Reklama

Siły zbrojne

Na drawskim poligonie dokonuje się rewolucja w szkoleniu

Autor. mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski

Szkolenie żołnierzy jeszcze nigdy nie było tak realistyczne. Stało się to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnego systemu symulacji pola walki w stale rozbudowywanym Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

Reklama

Według informacji przekazanych przez mjr Błażeja Łukaszewskiego, Szefa Sekcji Prasowej 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 6 października br. doszło do oficjalnej inauguracji funkcjonowania Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, w ramach którego zaprezentowano Kompleksowy System Symulacji Pola Walki. Miesiąc później 12. Dywizja zorganizowała ćwiczenie taktyczne z wojskami pk. Ryś-23 z udziałem prawie 1500 żołnierzy oraz prawie 250 jednostek różnorodnego sprzętu wojskowego.

Reklama

Czytaj też

Reklama

Podczas ćwiczenia system ten pierwszy raz jest sprawdzany na tak szeroką skalę, gdzie „walczy” 12. Brygada Zmechanizowana przeciwko podgrywanemu „przeciwnikowi” z 2. Brygady Zmechanizowanej. Dodatkowo złocienieccy żołnierze są wspierani pododdziałem czołgów z 34. Brygady Kawalerii Pancernej.

Autor. mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski

Zarówno żołnierze, jak i sprzęt (np. kołowe transportery opancerzone Rosomak, bojowe wozy piechoty BWP-1, zestawy rakietowe Poprad, czołgi T-72, pojazdy logistyczne i łączności) – uczestnicy ćwiczenia są wyposażeni w elementy systemu i dowódcy przez 24 godziny na dobę mogą obserwować nie tylko ich status gotowości, ale również bardzo dokładne położenie oraz wykonywane zadania. System ten zapewnia więc niezwykle precyzyjny i szczegółowy podgląd w prowadzone działania o jakim wcześniej dowódcy mogli tylko pomarzyć.

Oprócz samego symulatora w trakcie Rysia ogromną rolę odgrywa również Wydział Operacyjno – Szkoleniowy CSB, który na przestrzeni ostatnich dwóch lat mocno rozbudował swoją strukturę i pozyskał wielu instruktorów z dużym doświadczeniem oraz wiedzą specjalistyczną.

Autor. mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski

Tak dogłębne zastosowanie drawskiego symulatora obserwowały również osoby funkcyjne Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych na czele z Inspektorem Szkolenia DGRSZ gen. bryg. Piotrem Kriese, jak i dowódcy wyższego szczebla. Już w najbliższych miesiącach również oni będą mogli organizować ćwiczenia swoich dywizji, brygad i pułków, które na własnej skórze doświadczą niezwykłych możliwości rozbudowanej oraz nowoczesnej bazy szkoleniowej poligonu drawskiego.

Czytaj też

Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko jest jednym z największych poligonów w Europie. Znajdują się na nim: pasy ćwiczeń taktycznych, strzelnice, ośrodki szkolenia specjalistycznego oraz kompleksy socjalno – bytowe, z którego korzystają zarówno polscy żołnierze, jak i armii sojuszniczych. Podstawowym zadaniem CSB Drawsko jest zabezpieczenie szkolenia przede wszystkim Wojsk Lądowych.

Autor. mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski

Na przestrzeni lat 2021 – 2023 Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko przeformowano i rozbudowano w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko\ m. in. ze względu na systematycznie zwiększającą się obecność sojuszników (głównie armii amerykańskiej) na drawskim poligonie. Efektem tego jest stała rozbudowa różnorodnych obiektów na poligonie oraz zwiększenie liczebności kadry instruktorskiej.

Kolejnym krokiem prowadzącym do unowocześnienia CSB Drawsko jest wdrożenie Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki (KSSPW), co stanowi wręcz historyczną chwilę nie tylko dla CSB, ale również całego Wojska Polskiego.

Dzięki zastosowaniu KSSPW ćwiczenia z wojskami są przeprowadzane z maksymalnym odzwierciedleniem realizmu podczas działań. Wdrażany system pozwala na włączenie do ćwiczenia zarówno piechoty z uwzględnieniem broni indywidualnej żołnierza, jak i pojazdy wraz z bronią pokładową będącą na wyposażeniu wojsk lądowych w sile brygady.

Autor. mjr Błażej Łukaszewski, chor. Ireneusz Tomaszewski

System ten sprawdza w czasie rzeczywistym działanie na polu walki poszczególnych żołnierzy i pojazdów, jak i całych pododdziałów. Dodatkowo zapewnia drobiazgowe przeanalizowanie przeprowadzonego ćwiczenia i wyciągnięcie wniosków bezpośrednio po zakończeniu ćwiczenia, co stanowi rewolucyjne rozwiązanie w szkoleniu żołnierzy.

Źródło: komunikat prasowy 12SDZ

Reklama

Komentarze (2)

  1. Dr. Pavl Kopetzky

    Lepiej kontrrewolucja! Rewolucje robią pacyfiści, lewica, socyalizm/komuna... A tak w ogóle, tam w armii/wojsku, tylko inwestycje, wzrastanie i mobilizacja a nie entropia, śmiertelna... Real Life of Politik

  2. Grabaż

    30 letnie oporządzenie "Lubawa" (czyli nieudana kopia kamizelki ITLBV) , Beryle bez optoelektroniki. Rewolucję, należało by zacząć gdzie indziej ;)

    1. Tarantula

      Hahaha czymś muszą się chwalić. Taki system w armiach USA Brytanii Francji Niemiec działa od 20 lat.

Reklama