Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie niszczyciele typu 45 z najnowszymi rakietami Aster?

fot. MBDA
fot. MBDA

W czasie cyklicznego szczytu dotyczącego współpracy w zakresie obronności z udziałem prezydenta Francji Francois Hollande’a i brytyjskiego premiera Davida Camerona w Amiens zapowiedziano, że brytyjskie niszczyciele typu 45 mogą być dozbrojone w najnowszą wersję rakiet przeciwlotniczych Aster.

Informacja o możliwym zastosowaniu rakiet Aster Block 1NT na sześciu nowych, brytyjskich niszczycielach typy Daring jest ważna również z polskiego punktu widzenia. Pocisk ten jest bowiem efektorem systemu SAMP/T (w docelowej konfiguracji) proponowanego polskim zbrojnym w postępowaniu na dostawę systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Wisła.

Brytyjska deklaracja odnośnie rakiet Aster Block 1NT to odpowiedź na podobną decyzjęze strony Francji – dotyczącą montażu kierowanych pocisków przeciwpancernych Brimstone 2 na kolejnej generacji śmigłowca bojowego Tiger. W ten sposób Francja i Wielka Brytania zamierzają tworzyć współzależność jeżeli chodzi o kluczowe technologie rakietowe, którą zapowiedziało porozumienie podpisane we wrześniu 2015 roku przez ministrów obrony obu państw o włączeniu Centrów Doskonałości (Centres of Excellence) do koncernu MBDA. Koncern ten stał się  w tej dziedzinie swoistym łącznikiem pomiędzy Wielką Brytanią i Francją.

Aster Block 1NT to najnowsza wersja rakiety Aster 30 (NT- Nouvelles Technologies), którą wyposażono między innymi w zmodernizowaną głowicę naprowadzającą z radarem pracującym w paśmie Ka. Ma być ona już przystosowana do zwalczania rakiet balistycznych.

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (3)

  1. Lucek

    politycy polscy nie lubią współpracy między krajami bo jest to jakieś ryzyko lepiej tak jak w Arabii kupić gotowy produkt od USA bo jest najlepszy :) .A czy zawsze najlepsze zwyciężało na polu walki np.(t-34). Nie uważam że za wszelką cenę musimy mieć PAC-3 mimo że jest najlepszy w takiej ilości i tak nie da nam to przewagi (wystarczy spojrzeć na Ukrainę). Powinniśmy zakupić pioruna w dużej ilości szybki efekt , Narew w kooperacji i Wisła ( równolegle tylko w linii będą w tej kolejności ). Niestety wszystkich ruskich rakiet Wisła nie zestrzeli niema co się napinać (chyba że była umowa Redzikowo za Patrioty)

    1. P11c

      A co to jest piorun ? Jesli chodzi Ci o modernizacje Groma to odpowiem. Nie istnieje!

  2. xyz407

    Gdybym to ja miał decydować o programie "Wisla" i "Narew" to już bez żadnego przetargu dogadałbym się z oferentem na dostawy systemu SAMP/T z rakietami Aster 30 i 15. Ten kierunek to nie tylko bardzo dobry system, ale na mój nos jedyny, pozwalający na osiągniecie satysfakcjonującego efektu ekonomicznego. Co mi pozwoliło na takie stwierdzenie, na pewno nie super wiedza na ten temat, lecz trochę zainteresowania tym tematem i zdrowy rozsądek. Na polu walki nie będą decydować drobne niuanse, lecz istotne różnice, ilość i gotowość bojowa.

    1. Rafale

      Też jestem zwolennikiem SAMP/T aczkolwiek trzeba pamiętać, że rywale też mają dobry sprzęt, choć póki co najbardziej żenujący jest tradycyjnie ten, którzy wybrali nasi decydenci. Na pewno wielkim plusem jest to, że modernizowany będzie efektor, najważniejsza część systemu. Osobiście chętnie widziałbym go także na polskich okrętach (oczywiście na tych, na których taki montaż byłby możliwy) - dodatkowe wsparcie przeciwlotnicze, a także antybalistyczne.

  3. hiena

    Coś podobnego (!) nie zainstalują najlepszych w galaktyce PAC 3 w wer. dla polaków tj. nieistniejącej a 10-cio krotnie droższej fiu fiu...

    1. zabet

      Człowieku, mowa o rakietach na okręt, nie ma PAC-3 na łajby.

Reklama