Władze Wielkiej Brytanii rozważają dostarczenie Ukrainie systemów rakietowych, w tym pocisków Brimstone, mających służyć między innymi do zwalczania wrogich jednostek nawodnych – pisze The Times.
Jak pisze The Times, brytyjski rząd rozważa dostarczenie Ukrainie broni śmiercionośnej, w tym systemów rakietowych Brimstone dla okrętów, a także bliżej nieokreślonych „pocisków dla samolotów”. Ma to być odpowiedź Londynu na możliwą eskalację ze strony Moskwy. Istnieje bowiem ryzyko, że Rosja wykorzysta obecny kryzys energetyczny do dalszych, agresywnych działań wobec Kijowa.
Pociski Brimstone, o których mowa, mogłyby zostać rozmieszczone na kutrach ukraińskiej marynarki wojennej, dzięki czemu te zyskałyby możliwość zwalczania szybkich jednostek pływających z dystansu ponad 10 km. Brimstone ma aktywny radarowy system naprowadzania (z możliwością uzupełnienia go o system półaktywny laserowy), dzięki czemu może być odpalany salwami do wielu celów w krótkim czasie.
Opracowane przez MBDA UK pociski charakteryzują się też naddźwiękową prędkością, i mogą być przenoszone przez platformy lotnicze, nawodne (testowano ich działanie w środowisku morskim) oraz podwodne. Ewentualne wykorzystanie ich przez ukraińską marynarkę mogłoby znacząco zwiększyć jej możliwości szczególnie w przeciwdziałaniu rosyjskim operacjom dywersyjnym na Morzu Czarnym czy Morzu Azowskim.
Ukraińcy wzmacniają już swoje zdolności przeciwko tego typu zagrożeniom, na przykład poprzez dostawy kutrów typu Island i Mark VI z USA, zakupy własnych jednostek typu Giurza, jak i uzgodnione już wcześniej pozyskanie okrętów patrolowych opracowanych przez brytyjską stocznię Babcock.
Pociski Brimstone byłyby jednak pierwszym tego rodzaju uzbrojeniem, dostarczanym Ukrainie przez państwo zachodnie. Dostarczane przez Amerykanów jednostki pływające są bowiem uzbrojone, ale co najwyżej w armaty szybkostrzelne, z kolei inne typy przekazywanej broni śmiercionośnej (ppk Javelin, granatniki PSRL-7, wielkokalibrowe karabiny wyborowe) są przeznaczone raczej do użycia przez piechotę, choć wyrzutnie Javelinów prezentowano też na pojazdach.
Na razie nie wiadomo, czy dojdzie do finalizacji tej transakcji. Gdyby jednak tak się stało, byłby to dość istotny krok na drodze do wsparcia Ukrainy przeciwko agresywnym działaniom Rosji. Same informacje o możliwości sprzedaży tak zaawansowanej broni mogą być jednak próbą zamanifestowania przez Londyn swojego zdecydowania wobec Moskwy.
wanka wstanka
to wujek putin kurek z gazem zakreci i tyle..
Davien
A niby komu?? B Ukraina gazu z Rosji nie bierze, a UK ma własny:))
say69mat
@defence24.pl: Ukraina otrzyma pociski Brimstone? ... oczywiście mamy na myśli morską wersję pocisku Brimstone, o nazwie SPEAR3 o zasięgu ... 100 km???
Davien
A po co im to? Ukraina ma własne pociski pokr, a potzrebuje rakeit na małe jednostki do pozbywania ie rosyjskich drobnoustroi. Na wieksze ma norpamle pociski pokr.
Trybik
Podobno wspieramy Ukrainę w jej walce z rosyjską agresją, jednak nie można znaleźć przykładów takiej pomocy polskiej jak opisywana tu pomoc brytyjska. Zdradek bierze sporą kasę za konsultacje, ale co z resztą?
Dropik
Na pewno to tajne/przez poufne ale w dokumentach ONZ nic nie znajdziesz wiec najwyraźniej tylko dobrym słowem tj wyrazami poparcia.
