Reklama

Siły zbrojne

Ćwiczebna cyberwojna między USA a Wielką Brytanią

Fot. USAF/Raymond McCoy
Fot. USAF/Raymond McCoy

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadzą ćwiczenia w walce w cyberprzestrzeni. Obydwa państwa będą przeprowadzać szeroko zakrojone, symulowane ataki na elementy infrastruktury krytycznej przeciwnika.

W ćwiczeniach wezmą udział między innymi przedstawiciele agencji NSA i FBI oraz brytyjskiego kontrwywiadu MI5 i GCHQ. Ich scenariusz ma zakładać wykonanie szeroko zakrojonych ataków na elementy infrastruktury, w tym sektora finansowego obydwu krajów. Pierwsze „manewry” odbędą się jeszcze w tym roku.

Rząd Zjednoczonego Królestwa poinformował, że współpraca w obszarze cyberbezpieczeństwa pomiędzy Waszyngtonem i Londynem ma ulec rozszerzeniu. Zostanie sformowana wspólna komórka do działań w tym zakresie, która będzie prowadzić operacje zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i Stanach Zjednoczonych. Dzięki temu zwiększony zostanie zakres wymiany informacji, co może potencjalnie mieć istotne znaczenie w przeciwdziałaniu cyberprzestępczości.

W ostatnim czasie doszło do kilku szeroko komentowanych ataków w przestrzeni informatycznej, które wywołały debatę publiczną na temat skuteczności stosowanych obecnie zabezpieczeń. W ubiegłym roku hakerzy włamali się do sieci koncernu Sony i zagrozili serią ataków na skalę porównywalną do zamachów terrorystycznych z 11 września 2001 w wypadku emisji filmu „The Interview” w kinach. 12 stycznia bieżącego roku z kolei cyberprzestępcy przejęli kontrolę nad kontami US Central Command na serwisach Twitter i Youtube, zamieszczając treści propagandowe organizacji terrorystycznej Państwo Islamskie.

Ataki na infrastrukturę krytyczną, które potencjalnie mogłyby spowodować trwałe szkody są uznawane za jedno z największych zagrożeń dla bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. W wywiadzie dla telewizji Fox News szef połączonych sztabów sił zbrojnych USA generał Martin Dempsey ostrzegł, że cyberbezpieczeństwo jest obszarem, w którym Amerykanie mogą mierzyć się z równorzędnymi przeciwnikami, choć w innych dziedzinach dysponują znaczną przewagą militarną.

 

Reklama

Komentarze (5)

 1. o lol

  To jest próba stworzenia w świadomości ludzi nowego zagrożenia, nowy niewidzialny przeciwnik, wszystko po to żeby podtrzymać militarny sens "wojenki". Sprawa jest elementarnie prosta, wszystkie system strategiczne/kluczowe/ważne należy przenieść w off line a potem niech sobie atakują strony ...co najwyżej MPO

 2. _

  Może bez związku, ale pamiętają Państwo jak w przeddzień zeszłorocznego święta niepodległości (piątek popołudniu) wysypał się serwer PKO? Do soboty wieczorem 1/3 Polaków nie mogła wypłacić pieniędzy z bankomatów na długi weekend.

  1. Tyberios

   Człowieku, server a właściwie system PKO sypie się z regularnością co do miesiąca a czasami tygodnia. Ciągle pakują w niego "nowe ulepszenia" i system zdycha regularnie... to informacja inside jakby co.

 3. defensywa

  Za późno...franka już nie obronią przed atakiem Szwajcarów...

 4. tomgru

  Fajnie się razem ułożyli, jak dla mnie to świetny pomysł, żeby takie ćwiczenia robić

 5. Janek

  Swiat sie zmienia wiec robia cwiczenia.

Reklama