Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczebne AMRAAM-y dla Jastrzębi

Image Credit: Staff Sergeant Vince Parker (USAF)
Image Credit: Staff Sergeant Vince Parker (USAF)

Agencja Uzbrojenia poszukuje dostawcy pocisków ćwiczebnych imitujących pociski powietrze-powietrzne średniego zasięgu.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Chodzi o zakup 22 pocisków treningowych CATM-120C (Captive Air Training Missile) będących wersją pocisku AIM-120C-5 AMRAAM. CATM-120C jest to w zasadzie makieta gabarytowo-masowa, na której możne ćwiczyć podwieszanie i zdejmowanie pocisków AMRAAM, a także lot z nimi i naprowadzanie na cel bez potrzeby zużywania prawdziwego pocisku.

Czytaj też

Zakładana wartość zamówienia przekracza 1,9 mln PLN, a zamawiający dopuszcza zamówienie pocisków ćwiczebnych innego typu niż używane obecnie CATM-120C, o ile spełniają zakładane parametry.

Reklama

Czytaj też

Termin składania ofert upływa 19 września br. A zamówienie ma zostać wykonane najpóźniej do 30 września roku 2024. Pociski ćwiczebne godnie z ogłoszeniem mają być wykorzystywane przy eksploatacji samolotów F-16C/D Jastrząb, ale AMRAAM-y są wykorzystywane także na zamówionych już F-35A, oraz na docelowej wersji zamówionych właśnie lekkich samolotów wielozadaniowych FA-50PL.

Czytaj też

AMRAAM to pociski powietrze-powietrze średniego zasięgu, naprowadzane radarowo, produkowane przez amerykańskiego Raytheona, a ich zasięg jest zależny od wersji oraz warunków odpalenia i wynosi od kilkudziesięciu do ponad stu kilometrów. Są podstawowym uzbrojeniem myśliwców F-16 i F-35, jak i wielu innych maszyn. Polska posiada pociski bojowe w dwóch wersjach (AIM-120C-5 oraz C-7), najnowszy wariant to z kolei AIM-120D.

Reklama

Komentarze

    Reklama