Reklama

Siły zbrojne

Bułgaria kupuje wozy bojowe dla specjalsów

Fot. SamArm
Fot. SamArm

Bułgarski resort obrony podpisał we wtorek umowę o nabyciu 98 wozów bojowych dla sił operacji specjalnych. Wartość kontraktu wynosi 50 mln lewów (25 mln euro), dostawcą pojazdów jest bułgarska firma Samel-90.

Jak poinformował minister obrony Krasimir Karakaczanow, chodzi o 98 maszyn dziesięciu typów. Termin wykonania całej umowy wynosi 3 lata. Pojazdy będą miały pięcioletnią gwarancję, cały serwis i części zamienne zapewnia dostawca. Dyrektor firmy Samel-90 Petyr Georgiew wyraził zadowolenie z decyzji resortu obrony i podkreślił, że w ostatnich latach bułgarska firma zbrojeniowa nie mogła liczyć na takie poparcie. Oferowane przez firmę Samel-90 pojazdy to konstrukcje firmy International Armored Group założonej w 1996 roku w Kanadzie, a obecnie posiadającej swoje fabryki m.in. w USA, ZEA, Turcji, Pakistanie oraz w Bułgarii. Co ciekawe to właśnie pojazd produkcji IAG – Sentinel ARV eskortował załogę misji NASA SpaceX Crew-1.

„Eksportujemy nasze wyroby do 30 państw świata, a wozy te to pierwsze pojazdy od 15 lat, w które wyposażona będzie bułgarska armia” – podkreślił. Ostatnie dostawy tej kategorii pojazdów miały miejsce w 2010 roku (kontrakt podpisano w 2008 r.), gdy na wyposażenie bułgarskiej żandarmerii trafiło 25 szt. izraelskich SandCatów.
We wtorek media krajowe odnotowały, że umowę podpisano między ministerstwem obrony a dowództwem sił zbrojnych bez przeprowadzenia przetargu.

Reklama
Reklama

Bułgaria przed miesiącem podpisała z Niemcami umowę w sprawie budowy i kupna dwóch okrętów wielozadaniowych dla bułgarskiej marynarki wojennej o wartości 984 mln lewów (495,7 mln euro). Partnerem resortu obrony Bułgarii jest niemiecka spółka Luerssen Werft GmbH & Co. KG.

Była to druga duża transakcja na rzecz modernizacji bułgarskich sił zbrojnych. Pierwsza dotyczy dostawy przez USA w latach 2022-23 ośmiu myśliwców F-16 Block 70 o wartości 1,1 mld USD. Obecnie trwają negocjacje w sprawie kolejnej dużej transakcji o wartości 1,5 mld lewów (750 mln euro) na dostawę 150 bojowych wozów piechoty. Negocjacje miały zakończyć się do końca roku, lecz przeciągają się, gdyż oferty przewyższają przydzielony przez parlament budżet.

PAP/Defence24.pl

Reklama

Komentarze

    Reklama