Siły zbrojne

Bombowiec Lancer ćwiczy nad Pacyfikiem

Fot. Airman 1st Class Austin Mayfield/US Air Force

Amerykańskie siły powietrzne poinformowały, że bombowiec strategiczny B-1B Lancer należący do US Air Force wykonał ponad 30-godzinny lot z bazy lotniczej Ellsworth w Południowej Dakocie do Japonii i z powrotem. Prawdopodobnie była to odpowiedź USA na rosnące ambicje rządu chińskiego. 

22 kwietnia 2020 roku amerykański bombowiec B-1B Lancer z 28th Operations Group, mogący przenosić ładunki konwencjonalne jak i jądrowe, przeleciał Pacyfik a następnie przemieścił się nad wyspę Honsiu. Tam z bazy lotniczej w Misawie wystartowało sześć amerykańskich myśliwców wielozadaniowych F-16, siedem japońskich myśliwców Mitsubishi F-2 oraz osiem F-15 należących również do Japońskich Powietrznych Sił Samoobrony. Wszystkie samoloty sformowały klucz i przeprowadziły wspólne manewry. Następnie B-1B powrócił do bazy w Dakocie Południowej.

B-1B Lancer to amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu o zmiennej geometrii skrzydeł, zbudowany przez wytwórnię Rockwell International (obecnie Boeing BDS). Wraz z samolotami B-52 Stratofortress i B-2 Spirit stanowi trzon strategicznego lotnictwa bombowego Stanów Zjednoczonych. 

image
Fot. INDOPACOM

Ostatni raz w tym rejonie świata bombowiec B-1B Lancer prowadził ćwiczenia w styczniu 2018 roku. Jego minimalna aktywność w Azji spowodowana jest tym, że wypełniane przez niego misje prowadziły samoloty strategiczne B-52 bazujące na lotnisku Andersen na wyspie Guam. Stanowiły one ważny element amerykańskiej strategii odstraszania w całym regionie Continuous Bomber Presence Mission (misji ciągłej obecności bombowej), ze szczególnym uwzględnieniem Półwyspu Koreańskiego oraz Chin. 

Jednak kilka dni temu Amerykanie wycofali z Guam bombowce strategiczne, które zostały przeniesione do bazy lotniczej Minot w Północnej Dakocie. Pomimo tego zapewniają, że USAF będzie kontynuował swoją misje w rejonie Pacyfiku, ale prowadzoną już w innym formacie. Stany Zjednoczone zamierzają rozwinąć koncepcję Dynamicznej Projekcji Sił, która zakłada mniejszą możliwość przewidywania ze strony potencjalnych rywali regionalnych – Chin, Rosji oraz Koreańskiej Republiki Ludowo-Demokratycznej (Korea Północna).

Amerykański pokaz siły w postaci wielogodzinnego lotu B-1B Lancer stanowi właśnie odpowiedź na pytanie, czy USA będą wstanie dalej prowadzić loty strategiczne w tym regionie po wycofaniu B-52. Ponadto jest to odpowiedź na aktywność chińskiej marynarski wojennej w postaci grupy lotniskowcowej.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.