Reklama

Siły zbrojne

Chiny modernizują armię, ukrywają wydatki obronne. Raport Pentagonu

Chińskie samoloty czwartej generacji, w tym myśliwce J-10 (na zdjęciu) zostaną w przyszłości uzupełnione przez maszyny piątej generacji, opracowane w technologii stealth jak J-20 i J-31. Fot. Peng Chen/flickr/CC BY-SA 2.0.
Chińskie samoloty czwartej generacji, w tym myśliwce J-10 (na zdjęciu) zostaną w przyszłości uzupełnione przez maszyny piątej generacji, opracowane w technologii stealth jak J-20 i J-31. Fot. Peng Chen/flickr/CC BY-SA 2.0.

Według raportu Pentagonu Chińska Republika Ludowa dynamicznie rozwija swoje siły zbrojne, ukrywając przy tym część nakładów, przeznaczanych na obronę. 

Departament Obrony USA opublikował doroczny raport dotyczący rozwoju zdolności wojskowych i kwestii bezpieczeństwa związanych z ChRL. Zgodnie z jego treścią, Chiny kontynuują zakrojoną na szeroką skalę modernizację i rozbudowę armii, z uwzględnieniem sił strategicznych oraz systemów uzbrojenia z obszaru A2/AD (Anti-Access/Area-Denial), mających w założeniu uniemożliwić przeprowadzenie interwencji zbrojnej w regionie. Co więcej, w opinii specjalistów Pentagonu Chińczycy zaniżają wielkość nakładów na obronę.

Raport Departamentu Obrony zwraca między innymi uwagę na rozwijanie przez ChRL samolotów wielozadaniowych piątej generacji, a także prowadzenie prób pierwszego chińskiego lotniskowca. Chińczycy rozwijają również nowoczesne systemy uzbrojenia oparte o pociski balistyczne i manewrujące, w tym przeciwokrętowe, a także zdolności do działań  ofensywnych w przestrzeni kosmicznej i cyberprzestrzeni. Z drugiej jednak strony, siły zbrojne ChRL rozbudowują także zdolności  w zakresie zwalczania piractwa morskiego czy prowadzenia operacji humanitarnych.

Modernizacja i rozbudowa sił zbrojnych Chińskiej Republiki Ludowej finansowana jest dzięki rosnącym od ponad dwóch dekad nakładom na obronę. Według Departamentu Obrony wydatki obronne ChRL wynoszą rocznie równowartość około 145 miliardów dolarów, podczas gdy oficjalne dane mówią o chińskim budżecie obronnym na poziomie 119 mld USD. Raport Pentagonu wspomina także o ustanowieniu przez ChRL strefy identyfikacji powietrznej nad Morzem Wschodniochińskim oraz możliwych zakupach nowoczesnych typów uzbrojenia w Federacji Rosyjskiej, jak myśliwce Su-35 czy zestawy przeciwlotnicze S-400.

 

Reklama

Komentarze (7)

 1. Flanker

  Bez porównania wolę J-10B (na zdjęciu jest A) od każdej wersji F-16, a kosztuje tylko ułamek ceny F-16...

  1. Grom

   i ma ułamek możliwosci F-16

 2. Elf

  Podsumowując: rozwijają armię w sposób wszechstronny... Nie widać jednak znacznego rozwoju komponentu nuklearnego i strategicznego - czy nie są zdolni, czy uważają, że to za wcześnie jeszcze (na którym miejscu ten komponent się znajduje? przecież oni nie mają żadnych znaczących bombowców! tylko kilkadziesiąt rakiet) czy też nadal uważają, że to papierowy tygrys - że wojna i tak będzie się rozgrywać w obszarze konfliktu konwencjonalnego gdyż wybuchu wojny jądrowej każdy się obawia i będzie to ostateczna ostateczność....

  1. ted

   Ameryka i reszta świata teraz zauważa skutki własnych działań , które zaczęły się 30-40 lat temu. Intratne inwestycje kapitałowe , przyniosły zyski krajom zachodnim , ale umożliwiły Chińczykom olbrzymi skok technologiczny. Przekazywano technologoie , nie wymagając nieczego w zamian. Teraz Chińczycy śmieją się z demokracji i budują armię. Za chwilę będą terroryzować świat

  2. mr_agent

   Mao kiedyś powiedział do Chruszczowa, że broń nuklearna nie jest im potrzebna i w zasadzie nie boją się wojny nuklearnej, bo mogą bez problemu stracić 300 mln ludzi a i tak wygrają.