Hyrzak
Ukraina użytkuje całkiem sporo polskich dronów Fly Eye i Warmate
gnago
zorientuj się skąd mają mundury, kamizelki, hełmy i kuupę forsy za frajer
Dyzio
A jaka to jest bron nieśmiercionośna.
Tom
Naga Broń 2
Dudley
Np. akustyczna, nawet broń palna z amunicją gumową. Za broń, a raczej uzbrojenie należy uznać również militarne systemy łączności, transportu, wykrywania i namierzania przeciwnika, systemy WRE itp. Czyli wszystko co służy do obrony, a bezpośrednio nie powoduje śmierci.
Tadziu
UK proponuję brimstone dla orkanow MON się wacha
słuchajcie JÓZKA
Rakiety do obrony wybrzeża przed desantem ,ale nie do konfrontacji na morzu
Eee tam
UK Ukrainie łaski nie robi byli gwarantem porozumienia w Budapeszcie to niech teraz się wywiązują
pan da
Dostaną, czy kupią?Bo z tekstu tego dowiedzieć się nie można.
Lord Godar
Czy dla atakowanego obiektu taką rakietą ma to jakieś znaczenie ?
Monkey
@Lord Godar: Dla atakowanego obiektu nie ma. Dla mnie jako Polaka ma. Bo jeśli oni dostaną, a my musimy zakupić, to kto tu jest lepszym sojusznikem? Członek NATO jak my, czy upadające, skorumpowane państwo nie spełniające większości standardów ani UE, ani NATO? Chociaż dziwić sie nie ma czemu, bo Wielka Brytania nie ma wiecznych sojuszników, tylko wieczne interesy. To tylko my mamy w sobie głupi sentymentalizm dzięki któremu nasze "doktryny polityczne" zawsze stawiają na wiecznych sojuszników, a ponad naszymi interesami obce. Mnie nie obchodzą rosyjskie zaatakowane obiekty, ale jak najbardziej obchodzi mnie bezpieczeństwo Polski. Co do artykułu, tytuł mówi o otrzymaniu tego uzbrojenia przez Ukrainę, ale już końcówka sugeruje zakup. Uważam, że autor powinien to uściślić.
tak
Rosyjskie wielozadaniowe atomowe okręty podwodne są znacznie bliżej Londynu i Waszyngtonu niż Kijowa
nie
I co z tego że są skoro jakikolwiek atak na Londyn spotka się z odpowiedzią tego samego w stosunku do Moskwy ?
Davien
I patrząc na dotychczasowe działania to kazdy ma ogon w postaci Virginii lub Astute:)
Lord Godar
I znowu straszenie atomem ... tylko na tyle tą Rosję stać ?
Hanys
Niedługo kroplówka dwóch miliardów dolarów rocznie dla Ukrainy za przesył rosyjskiego gazu sie skończy, więc Brytole jeszcze chcą opchnąć tym biedakom trochę złomu :)
Nie inż.
Spokojnie Prędzej wy w Rosji zbankrutujecie jak Ukraina trzymająca się świata zachodniego.
Seb
Ukraina nie trzyma się świata zachodniego - patrz: chociażby polityka historyczna wobec Polski
Davien
Hanysku pocisków na poziomie Brimstone to w Rosji za 50 lat nie opracujecie, za bardzo jestescie zacofani.
Kapitan B.
Uprzejme pytanie do fachowców: co taka rakietka może zrobić takiemu krążownikowi Moskwa?
wiarus
Przerobić krążownik w akwarium? Tylko po co? Wystarczy, że Moskwa rzuci cumy i wyjdzie z basenu.
darenk
Pytanie: dlaczego nie u Nas? Za silne lobby "Kopuły", czy innych?
tak
Z tego co czytam Rosja zwiekszyla o15% przeplyw gazu a nie zmienijszyla. A to ze UE chce zwikszyc o 100% inna rzecz.