Reklama

Polityka obronna

Laserowe Drawsko: nowa era w szkoleniu Wojska Polskiego?

Autor. MON/ gov.pl

Wojsko Polskie rozpoczyna wykorzystywanie laserowej symulacji pola walki w swoich ćwiczeniach.

Reklama

Przed chwilą mieliśmy sposobność, żeby zapoznać się z nowym wyposażeniem poligonu w Drawsku Pomorskim. Mówię o kolejnym przełomie, jeżeli chodzi o wyposażenie bazy szkoleniowej Wojska Polskiego (…) Mamy na wyposażeniu najnowocześniejszą wersję laserowej symulacji pola walki. Jest ona nowocześniejsza niż te wersje, które są dostępne na poligonach w innych państwach NATO. A więc możemy powiedzieć, że jesteśmy liderem jeżeli chodzi o tę technologię.(…) Jestem o tym przekonany, że podobnie jak na Drawsku Pomorskim będziemy organizować inne poligony w naszym kraju.(…) To powinien być standard, jeżeli chodzi o szkolenie w Wojsku Polskim” - stwierdził Mariusz Błaszczak.

Reklama

Czytaj też

Reklama

6 października br. na poligonie drawskim, szef MON zapoznał się z nowoczesnym - Kompleksowym Systemem Symulacji Pola Walki w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko.

Nowy system jest niezwykle ważny dla żołnierzy Wojska Polskiego, dlatego że do poziomu batalionu, a już za kilka lat do poziomu brygady, polskie jednostki będą mogły się szkolić tu na poligonie w  Drawsku Pomorskim. Ten system daje odzwierciedlenie realnego pola walki poprzez czujniki, które są zarówno na mundurach poszczególnych żołnierzy, jak i na pojazdach bojowych wszelkiego typu.(…) To realne odzwierciedlenie umożliwia zarówno ingerencję podczas ćwiczenia, a więc wyeliminowanie tych wszystkich zachowań, które były nieprawidłowe, jak i później umożliwia ewaluację tego ćwiczenia, a więc wyciągnięcie wniosków na przyszłość” - dodał minister obrony narodowej.

Czytaj też

Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko jest jednym z największych poligonów w Europie. Znajdują się na nim: pasy ćwiczeń taktycznych, strzelnice, ośrodki szkolenia specjalistycznego oraz kompleksy socjalno – bytowe, z którego korzystają zarówno polscy żołnierze, jak i armii sojuszniczych. Podstawowym zadaniem CSB Drawsko jest zabezpieczenie szkolenia, przede wszystkim, Wojsk Lądowych.

Mówiąc o nowym systemie, szef MON podkreślił, że korzystanie z niego pozwoli zwiększyć efektywność szkoleń:

Będziemy mogli podnosić umiejętności żołnierzy i dowódców. Bo też bardzo ważna jest ta funkcja dotycząca właśnie oceny zarówno wiedzy, jak i zdolności, talentów dowódczych naszych oficerów. To będą wnioski, które będą służyły temu, żeby oceniać umiejętności również polskich dowódców i polskich żołnierzy

Na przestrzeni lat 2021 – 2023 Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Drawsko zostało przeformowane i rozbudowane w Centrum Szkolenia Bojowego Drawsko, m. in. ze względu na systematycznie zwiększającą się obecność szkoleniową armii amerykańskiej na drawskim poligonie. Efektem tego jest rozwój obiektów na poligonie oraz zwiększenie liczebności kadry instruktorskiej.

Czytaj też

Bardzo się cieszę, że również w tej dziedzinie dochodzi do przełomu jeśli chodzi o zdolności Wojska Polskiego. I zapewniam Państwa, że na tej drodze się nie zatrzymamy. Skoro budujemy armię co najmniej trzystutysięczną, wyposażoną w nowoczesną broń, to ta armia, żeby mogła realnie odstraszyć agresora musi być bardzo dobrze wyszkolona. Tacy są żołnierze Wojska Polskiego, ale w szkoleniu nigdy nie można osiągnąć maksimum. Ciągle trzeba się szkolić, ciągle trzeba podnosić swoje umiejętności. I właśnie Combat Training Centre tu w Drawsku Pomorskim służy osiągnięciu tego celu” - podsumował minister Mariusz Błaszczak.

Czytaj też

Kolejnym krokiem unowocześniającym CSB Drawsko jest wdrożenie Kompleksowego Systemu Symulacji Pola Walki. Dzięki zastosowaniu tego systemu ćwiczenia z wojskami będą przeprowadzane z maksymalnym odzwierciedleniem realizmu działań. Wdrażany system pozwala na włączenie do ćwiczenia zarówno piechoty z uwzględnieniem broni indywidualnej żołnierza, jak i pojazdów wraz z bronią pokładową będącą na wyposażeniu wojsk lądowych w sile brygady. System sprawdza w czasie rzeczywistym działanie na polu walki nie tylko żołnierza i pojazdu, ale również całego pododdziału. Podczas symulacji system odzwierciedla pancerz uzbrojonego pojazdu oraz uwzględnia balistykę stosowanej amunicji (podczas prowadzenia ostrzału). Dodatkowo zapewnia przeanalizowanie przeprowadzonego ćwiczenia oraz ułatwia wyciągnięcie wniosków tuż po jego zakończeniu.

Reklama

Komentarze (1)

  1. eee

    Laser to chociaz jeden plot jesli - nie kupic, to zrobic- posiadac powinnismy. Chociaz do szkolenia.

    1. Trew

      Lasery przeciwlotnicze to marketingowy bełkot, rakiety czy samoloty łatwo zabezpieczyć przed działaniem wiązki laserowej, pomyśl trochę to zrozumiesz.

Reklama