalnego też chory. Czyli pewnie ćwiczenia wojskowe z udziałem innych Państw też się nie odbędą. Jest to ze wszech miar logiczne. No chyba, że generałowie chcą poćwiczyć w warunkach realnej wojny biologicznej. Już widzę entuzjazm szczególnie wśród zawodowych żołnierzy z Państw tzw. starej Europy. A tak przy okazji i trochę nie na temat. Ostatnio Trump dogadał się z Talibami w Afganistanie i podpisał porozumienie (kapitulację) o wyjściu z tego kraju wojsk. Nie tylko amerykańskich ale i innych - Obcych. Czyli Naszych Polskich też. Amerykanie już zaczęli ewakuację i podali oficjalnie, że 8600 żołnierzy opuści ten kraj w ciągu 130 dni. A co z Polakami? Czy nie pora na jakiś komunikat MON. Decyzję Prezydenta. Harmonogram powrotu? Itd. To chyba dosyć istotne nawet jeśli decyzje zapadły bez Naszego udziału. A może w pośpiech ewakuacji amerykanie zapomnieli Nas powiadomić i Nasz MON nie wie jeszcze nic o nieuchronnej ewakuacji z Afganistanu?

  1. Edek

   Czym mają wracać? Samolotów transportowych brak. Znów uzależnieni od sojuszników.

  2. Michali

   LOTem. Odwołali część połączeń z Chinami i Włochami , więc chętnie użyczą swojego sprzętu za drobną opłatą.

  3. bender

   Niuniu, nie 8600 opuści Afganistan, ale 8600 zostanie z obecnych 12 tysięcy.

 11. Lolk

  Ćwiczenia rezerwy na rok 2020 powinny byc odwołane.

  1. NNN

   Są.

  2. bender

   Do końca maja są odwołane. https://www.defence24.pl/cwiczenia-rezerwistow-odlozone-powodem-koronawirus

 12. ed

  Pogratulować rozpoznania, ochrony, wywiadu i zabezpieczenia za co odpowiedzialny jest dowódca. Nie dość, że się wykluczył ze struktury dowódczej to jeszcze przywlukł wirusa do dowództwa sprowadzając zagrożenie dla bezpieczeństwa państwa.

  1. Kóma

   Ta krytyczna opinia jest prawidłowa i miałaby lepszy wydźwięk, gdyby nie jeden czasownik błędnie napisany: jest "przywlukł", a powinno być przywlókł. Po prostu Pani napisała z błędem.

  2. bender

   Pogratulować to trzeba Włochom, to ichni dowództwa przywlekł chorobę ze sobą na spotkanie. A generał Mika, na pewno miły facet, ale mógłby zwalczyć kulturową potrzebę przybijania piątęk z każdym w zasięgu wzroku, zwłaszcza gdy WHO apeluje, żeby tego nie robić.

 13. johann

  Co nam pokazuje zachorowanie generała w siedzibie NATO....niefrasobliwość czy takie techniki ochronne sztabu dowództwa tej organizacji najwyższego szczebla.... To nas ma bronić ....a naśmiewamy się z kremla....coś tu jest challo?

 14. Pokak

  Ja po prostu życzę Panu Generałowi szybkiego powrotu do zdrowia i szczerze ubolewam nad komentarzami co niektórych i tak tylko pytam sam siebie gdzie się podziała ludzka empatia i zdrowy rozsądek nas Pokaków??!!

 15. PP12

  Zamknac granite z sasiadami

  1. Herr Wolf

   Ciebie też za sianie paniki!

  2. Major

   oraz zaminować wszelkie lądowe przejścia graniczne. Wstrzymać ruch pasażerski w portach lotniczych i morskich. Przepuszczać jedynie leki, środki sanitarne oraz towary o znaczeniu strategicznym dla kraju. Pozostałe towary blokować w tranzycie do czasu uporania się z wirusem.

 16. michalspajder

  Wojskowi to jednak, delikatnie mowiac, nie sa zbyt madrymi ludzmi. Oby znali sie chociaz na swojej robocie. Nie mozna bylo zorganizowac wideokonferencji???

