Reklama

Siły zbrojne

Brytyjczycy modernizują francuskie śmigłowce transportowe

Brytyjska firma zwiększy możliwości transportowe francuskich śmigłowców - fot. MdlD
Brytyjska firma zwiększy możliwości transportowe francuskich śmigłowców - fot. MdlD

Francuskie śmigłowce zostaną zmodernizowane w zakresie przenoszenia ładunków podwieszanych przez niewielką brytyjską firmę AmSafe Bridport. Kontrakt o wartości 12,5 mln euro obejmuje ponad 250 śmigłowców NH90, Puma, Super Puma, Cougar i Caracal.

Modyfikacje obejmują przede wszystkim instalację systemów zdalnie sterowanych system QuickDrop, służący do zrzucania ładunku podwieszonego na zewnętrznych haku podkadłubowym bez pomocy personelu naziemnego. Instalacja tego typu znacznie ułatwia szybki transport ładunków podwieszanych i zwiększa bezpieczeństwo działania, gdyż nie wymaga personelu który odepnie taśmy czy liny podtrzymujące przewożony sprzęt lub zaopatrzenie. 

System QuickDrop znajduje się od 2009 roku na wyposażeniu śmigłowców NH90 niemieckich sił zbrojnych i jest testowany przez kilka innych krajów NATO. Francuski kontrakt obejmuje 256 zestawów wyposażenia, których kluczowym elementem jest wspomniany system, dostarczonych w ramach siedmioletniej umowy. 

Program obejmie większość średnich i ciężkich śmigłowców transportowych francuskich sił zbrojnych. Jego celem jest zwiększenie możliwości transportowych, uproszczenie obsługi i podniesienie poziomu bezpieczeństwa. 

Reklama

Komentarze

    Reklama