Reklama

Siły zbrojne

Chorwacja zastąpi myśliwce MiG-21. Wśród faworytów F-16 i Gripen

Fot. Ministerstwo obrony Chorwacji
Fot. Ministerstwo obrony Chorwacji

Chorwacja ogłosiła plan pozyskania zachodnich myśliwców zgodnych ze standardami NATO, które zastąpią posowieckie samoloty MiG-21. Wśród faworytów wymienia się F-16 Fighting Falcon i JAS39 Gripen. 

Decyzja o zakupie nowych, lub używanych samolotów zapadła podczas spotkania prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović i premiera Zorana Milanovica. Jest to element szerszego planu modernizacji sił powietrznych i eliminacji z ich wyposażenia sprzętu, uzbrojenia produkcji radzieckiej. Decyzja o wyborze nowej maszyny ma zapaść do końca bieżącego roku, natomiast umowa powinna być podpisana w 2016 roku.  

Wśród możliwych następców myśliwców MiG-21 wymienia się przede wszystkim samoloty JAS39 Gripen, w sprawie których w 2012 roku prowadzono zaawansowane rozmowy z władzami Szwecji. Wówczas jedynym konkurentem był rosyjski MiG-35. Obecnie nie jest on brany pod uwagę, natomiast za drugiego faworyta uważa się F-16 Falcon. Obie maszyny mają coraz więcej użytkowników w Europie Środkowej i na Bałkanach.

Wśród alternatywnych możliwości wymieniane są zmodernizowane maszyny francuskie (Mirage) lub izraelskie (IAI Kfir), ale też bojowy wariant południowokoreańskiego samolotu T-50 Golden Eagle.

Obecnie Chorwacja posiada 11 myśliwców MiG-21 (jeden utraciła w katastrofie, w sierpniu 2014 roku), spośród których siedem przeszło remonty i modyfikacje w ukraińskich zakładach remontowych. Zyskały nowe malowanie niskiej widoczności, w którym zgodnie z obecnymi standardami biało-czerwone znaki rozpoznawcze zastąpiły symbole sił zbrojnych malowane czarno na szarym tle. 

Reklama

Komentarze (5)

 1. abecadło

  jak maja rozum to wybiorą Gripena np. na zasadzie leasingu podobnie do Czech czy Węgier. choc pewnie lobby amerykańskie zdecyduje inaczej

 2. imagne

  A może dobrze by było odkupić ze 4 wyremontować i użytkować jeszcze ze 100 lat??

  1. Enek

   Haha, no dokładnie to samo pomyślałem :-D

 3. Rico

  A kiedy w Polsce biało-czerwone szachownice przemalują na odcienie szarości?

  1. taihosan

   Nigdy. Chyba że zmienią zapis w konstytucji. Szare szachownice są bez sensu, gdyż nie mają żadnego wpływu na wykrycie czy nie wykrycie samolotu przez wzrok wrogiego pilota, za to modelarze będą podjarani.

  2. say69mat

   Wtedy, gdy Cywilna Kontrola nad Armią dostrzeże i zacznie artykułować problem. Albo kiedy dowództwo naszych sił powietrznych dostrzeże i zacznie artykułować problem. Jednak, biorąc pod uwagę złożoność relacji pomiędzy CKnA i wojskiem, zbyt szybko nam to nie grozi. Ponieważ, ponad wszystko, godzi to w białoczerwoną ... tradycję, latania na drzwiach od stodoły!!!

 4. b3rs

  Pewnie wezmą Gripeny.

  1. anakonda

   Grippen to nielot

  2. Trzcinsky

   I źle nie uczynią. czego i Polsce życzę.

 5. Kilo

  Nostalgia łapie jak się patrzy na takie ładne ołówki. :)

  1. szyszka

   w sam raz do muzeum

Reklama