Siły zbrojne

Brytyjski "zabójczy robot" przeszedł udane testy w locie

Brytyjski dron Taranis już lata. - fot. BAE Systems
Brytyjski dron Taranis już lata. - fot. BAE Systems

Brytyjskie ministerstwo obrony i koncern BAE Systems poinformowały, że od połowy ubiegłego roku trwają testy w locie prototypu bojowego drona Taranis. Jest to bezzałogowy samolot odrzutowy, skonstruowany w technologii Stealth. Jego dziewiczy lot miał miejsce 10 sierpnia 2013 roku .

Zgodnie z opublikowanym przez brytyjskie ministerstwo obrony komunikatem pierwszy lot trwał 15 minut i przebiegał bez zakłóceń, podobnie jak niesprecyzowana liczba kolejnych testów w powietrzu. Odbyły się one na różnych wysokościach i z różną prędkością, a czas pozostawania w powietrzu jak dotąd nie przekroczył godziny.

Taranis, którego nazwa pochodzi od celtyckiego boga gromów, jest pojazdem opracowanym w ramach brytyjskiego programu Unmanned Combat Air Vehicle (UCAV). Celem tej inicjatywy, która kosztowała brytyjski przemysł i podatników łącznie około 185 mln funtów jest między innymi potwierdzenie zdolności Wielkiej Brytanii do samodzielnego opracowania i produkcji zaawansowanych pojazdów bezzałogowych.

Drugim ważnym celem jest analiza, mająca na celu ustalenie potencjalnych zastosowań bojowych pojazdów bezzałogowych w brytyjskich siłach zbrojnych. Istotnym elementem analiz jest też optymalny stosunek dronów i maszyn pilotowanych przez człowieka w przyszłych siłach powietrznych. 

Taranis posiada masę startową sięgającą 8 ton i rozpiętość niemal 10 metrów. Napędzany jest sinikiem odrzutowym Rolls-Royce Adour Mk.951. Jest to demonstrator technologii dla maszyny zdolnej do realizacji zadań rozpoznawczych, patrolowych jak też wskazywania oraz niszczenia celów za pomocą inteligentnych środków bojowych na terytorium przeciwnika.

Założeniem było stworzenie maszyny zdolnej do długotrwałego, niewykrytego lotu w warunkach współczesnego pola walki. Jest to więc test możliwości którymi nie dysponują współcześnie stosowane pojazdy bezpilotowe, zdolne działać jedynie w warunkach całkowitej przewagi powietrznej.

 

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.