  1. Lima

   Tak najlepiej przez skype albo podobny program tak aby wywiady calego awiata mogły sobie posłuchac i popatrzec

  2. Kio

   Albo lepsza wypłata albo lepszy sprzęt w woju. Zawsze wybiera się kasę ;)

  3. DyrdyRouma

   Daruj sobie bo nie wiesz o czym piszesz

 17. Luki

  Teraz ciekawe czy żołnierze OT (cywil w mundurze weekendo) ile ich się stawi do jednostek i czy się stawia skoro twierdzą że bez zawodowych dadzą sobie radę..heh

  1. marian

   A zawodowy, to cywil w mundurze od poniedziałku do piątku?

  2. ktoś

   Nie tylko kolego, bo służby dyżurne się pełni też w weekendy i święta

  3. ManaMana

   Zawodowy wie za to lepiej gdzie jest kuchnia polowa oraz jaki dodatek dają gdzie i za co. W razie draki jedynie OT weźmie do łapy broń, reszta będzie zawiązywała buta albo będą pilnować sztabu

 18. Mintaj 44

  Nie wyobrażam sobie żeby Defender 20 miał sie odbyć zgodnie z planem. Byłby to cyrk. W sumie to ze jeszcze nie został odwołany to coś niezrozumiałego.

  1. SAS

   Cyrk byłby, gdyby się nie odbył, skoro może zostać poprzedzona atakiem biologicznym. Nawet nie ma pewności, czy nie mamy do czynienia z atakiem w tym momencie, a pan twierdzi, że dzieje się jakiś cyrk.

  2. gnago

   E dlaczego ? Zwyczajnie, ćwiczenie będzie miało aspekt przeciwdziałania zarazie w wojskach jak i ludności cywilnej

  3. beta vulgaris

   Hmm, wcale bym się nie zdziwił, gdyby "przypadkiem" wirus i defender zbiegły się z deklaracją Łukaszenki o chęci ucieczki spod opiekuńczych ramion "mateczki rosji"

 19. Smutny

  A które laboratoria generała badały polskie czy amerykański bo to ciekawie kto bada naszych dowódców.

 20. Luk

  Jak to mówią TSW Zawodowy musi TSW może Morał ? Odwiesić zasadniczą służbę a z OT zrobić szkółki pobór na 3 miesiące 3 razy w roku miesiąc przerwy przed każdą by uzupełnić braki.

  1. ja

   myslisz ze tak wielu umrze?

 21. Ja się nie znam ;)

  Ni i proszę po co tyle kasy na "zabawki " ;) .Wystarczy parę groszy na grypę i kilku gości z kompem i komentarzami : katastrofa, apokalipsa, koniec świata itp... Za chwilę albo się samozaoramy albo znów znajdzie się cudowna szczepionka a za 10-20 lat NOP o którym nikt nic nie wie i za nic nie odpowiada . Albo dla naszego dobra będą czipy by uchronić się przed migracją itp...

 22. emeryt

  Zastanawiam się, gdzie jest polska armia, wojskowa służba zdrowia chyba już nie istnieje. W innych krajach to wojsko koordynuje działania przeciwepidemiczne.... a u nas nic, cisza. Zlikwidowano kiedyś Wojskową Akademię Medyczną, redukowano liczbę lekarzy. GRATULACJE. Może teraz jest czas by się zastanowić na przyszłość.

  1. Wojskową Akademię Medyczną, to niech pan powie co jest w ŁODZI ?

  2. Henryk Walezy

   W Łodzi jest wydział wojskowo lekarski na AM. WAM-u nie ma od 17!!! lat.

  3. hermanaryk

   W Łodzi jest Wydział Wojskowo-Lekarski Uniwersytetu Medycznego. MON jednak chce reaktywować WAM.

 23. rzeszow

  Będą to zakrojone na szeroką skalę manewry wojskowe. Amerykanie przerzucą przez Niemcy do Polski i krajów bałtyckich 37 tys. żołnierzy. Czym to się skończy

  1. AZIA

   Zwycięstwem a czym może się skończyć?

 24. As.

  Czujna Rosja jest u swoich sojuszników w Niemczech ?

  1. jar

   Niesamowite, pewnie w amerykańskiej bazie!!Jak to mówił sp.S.Lem "dopóki nie było internetu......

 25. Pen

  Ale jakie to rodzaje sil zbrojnych ?

Reklama