Siły zbrojne
CMX 2015: NATO sprawdza zdolności zarządzania kryzysowego
NATO przećwiczy podejmowanie decyzji w sytuacji kryzysowej – szkolenie CMX15 koncentruje się na kwestiach bezpieczeństwa żeglugi morskiej. Ministerstwo Obrony Narodowej uruchomiło system zarządzania kryzysowego bez faktycznego użycia sił. Ćwiczenie potrwa do 10 marca 2015.
Głównym celem ćwiczenia zarządzania kryzysowego NATO - CMX 2015 jest sprawdzenie procedur zarządzania kryzysowego Sojuszu Północnoatlantyckiego na poziomie strategicznym, z zaangażowaniem cywilnego i wojskowego personelu, zarówno w państwach członkowskich, jak i Kwaterze Głównej NATO - informuje MON.
Głównym narzędziem wykonawczym zarządzania kryzysowego ministra obrony narodowej jest Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, które w momencie zaistnienia sytuacji kryzysowej pełni kluczową rolę w zarządzaniu zdolnościami Sił Zbrojnych.
Jak podaje MON ćwiczenie odbywać się będzie w oparciu o fikcyjny scenariusz, który przewiduje wystąpienie konfliktu pomiędzy dwoma krajami nie będącymi członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, położonymi w znacznej odległości od jego terytorium. Uczestnicy ćwiczenia będą musieli stawić czoła m.in. zagrożeniu dla bezpieczeństwa żeglugi morskiej.
W ćwiczeniu, jako państwa partnerskie, uczestniczą: Australia, Finlandia, Japonia, Szwecja i Ukraina. W charakterze obserwatorów udział biorą także: Unia Europejska, Międzynarodowa Organizacja Morska, Międzynarodowa Organizacja Energetyczna oraz Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża.
Ze strony polskiej CMX 2015 koordynuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W ćwiczeniu, poza Ministerstwem Obrony Narodowej, udział biorą m.in. przedstawiciele Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W charakterze obserwatora w ćwiczenie zaangażowane jest Biuro Bezpieczeństwa Narodowego.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie