Siły zbrojne

Pół roku F-22 nad Syrią. Niemal 600 „odstraszonych” samolotów

Fot. US Air Force
Fot. US Air Force

Pentagon podsumował półroczną aktywność nad Syrią samolotów 5. generacji typu F-22A Raptor z 94th Fighter Squadron. W tym czasie piloci tych maszyn wykonali 590 misji bojowych, spędzając w powietrzu ponad 4600 godzin. Bilans tych działań to niemal 2 tony zrzuconych bomb kierowanych oraz „odstraszenie” 587 samolotów zagrażających samolotom lub siłom naziemnym koalicji.

Samoloty F-22 Raptor operujące nad Syrią z bazy Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich należą do 94. Eskadry Myśliwskiej, której macierzystą bazą w USA jest Langley-Eustis. W połowie października podsumowano ich działania w ramach operacji Inherent Resolve w związku z powrotem załóg do kraju. Maszyny w drodze do USA zatrzymały się w bazie Royal Air Force Lakenheath w Wielkiej Brytanii, biorąc udział w ćwiczeniach nad Europą.

W czasie działań nad Syrią F-22 były intensywnie wykorzystywane, przede wszystkim do zadań związanych z osłoną własnych jednostek na ziemi oraz samolotów prowadzących misje bojowe. Raptory eskortowały nie tylko maszyny amerykańskie, ale również francuskie i brytyjskie. W czasie tych działań 587 razy „odstraszono”, jak to ujęto w raporcie, samoloty syryjskie, rosyjskie ale także irańskie. Prawdopodobnie z takich incydentów, związanych z ujawnieniem swojej obecności i bliskim kontaktem z przeciwnikiem, pochodzą zdjęcia F-22 w podczerwieni, zaprezentowane w ostatnim czasie w rosyjskich mediach społecznościowych.

Kolejna grupa zadań, to misje przeciw celom naziemnym, które często wiązały się z penetracją przestrzeni powietrznej kontrolowanej przez obronę powietrzną i myśliwce syryjskie oraz rosyjskie. Podczas ich realizacji Raptory wielokrotnie atakowały szczególnie istotne cele używając amunicji precyzyjnej. Łącznie w tym czasie F-22 zrzuciły 4250 funtów, czyli ponad 1,9 tony pocisków i bomb. Samoloty brały również udział w operacji realizowanej przez koalicję po użyciu przez siły syryjskie broni chemicznej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.