Reklama

Siły zbrojne

Chiny produkują myśliwce pokładowe

Samolot pokładowy J-15. Fot. Shenyang.
Samolot pokładowy J-15. Fot. Shenyang.

Chiny rozpoczęły produkcję seryjną samolotów pokładowych J-15, które wcześniej przetestowano na lotniskowcu „Liaoning”. Nie sprawdziły się więc prawdopodobnie przypuszczenia Rosjan, że problemy z silnikami WS-10 Taihang mogą przerwać chińskie plany budowania w kraju nowoczesnych myśliwców J-15 i J-16.

Przemysł ChRL jak dotąd oficjalnie wyprodukował jedynie partię próbną 8 myśliwców pokładowych Shenyang J-15 Flying Shark. Na wyposażeniu pozostaje dodatkowo 5 samolotów prototypowych, które brały udział w próbach morskich na pokładzie lotniskowca „Liaoning”. Informację o wyprodukowaniu nowych J-15 nie oparto więc na oficjalnych komunikatach, ale na analizie zdjęć opublikowanych w Internecie.

Uznano bowiem, że sfotografowane niedawno samoloty o numerach ogonowych 107 i 108 muszą już pochodzić z nowej serii produkcyjnej. Wcześniejsze zdjęcia myśliwców J-15 partii próbnej z grudnia 2013 r. pokazywały bowiem 8 maszyn zaczynających się od numerów 100, 101 i 102 i kończących się na 107 (nie udało się nigdy sfotografować tylko samolotu z numerem 106).

Przypuszcza się, że nowo wyprodukowane statki powietrzne stacjonują w niedawno utworzonej bazie lotniczej niedaleko miasta Huludao w prowincji Liaoning. Posiada ona bowiem 24 hangary dla statków powietrznych wielkości J-15, warsztaty serwisowe jak również pełną instalację potrzebną do szkolenia pilotów pokładowych - z pasem startowym zakończonym skocznią ski-jump włącznie.

Łączy się to wszystko z chińskimi deklaracjami o planowanym w najbliższym czasie wyposażeniu lotniskowca „Liaoning” w 24 samoloty pokładowe, co zakończy proces przygotowywania tego okrętu do pełnej służby operacyjnej. Nie wiadomo jednak, czy przemysł ChRL zdołał wyprodukować silniki dla myśliwców pokładowych, czy też zostały one pozyskane u dostawcy zewnętrznego.

Reklama

Komentarze

    Reklama