Reklama

Siły zbrojne

Błaszczak zapowiada wznowienie działań szkoleniowych w Iraku

Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.
Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej fot. M. Rachwalska/Defence24.pl.

Otrzymałem informację z dowództwa Misji NATO w Iraku; wszystko wskazuje na to, że wkrótce żołnierze wznowią działania szkoleniowe - podał w czwartek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. W jego ocenie, napięcie pomiędzy Iranem a USA zmierza do deeskalacji. 

Błaszczak w środę po posiedzeniu sejmowej komisji obrony powiedział dziennikarzom, że przedstawił posłom informację dotyczącą sytuacji na Bliskim Wschodzie w kontekście nocnego ataku na amerykańskie bazy w Iraku, przeprowadzonym przez Iran. Jak dodał, informację przedstawił w związku z tym, że w tych bazach przebywają też polscy żołnierze uczestniczący w misji irackiej.

"Bardzo cieszę się z tego, że wszystko zmierza ku deeskalacji (napięcia pomiędzy Iranem a USA - PAP)" - powiedział Błaszczak. Wyjaśnił, że ta ocena ma związek ze środowym wystąpieniem prezydenta USA Donalda Trumpa. Ocenił, że wystąpienie prezydenta USA, to "bardzo dobry kierunek, który gwarantuje stabilizację na Bliskim Wschodzie".Zapewnił, że jego resort monitoruje rozwój sytuacji. 

Otrzymałem informację z dowództwa Misji NATO w Iraku. Wszystko wskazuje na to, że wkrótce żołnierze wznowią działania szkoleniowe. Jesteśmy w stałym kontakcie z dowódcą PKW Irak. Obecnie nie docierają do nas jakiekolwiek niepokojące sygnały. Sytuacja zmierza ku deeskalacji napięcia

MariuszBłaszczak, minister obrony narodowej na Twitterze

W posiedzeniu komisji uczestniczył też Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych gen. Tomasz Piotrowski, który odpowiada za polskie misje wojskowe poza granicami kraju. Gen. podkreślił w rozmowie z PAP, że polskie wojsko w Iraku jest gotowe na scenariusz działania adekwatny do zagrożeń i zaistniałej sytuacji, a morale żołnierzy w Iraku jest wysokie.

Sytuacja w Iraku jest niestabilna od wielu miesięcy. Mam jednak nadzieję, że to co wydarzyło się po atakach rakietowych doprowadzi do deeskalacji tego napięcia. Wskazuje na to wypowiedź prezydenta USA Donalda Trumpa. Iran wydaje się być uspokajany po tym ataku rakietowym (który przeprowadził na bazy amerykańskie w Iraku - PAP). Miejmy nadzieję, że tak będzie (...) Byłbym jednak bardzo daleki od wyciągania wniosków, że sytuacja na Bliskim Wschodzie jest dla nas uspokajająca. Natomiast niewątpliwie wpisuje się ona w tendencję deeskalacji tej niekorzystnej sytuacji, która się wywiązała" - ocenił.

Gen. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych

Generał zapewnił, że polskie wojsko jest gotowe na scenariusz działania adekwatny do zaistniałej sytuacji. 

Jesteśmy do tego gotowi, pomimo zaskakującej sytuacji, jaką był wielokrotny atak rakietowy. Sposób wyszkolenia i przygotowania polskich żołnierzy był (podczas tego ataku) jak najbardziej prawidłowy do zaistniałego zagrożenia. Zachowanie i procedury nie zawiodły. Jest też bardzo ważne dla mnie, jako dowódcy, że morale żołnierzy (przebywających na misji w Iraku - PAP) jest bardzo wysokie i są oni bardzo zdeterminowani do tego, żeby realizować zadania, które zostały przed nimi postawione

Gen. Tomasz Piotrowski, Dowódca Operacyjny Rodzajów Sił Zbrojnych

Kierując swoje słowa do rodzin żołnierzy i pracowników wojska przebywających na misji w Iraku, zapewnił, że wspiera ich i dołoży wszelkich starań, aby misja polskich żołnierzy w Iraku była realizowana według dotychczasowych założeń - czyli "budowania bezpieczeństwa w świecie, budowania bezpieczeństwa Polski, także w jej otoczeniu".

Przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej Michał Jach (PiS) powiedział PAP, że podczas posiedzenia komisji kierownictwo resortu i przedstawiciele wojska zapewniali, że polscy żołnierze stacjonujący na Bliskim Wschodzie są bezpieczni.

Stan bezpieczeństwa żołnierzy w Iraku nie różni się od tego, sprzed kilku dni. Według informacji przekazanych na komisji można przypuszczać, że następuje deeskalacja konfliktu i obniżenie poziomu niebezpieczeństwa (...) nie wchodzi w grę samodzielna decyzja Polski o wycofaniu polskich żołnierzy z Iraku

Michał Jach, przewodniczący sejmowej komisji obrony narodowej

Jach ocenił, że zarówno Iran, jak i Stany Zjednoczone nie widzą obecnie potrzeby zwiększania zaangażowania i zwiększenia poziomu agresji wobec siebie. Stwierdził, iż nie ma stron, które uważają, że na eskalacji konfliktu mogłyby zyskać. 

