Siły zbrojne
Chiny zmierzają ku flocie oceanicznej. Lotniskowiec nowej generacji zwodowany [ANALIZA]
17 czerwca w Chinach nastąpiło uroczyste wodowanie trzeciego chińskiego lotniskowca, który otrzyma nazwę Fujian i numer taktyczny 18. Wodowanie to jest kolejnym krokiem w budowie chińskiej nawodnej floty oceanicznej. W zależności od parametrów, które weźmie się pod uwagę Chiny wychodzą już na drugą pozycję w światowym rankingu wielkości marynarek wojennych.
Jeszcze pod koniec lat 80-tych XX wieku była ona złożona ze starych i przestarzałych okrętów, przeznaczonych raczej do działania blisko własnego wybrzeża. Ich stosunkowo niski poziom techniczny odpowiadał niskiemu poziomowi całych chińskich sił zbrojnych. Armia chińska była ogromna liczebnie, ale uzbrojona w przestarzały sprzęt wojskowy. Strategia wojskowa Chin opierała się głównie na użyciu mas piechoty wspartej starymi czołgami, starą artylerią i pierwszą generacją samolotów odrzutowych oraz broni atomowej. Gwałtowny rozwój techniczny chińskiej armii zaczął się dopiero w latach 90-tych XX wieku. W następnych dekadach został on wsparty przez gigantyczny wzrost gospodarczy Chin, rozwój nowoczesnego przemysłu i coraz większe środki finansowe przeznaczane na zbrojenia.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie