Reklama

Siły zbrojne

Brazylijska armia zamawia przeciwpancerne Spike

Fot. Reise Reise/CC BY-SA 4.0
Fot. Reise Reise/CC BY-SA 4.0

Brazylijska armia zdecydowała się na wybór Spike LR2 od Rafael Advanced Defense Systems w prowadzonym postępowaniu na pozyskanie nowych przeciwpancernych pocisków kierowanych. Systemy te mogą trafić potencjalnie na uzbrojenie jednego z modeli wozów bojowych eksploatowanych przez brazylijską armię, który ma wkrótce przejść modernizację.

Informacje te przekazał hiszpański portal InfoDefensa.com, a sam system został wybrany w ramach konkurencyjnego przetargu. Brazylijskie wojska lądowe na podstawie zawartego kontraktu o łącznej wartości ok. 19,3 mln USD mają pozyskać łącznie 100 egzemplarzy przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR2. Wraz z nimi pozyskanych ma zostać dziesięć wyrzutni, symulatory, a także wsparciem szkoleniowe i logistyczne. Niewielka liczba tych systemów wskazuje, że jest to partia wdrożeniowa lub pierwsza z planowanych dopiero większych zakupów systemów tego typu.

Obecnie nieznane jest docelowe przeznaczenie zakupionych pocisków i ich wyrzutni. Spekuluje się, że mogą one trafić na uzbrojenie zmodernizowanych kołowych bojowych wozów rozpoznawczych EE-9 Cascavel. W marcu br. brazylijska armia uruchomiła proces modernizacji części z eksploatowanych obecnie pojazdów tego typ . Ich dotychczasowe uzbrojenie stanowi jedynie armata kal. 90 mm i dwa karabiny maszynowe kal. 7,62 mm. Zintegrowanie Cascaveli z wyrzutnią ppk pozwoliłoby na skokowe zwiększenie ich zdolności bojowych i przedłużenie ich służby liniowej. Możliwe jest jednak również, że Brazylia zdecyduje się na wykorzystanie Spike w innych wariantach, choćby standardowym - przenośnym.

Jak dotąd na uzbrojeniu brazylijskiej armii znajdowały trzy różne modele przeciwpancernych pocisków kierowanych. Pierwszym i najstarszym z nich są francuskie MILANy w liczbie 406 egzemplarzy. Drugi również francuskim systemem jest Eryx w bliżej nieokreślonej liczbie. Trzecim i najnowszym jest natomiast lokalnie opracowany brazylijski system MSS-1,2, który miał zostać pozyskany w liczbie ok. 400 egzemplarzy.

Spike LR2 stanowi najnowszą wersję izraelskiego systemu Spike LR i jestem przeciwpancernym pociskiem kierowanym 5 generacji. Został po raz pierwszy zaprezentowany w czasie targów Le Bourget 2017 w Paryżu. Pocisk waży około 12,7 kg i jest lżejszy od swojego poprzednika, a także ma zwiększoną o 30% przebijalność pancerza dzięki zastosowaniu nowej tandemowej głowicy kumulacyjnej. Wydłużeniu uległ również zasięg maksymalny, do 5,5 km w przypadku wyrzutni naziemnej i nawet do 10 km w przypadku strzelań z platformy powietrznej (po zastosowaniu dodatkowego łącza radiowego).

Pociski Spike-LR2 mogą być odpalane z istniejących wyrzutni, dysponują zmodernizowanym systemem naprowadzania z kamerami dziennymi i termowizyjnymi oraz łączem światłowodowym. Mogą więc zwalczać obiekty niewidoczne dla operatora. Dają też możliwość korygowania lotu w jego trakcie, włącznie ze zmianą celu, jak i działania w trybie "wystrzel i zapomnij".

image
Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze