Siły zbrojne
Chrzest i wodowanie ORP Mewa i H-13 Przemko
W czwartek, 17 grudnia, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku zwodowano ostatnie jednostki z serii niszczycieli min oraz holowników budowanych dla Marynarki Wojennej - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.
Połączona uroczystość chrztu i wodowania ORP Mewa – trzeciego okrętu z serii nowoczesnych niszczycieli min proj. Kormoran II, oraz H-12 Przemko – ostatniego z serii sześciu holowników proj. B 860 budowanych dla Marynarki Wojennej RP odbyła się w Gdańsku na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding
W czwartek, 17 grudnia, na terenie stoczni Remontowa Shipbuilding #Gdańsk zwodowano ORP Mewa, trzeci okręt z serii niszczycieli min projektu Kormoran II oraz H-13 Przemko - ostatni z serii sześciu holowników projektu B 860. Jednostki trafią do 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. pic.twitter.com/0WkBPlnw63
— Ministerstwo Obrony Narodowej (@MON_GOV_PL) December 17, 2020
W trakcie ceremonii matki chrzestne jednostek Pani Anna Kułagin (ORP Mewa) i Pani Kamilla Jelonek (H-13 Przemko), wypowiedziały słowa chrztu: "Płyń po morzach i oceanach świata, sław imię polskiego stoczniowca i polskiego marynarza. Nadaję ci imię […]", po czym nastąpiło symboliczne uderzenie butelki szampana o burtę i wodowanie jednostek. Od dzisiaj rozpocznie się etap ich wyposażania, montażu uzbrojenia, urządzeń i systemów okrętowych.
ORP "Mewa" jest trzecim z serii niszczycieli min, które mają trafić do gdyńskiego 13. Dywizjonu Trałowców wchodzącego w skład 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pierwszy z serii ORP "Kormoran" wszedł do służby 28 listopada 2017 roku. Kontrakt na budowę dwóch kolejnych jednostek proj. 258 podpisano pod koniec grudnia 2017 r. w Ministerstwie Obrony Narodowej. Drugi z serii ORP "Albatros" został zwodowany w październiku 2019 r. i jest aktualnie na etapie wyposażania. Okręty budowane są przez konsorcjum, którego liderem jest gdańska stocznia Remontowa Shipbuilding. W skład konsorcjum wchodzą także: Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Centrum Techniki Morskiej w Gdyni oraz PGZ Stocznia Wojenna. Do jego głównych zadań należeć będą poszukiwanie, klasyfikacja, identyfikacja i zwalczanie min morskich, rozpoznanie torów wodnych, przeprowadzanie jednostek przez akweny zagrożenia minowego, stawianie min oraz zdalne sterowanie samobieżnymi platformami przeciwminowymi. Dotyczy to zarówno operacji w polskiej strefie ekonomicznej jak i misji w grupach taktycznych na Morzu Bałtyckim i Północnym (zespoły okrętów NATO, EU, bądź wielonarodowych sił koalicyjnych). ORP Mewa projektu 258 typu Kormoran II będzie to czwarty okręt w historii Marynarki Wojennej, noszący tę nazwę.
Holownik H-13 Przemko to ostatni z zaplanowanych sześciu nowoczesnych holowników budowanych dla Marynarki Wojennej RP w stoczni Remontowa Shipbuilding. Po ukończeniu prac stoczniowych wejdzie w skład 12. Dywizjonu Trałowców i razem z H-11 Bolko oraz H-12 Semko będzie pełnił służbę w świnoujskiej 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Pozostałe "bliźniacze" jednostki służą już w gdyńskiej 3. Flotylli Okrętów (H-1 Gniewko, H-2 Mieszko) a jedna jest w budowie (H-3 Leszko). Holowniki są przeznaczone m.in. do: zabezpieczenia bojowego oraz wsparcia logistycznego na morzu i w portach, wykonywania działań związanych z ewakuacją techniczną, wsparcia akcji ratowniczych, transportu osób i zaopatrzenia, neutralizacji zanieczyszczeń, podejmowania z wody materiałów niebezpiecznych. Uciąg holowników wynosi ponad 35 t.