Siły zbrojne

Rosja ujawnia informacje o misjach Su-57 w Syrii [WIDEO]

Fot. mil.ru
Fot. mil.ru

Rosyjskie ministerstwo obrony opublikowało film z pobytu w Syrii samolotów 5. generacji Su-57, które realizowały loty operacyjne z bazy Chmejmin. Maszyny odbyły kilkanaście lotów operacyjnych, atakując m.in. cele naziemne w prowincji Hama, z wykorzystaniem pocisków manewrujących.

Rosjanie z bardzo dużą ostrożnością udostępniali informacje dotyczące pobytu dwóch samolotów Su-57 w Syrii na początku 2018 roku. Maszyny przybyły do bazy Chmejmin 21 lutego 2018 i operowały przez dwa dni nad terytorium objętym konfliktem, jednak pierwsze oficjalne informacje zostały prze rosyjskie ministerstwo obrony opublikowane dopiero w maju bieżącego roku. 19 listopada resort obrony Federacji Rosyjskiej opublikował film ze startów i lądowań dwóch maszyn Su-57 w bazie Chmejmin, wraz z dodatkowymi informacjami.

 

Zgodnie z komunikatem, w ciągu dwóch dni samoloty odbyły ponad 10 lotów bojowych, pomimo tego, że oficjalnie nie weszły jeszcze na uzbrojenie sił powietrznych. Celem było zarówno przetestowanie systemów pokładowych w warunkach wysokiej temperatury i wpływu pobliskiego morza, jak również sprawdzenie zdolności działania w przestrzeni realnie kontrolowanej przez systemy radarowe przeciwnika. Samolot Su-57 zbudowano w technologii która ma utrudniać wykrycie zarówno środkami radarowymi, jak i w podczerwieni.

Co ciekawe, część misji związana była z atakowaniem celów naziemnych, gdyż samolot został opracowany jako maszyna wielozadaniowa. Jak wynika z majowego oświadczenia ministra obrony Siergiej Szojgu, przynajmniej w jednej z tych misji „przeciw siłom rebeliantów w prowincji Hama” Rosjanie wykorzystali na Su-57 manewrujące pociski Ch-59KM2 z napędem turboodrzutowym o deklarowanym zasięgu ponad 500 km.

Podczas całego pobytu w Syrii myśliwcom Su-57 towarzyszył nie tylko liczny personel techniczny, ale również specjalny samolot-laboratorium oraz maszyna monitorująca parametry użytego podczas lotów uzbrojenia i emisję systemów pokładowych. Każdej misji myśliwców 5. generacji towarzyszyła również osłona 2-4 maszyn Su-35S oraz samolot wczesnego ostrzegania A-50U.

W ostatnich dniach w rosyjskich mediach pojawiła się również informacja o zatwierdzeniu oficjalnego kamuflażu dla seryjnych maszyn. Będzie on bazował na malowaniu „pikselowym niskiej widzialności” zastosowanym na maszynie T-50-11 (numer boczny „niebieskie” 511), który brał udział w Syryjskiej misji i został użyty do odpalenia pocisków Ch-59MK2.

Komentarze