 3. podbipięta

  każdy kto popiera lewactwo,palichujstwo, ,genderyzm,komuchów,zboczylachów, i inne robactwo dązy do zniszczenia Zachodu

 4. Elf

  akurat prawie w tym samym czasie pojawił się ten artykuł ciekawy: http://wyborcza.pl/magazyn/1,138949,16110412,Swiat_po_pekinsku__Czas_sie_bac.html#CukGW "nacjonalizm, szowinizm i przeświadczenie o wyższości własnej kultury sprawiają, iż patrzą z góry na Amerykanów i Europejczyków. Kpią z demokracji, którą uważają za system kompletnie nieefektywny. Partia powtarza, że demokracja wpędziłaby Chiny w chaos, a ludzie w to wierzą. Nie chcą chaosu, tylko rozwoju.-" celne słowa... potwierdzam jako osoba, która 3x była w chinach w interesach....

  1. z prawej flanki

   no ,to z tym krótkim cytatem z mojego ulubionego GieWu i sam musze sie zgodzić ; jeźeli calkiem niedawno temu Komentator skonstatowal na tym forum (dobrze pamietam?) ,iź państwo Środka dynamicznie sie rozwija ,bo "nie zwaźa na jakieś tam pierdoly" - to ja od siebie dodam ,źe wobec p/w - świat zachodni w konfrontacji z Pekinem nie ma w dluźszym przedziale czasu wiekszych szans wlaśnie ze wzgledu na trawiaca go Demokracje ,która juź od ladnych paru lat zabrala sie z apetytem za zjadanie wlasnego ogona. Zreszta ten sam casus d/t i naszych kontaktów z Rosja ,której wladza z wlasnym spoleczeństwem liczy sie jeno nominalnie ,bo faktycznie jego opinie ma gleboko w czterech literach ,co zreszta przytlaczajacej wiekszości onego wcale nie przeszkadza.

  2. bart

   Niestety demokracja w polskim wydaniu jest nieefektywna. Nasi politycy wciąż kłócą się i walczą ze sobą w zasadzie nie zajmując się rzeczami ważnymi. Zero konstruktywnej debaty. Korupcja, nepotyzm, patrzenie na słupki poparcia. Również media w Polsce prezentują żałosny poziom: Schetyna odejdzie czy zostanie, Kaczyński się obraził czy nie.. kogo to obchodzi? Media powinny rozliczać naszych polityków z ich pracy. Pojawiały się już na DEFENCE24.pl artykuły o nieprawidłowościach w siłach zbrojnych (np. http://www.defence24.pl/blog_dyskusja-o-stanie-sil-powietrznych-oraz-prezentacja-raportu-nt-pozyskania-systemow-wisla-na-konferencji-w-warszawie). Ktoś powinien zapytać co dalej z tymi zagrożeniami?

  3. Mark

   Dokładnie... Co spędza sen z powiek chińczykom? Rozwój... nauka, technika, gospodarka, rozwój i rośnięcie w siłę.. (może nawet z tym przesadzają) Co spędza sen z powiem białym ludziom w świecie "zachodnim": co nowego efektownego ale zupełnie nie przydatnego i jednocześnie absurdalnego powiedział szef próżniaczej sekty w białym kitlu, co nowego założyła na siebie jakaś tam gwiazda celebrycka, co powiedziała uczestniczka reality show, kto się okazał największym homosiem i transwestytą na świecie itp. kto się z kim przespał, jakie poglądy na coś tam ma jakiś pajac który się na niczym nie zna, jaką głupią rzecz zrobił jakiś niepoważny polityk.. to zajmuje amerykanów i europejczyków.. widać, że w świecie zachodnim ludzie się chyba nudzą...

 5. rozbawiony

  No ale bezczelne te Chińczyki! Jak można tolerować by umieszczali na swoim terytorium uzbrojenie A2/AD, czyli uniemożliwiające wlot na terytorium amerykańskim bombowcom i przeprowadzenie przez USA na terytorium Chin interwencji zbrojnej! Przecież to "zaburza równowagę w regionie" i godzi "w amerykański styl życia"! Karta Narodów ONZ powinna wprowadzić zakaz legalności uzbrojenia uniemożliwiającego USA przeprowadzenie interwencji zbrojnej w regionie! :)

 6. ddddd

  Świat jest zaburzony !! Teraz tylko czekać kiedy to wszystko rozpierd.....

 7. RIKI

  Tak to jest jak ludzie zapierniczają za 20 groszy za godzinę bez socjalu i ubezpieczenia w imię mocarstwowości !

  1. screw

   Jak widać socjal nie jest potrzebny, bo ten tylko rozleniwia. A chińczycy przeznaczają większe części swojej pensji na dobra luksusowe niż europejczycy, więc raczej nie przymierają głodem jak ich na to stać.

Reklama