W nocy z wtorku na środę amerykańska baza lotnicza Al Asad w pobliżu miasta Hit w środkowym Iraku oraz lotnisko wojskowe Irbilu w irackim Kurdystanie zostały ostrzelane pociskami wystrzelonymi z terytorium Iranu. Na obie bazy spadło ponad tuzin pocisków. Amerykańska baza lotnicza Al Asad jest wykorzystywana przez wojska USA w ramach Międzynarodowej Koalicji walczącej z Państwem Islamskim. Liczba polskich żołnierzy i pracowników w bazie Al Asad nie przekracza 100, natomiast w Irbilu jest to kilku polskich żołnierzy i pracowników. Polski Kontyngent Wojskowy w Iraku realizuje działalność mandatową w ramach Sił Globalnej Koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu. Są to: szkolenie oraz doradztwo irackim i jordańskim Siłom Specjalnym w zwalczaniu tzw. Państwa Islamskiego, wzmocnienie bezpieczeństwa i stabilizacji sytuacji w regionie w perspektywie długoterminowej.

W środę, w pierwszym wystąpieniu po irańskim ataku na bazy USA w Iraku prezydent Donald Trump wezwał NATO do większego zaangażowania na Bliskim Wschodzie i zaapelował do światowych mocarstw o wypracowanie nowego porozumienia z Iranem, które uczyni świat bezpieczniejszym. Zapowiedział też nałożenie dodatkowych karnych sankcji na Iran do czasu, gdy państwo to nie zmieni swojego postępowania i nie porzuci terroryzmu oraz aspiracji nuklearnych.

Źródło:PAP
Reklama

Mikrostan wojenny, Mad Max w Syrii - Defence24Week 102

Komentarze (11)

  1. sża

    Irakijczycy nas już nie chcą, więc jak to będzie z tym szkoleniem?

    1. BUBA

      Skad wiesz ze niechca

  2. Dudley

    Jak to się ma do żądania Iraku, do opuszczenia ich kraju przez wszystkich obcych żołnierzy? Chcemy zostać okupantami?

    1. BUBA

      Bredzisz

  3. oburzony

    Służy Polsce czy Izraelowi? Bo ani Polacy ani Irakijczycy sobie tych "szkoleń" nie życzą!

    1. BUBA

      Gdzies to wyczytales czy ktos ci to powiedzial ??? Jak niewiesz to niewypisuj takich bredni !!!

  4. BUBA

    Trzeba twardo stac u boku USA bo to jedyny prawdziwy sojusznik

    1. Max

      Za udział w pierwszej napaści na Irak mieliśmy (Orlen) mieć kontrakty na wydobycie ropy w tym kraju. Oto kraje które operują irackich polach naftowych : Chiny, Rosja, USA, Malezja, Japonia, UK, Korea, Turcja, Angola, Holandia, Włochy. Ilu żołnierzy takiej Angoli czy Malezji zginęło w Iraku ? Co Polska z tego miała ?

    2. BUBA

      To sprawa bisnesmenow a nie wojska. Jakich mamy to tak jest. Wojsko wywalczylo a oni osiedli na laurach. Bo poco maja sie meczyc.......

  5. lanos

    Panie Ministrze Parlament iracki nakazał wszystkim obcym wojskom opuścić Irak czyli kto pozostanie jest okupantem. Nas ostatnio okupowali Niemcy i Związek Radziecki chyba nie chcemy iść w ślady tych państw.... Po drugie ile już lat trwa szkolenie wojsk irackich, pora kończyć tę farsę za którą płacą polscy podatnicy a irackiej ropy w Polsce nie widać tylko w Waszyngtonie... Parlament iracki wzywając do opuszczenia Iraku zerwał automatycznie jakiekolwiek umowy z pseudoszkolącymi irackich żołnierzy bo nie chcą aby dalej Irak był karczmą ( taką jak Rzeczypospolita w I poł. XVIII wieku kiedy to można było do niej wjechać narozrabiać i spokojnie sobie wyjechać) Stany Zjednoczone, Rosja i całe Nato już dawno i wielokrotnie ogłaszali koniec wojny i zniszczenie państwa islamskiego a więc komu wciska się ten kit o walce z ISIS.

    1. BUBA

      Mylisz pojecia. Tto nie okupacja. Jestesmy tam na zaproszenie w celu szkolenia. Kontyngent powinien byc zwiekszony o oddzialy specjalne do ochrony instruktorow !!!

  6. Strażnik Teksasu

    Za ile pyta podatnik?!

  7. andys

    "Błaszczak zapowiada wznowienie działań szkoleniowych w Iraku" Mam nadzieję, że tradycyjnie już, Błaszczak dokona na miejscu przecięcia wstęgi.

  8. Grzegorz

    Wczoraj opozycja zrobiła nagonkę na polski rząd żądając opuszczenia wojsk z Iraku. A dzisiaj po przemówieniu Trumpa który uspokoił sytuację nabrali wody w usta. To pokazuje jak opozycja buduje negatywne emocje oraz poczucie strachu żeby na tym zyskać politycznie.

  9. Ustawiator

    Nasza brygada naprawia ruski SPRZĘT w Iraku TOTALNA porażka

  10. lolip

    i dobrze.

  11. grzesiek

    Wczoraj politycy opozycji domagali się wycofania polskich żołnierzy z Iraku, media głównego nurtu podgrzewały atmosferę paniki a dziś wszyscy ucichli. Nie ma już wzywania do opuszczenia Iraku a w mediach ani jednej wzmianki na ten temat. To pokazuje jak media podgrzewają atmosferę i wywołują w ludziach skrajne emocje byle tylko zwiększyć ilość wejść na portale.

Reklama