Reklama

Siły zbrojne

BME 2018: morskie systemy obrony pasywnej

System MASS, fot. M. Dura
System MASS, fot. M. Dura

Firma Griffin Group zaprezentowała w Gdańsku dwa systemy obrony pasywnej jednostek nawodnych przed pociskami kierowanymi różnego typu. Oba produkcji niemieckiego koncernu Rheinmetall Defence. Były to działający samodzielnie lub w oparciu o system walki okrętu MASS (Multi Ammunition Softkill System) oraz jego zminiaturyzowana wersja ROSY N korzystająca z ładunków kalibru 40 mm i przeznaczona przede wszystkim do stawiania szybkiej zasłony dymnej przez mniejsze jednostki. 

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

Multi Ammunition Softkill System (MASS) to najnowszej generacji system obrony pasywnej okrętu w ofercie Rheinmetall Defence. Wykorzystuje on amunicję o różnorodnej konfiguracji środków zakłócających. Jest dedykowany działaniom zarówno na wodach otwartych, jak i w strefie przybrzeżnej, gdzie szybkość reakcji na zagrożenia jest szczególnie ważna.

Na system składają się sensory, wykrywające m. in. opromieniowanie laserem czy wiązką radarową oraz wyrzutnie ze zróżnicowanym, wielozakresowym spektrum środków zakłócających. Ich użycie jest w pełni programowalne i zależy od rodzaju i kierunku zagrożenia, ale również od stopnia załadowania wyrzutni oraz innych czynników. System może działać autonomicznie, lub też być połączony z systemami C4I jednostki, na której został zainstalowany. System znalazł jak dotąd nabywców w czternastu krajach świata,  w tym w trzech krajach NATO, i został zainstalowany na 28 typach okrętów nawodnych.

Do ochrony mniejszych jednostek, w tym łodzi RHIB, służy system ROSY N. Ponieważ głównym zagrożeniem dla małych łodzi są pociski naprowadzane laserowo oraz ogień broni lufowej, system ROSY N zapewnia szybkie postawienie wielozakresowej zasłony dymnej. Jest to rozwiązanie dedykowane w szczególności szybkim łodziom patrolowym i desantowym.

Zobacz też: Raport specjalny Defence24.pl z targów Balt Military Expo 2018

Reklama

Komentarze

    Reklama