Siły zbrojne

Black Hawki lecą do Chorwacji

UH-60M. Fot. Staff Sgt. Richard Wrigley/US Army
UH-60M. Fot. Staff Sgt. Richard Wrigley/US Army

Departament Stanu USA wyraził zgodę na ewentualną sprzedaż zagraniczną dla Chorwacji dwóch śmigłowców wielozadaniowych UH-60M Black Hawk wraz z niezbędnym wyposażeniem i pakietem wsparcia za kwotę ok. 115 mln USD po otrzymaniu wymaganej certyfikacji od wchodzącej w jej skład Agencji Współpracy w zakresie Bezpieczeństwa Obronnego.

Chorwackie władze poprosiły o możliwość zakupu dwóch śmigłowców wielozadaniowych UH-60M w standardowej konfigruacji USG wraz z pełnym pakietem wyposażenia i wsparcia. W jego skład wyposażenia dodatkowego wchodzi: dziewięć silników turbowałowych General Electric T700-GE-70, dziewięć zestawów nawigacji H-764GU (GPS/EGI) oraz transpondery identyfikacji "swój-obcy" BAE Systems AN/APX-123(V) i szyfrowane radiostacje pokładowe AN/ARC-201D RT-1478D i AN/ARC-231 RT-1808A.

W skład pakietu wsparcia wchodzi gwarancja na obie maszyny, obsługa techniczna od producenta w całym cyklu życia, komplet części zamiennych i naprawczych, sprzęt pomocniczy i komunikacyjny, pakiet uzbrojenia i amunicji, urządzenia noktowizyjne, a także dokumentację techniczną i pakiet szkolenia personelu z wyposażeniem szkolnym. Beneficjentem całego kontraktu opiewającego na blisko 115 mln USD będzie amerykański koncern lotniczy Lockheed Martin, który jest właścicielem producenta tych maszyn — Sikorsky Aircraft Corporation. Nie znane są żadne umowy offsetowe związane z tym zamówieniem, co oznacza, że najprawdopodobniej wybranie opcji bezoffsetowej.

Nowa para maszyn, która dołączy do dwóch wcześniej otrzymanych od USA w ramach darowizny UH-60M Black Hawk, co pozwoli na znaczące podniesienie zdolności chorwackich sił zbrojnych w zakresie ewakuacji medycznej (MEDEVAC), misji poszukiwawczo-ratowniczych (SAR), transportu powietrznego czy bezpośredniego wsparcia pola walki. Docelowo Chorwacja chce nabyć aż 12 maszyn UH-60M Black Hawk w celu stopniowego wycofania obecnie eksploatowanych 14 maszyn Mi-8, które są obecnie eksploatowane.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.