Siły zbrojne

Chrzest bojowy F-35A

Fot. SSGT Chris Drzazgowski/USAF
Fot. SSGT Chris Drzazgowski/USAF

Myśliwce F-35A należące do amerykańskich sił powietrznych zostały po raz pierwszy użyte bojowo. Dwie maszyny wykonały uderzenie w ramach wsparcia prowadzonej przeciwko Daesh operacji w Iraku.

Jak czytamy w komunikacie USAF, myśliwce zbombardowały wykorzystywany przez terrorystów tunel i magazyn broni w rejonie gór Hamrin. Podkreślono, że istniało ryzyko prowadzenia przez Daesh ataków na jednostki sprzymierzone z zaatakowanych miejsc. W trakcie misji myśliwce, rozmieszczone już wcześniej w obszarze odpowiedzialności US Central Command, uzupełniały paliwo z samolotu tankowania powietrznego KC-10.

Z materiału zdjęciowego wynika, że myśliwce miały podwieszone na końcówkach skrzydeł pociski powietrze-powietrze AIM-9X Sidewinder. Oznacza to, że nie wykorzystywały wszystkich cech obniżonej wykrywalności. Powierzchnia odbicia radarowego jest bowiem najniższa, gdy samoloty przenoszą uzbrojenie w komorach wewnętrznych. Możliwe, że to celowy zabieg, mający na celu ukrycie zakresu zdolności stealth F-35A przed systemami radiolokacyjnymi państw prowadzących działania w regionie.

F-35A, czyli wersja przeznaczona dla amerykańskich sił powietrznych, i większości użytkowników eksportowych, to już kolejny wariant myśliwca V generacji, który przeszedł chrzest bojowy w ostatnich latach. We wrześniu zeszłego roku amerykańska piechota morska użyła po raz pierwszy bojowo maszyn bardzo krótkiego startu i pionowego lądowania typu F-35B, w działaniach prowadzonych w Afganistanie.

Z kolei w maju 2018 roku o wykorzystaniu operacyjnym F-35I (lokalnego wariantu F-35A) poinformowali Izraelczycy. Przypuszczalnie maszyn tego typu użyto do ataków na cele w Syrii, choć zaprezentowano też zdjęcie myśliwca F-35I nad Bejrutem. Jeden z izraelskich dowódców miał przy tej okazji stwierdzić, że samoloty tego typu latają nad całym Bliskim Wschodem.

W konflikcie na Bliskim Wschodzie użyto też operacyjnie po raz pierwszy dwóch innych myśliwców nowej generacji. W 2014 roku w Syrii swój chrzest bojowy miał amerykański F-22A Raptor. Od tego czasu maszyn tych używano wielokrotnie, również w Afganistanie.

Na początku 2018 roku w Syrii na krótko rozmieszczono również rosyjskie myśliwce Su-57, które także wykonywały zadania bojowe, włącznie z użyciem pocisków powietrze-ziemia Ch-59MK2. W odróżnieniu od maszyn amerykańskich, były to jednak samoloty z partii prototypowej, jeszcze nie wprowadzone oficjalnie na uzbrojenie sił zbrojnych. Z kolei myśliwce sił zbrojnych USA kierowano do działań bezpośrednio z jednostek, już po formalnym osiągnięciu odpowiedniego stopnia gotowości bojowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.