Reklama

Siły zbrojne

Brytyjskie drony za francuskie pojazdy, czyli dobra lekcja negocjacji

Francuzi kupią od Brytyjczyków drony Watchkeeper, jeżeli…– fot. Thales UK
Francuzi kupią od Brytyjczyków drony Watchkeeper, jeżeli…– fot. Thales UK

Francja kupi drony Watchkeeper od Wielkiej Brytanii ale pod warunkiem, że Wielka Brytania kupi pojazdy Nexter VBCI od Francji. Jest to dobra lekcja dla nas, jak należy dbać o własne interesy przy zakupie uzbrojenia.

Nietypowe negocjacje trwają po obu stronach kanału La Manche. Ministerstwo obrony Francji wyraźnie deklaruje, że jest gotowe zakupić brytyjskie drony taktyczne Watchkeeper, ale tylko jeżeli Brytyjczycy zdecydują się na zakup francuskich, kołowych transporterów opancerzonych Nexter VBCI 8x8. Francuskie warunki są o tyle twarde, że producentem bezzałogowców jest Thales UK, a więc brytyjska filia wielkiego francuskiego koncernu elektronicznego Thales.

Pewne dodatkowe szczegóły francusko – brytyjskiej współpracy w dziedzinie dronów wyszły na jaw po opublikowaniu końcowego tekstu „Deklaracji na temat bezpieczeństwa i obrony” (Declaration on Security and Defence) podpisanej na szczycie obu państw jaki się odbył w styczniu 2011 r.

Wynika z niej, że Francja i Wielka Brytania przeznaczą w sumie 120 milionów funtów na wspólne studia nad dronem bojowym (program Future Air Combat System), przy czym władze w Paryżu zgodziły się oprzeć te badania nad opracowanym wspólnie przez Izrael i Wielką Brytanię dronie Watchkeeper.

Trwają również negocjacje nad kupnem tego bezzałogowca dla francuskiej armii, jednak francuska agencja ds. uzbrojenia DGA uzależnia swoją decyzje nie tylko od jego parametrów taktyczno technicznych, ale również od decyzji co do zakupu przez Wielką Brytanię pojazdu VBCI (Véhicule Blindé Combat d’Infanterie). Pojazd ten jest już testowany w brytyjskiej armii podobnie jak dron Watchkeeper we francuskiej.

Dla nas to jest dobra wskazówka jak prowadzić negocjacje. Można przecież kupić od Amerykanów samoloty V generacji pod warunkiem, że oni kupią od nas nasze kołowe transportery opancerzone. I to byłby idealny offset.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.