Reklama

Siły zbrojne

Brytyjscy żołnierze jadą do Somalii i Sudanu Południowego

Fot. army.mod.uk
Fot. army.mod.uk

Premier Wielkiej Brytanii ogłosił, że kierowany przez niego rząd wyśle w ramach misji pokojowych kilkuset żołnierzy do Somalii i Sudanu Południowego.

David Cameron, premier Wielkiej Brytanii. ogłosił, że armia kierowanego przez niego państwa wyśle w ramach misji pokojowych kilkuset żołnierzy do Somalii i Sudanu Południowego. Do 70 żołnierzy ma wesprzeć kontyngent błękitnych hełmów pomagających żołnierzom Unii Afrykańskiej walczących z ugrupowaniem Asz-Szabab, lokalną filią Al-Kaidy, w Somalii.

Ponad 300 wojskowych ma stopniowo trafić także do Sudanu Południowego. Premier Cameron zwróci się o poparcie tych działań do Organizacji Narodów Zjednoczonych w czasie jej najbliższego posiedzenia plenarnego. Zdaniem rządu Wielkiej Brytanii wsparcie tych dwóch misji pokojowych może pomóc w rozwiązaniu obecnego kryzysu imigracyjnego, z którym borykają się rządy europejskie.

Zgodnie z informacjami rządu brytyjskiego, siły tego państwa wysłane do Somalii zajmowałyby się szkoleniem bojowym, wsparciem logistycznym, medycznym i inżynieryjnym wojsk Unii Afrykańskiej, zwalczającej bojówki Asz-Szabab, próbujące przejąć kontrolę nad tym krajem. Żołnierze, którzy trafią do południowego Sudanu, udzieliliby podobnej pomocy, rozszerzonej o rozbudowę infrastruktury strategicznej, siłom prezydenta Salva Kirego, z którymi od 2011 r. walczą oddziały wierne jego byłemu zastępcy Riekowi Macharowi.

Reklama

Komentarze (2)

 1. zxcv

  Świat nie powinien dozbrajać krajów arabskich ani przeznaczać miliardów na pomoc uciekinierom w Europie tylko zachodnie kraje powinny się rozprawić z islamistami aby ci ludzie nie musieli emigrować

 2. pln

  Poczekajmy na Egipt tam jest 70 mln ludzi a za jedno pokolenie pędzie 170 mln. Aby nie chcieli emigrować rocznie należy stwarzać 2,5 mln miejsc pracy. Nie wiadomo nawet czy to pomoże, ponieważ każdy ogląda TV i Internet i widzi jak żyją w Europie. A to jeszcze nic, dodajmy Afrykę Środkową, Pakistany, Iraki itp. A wszystkie te 2 mld ludzi przyjmą Niemcy.

  1. Tomek

   Kwestią czasu jest niszczenie piramid oraz innych staroegipskich zabytków przez islamskich ekstremistów? Co zrobi USA i Europa?

Reklama