Siły zbrojne

Białoruś testuje gotowość bojową

Białoruska wyrzutnia Tor-M2 na poligonie Domanowo - fot. mil.by
Białoruska wyrzutnia Tor-M2 na poligonie Domanowo - fot. mil.by

Na Białorusi trwa sprawdzanie gotowości sił zbrojnych, zarządzone przez prezydenta Aleksandra Łukaszenkę. Obejmuje on wszystkie rodzaje sił zbrojnych i systemy uzbrojenia. Po raz pierwszy w ćwiczeniach biorą udział dostarczone z Rosji systemy przeciwlotnicze Tor-M2, oraz krajowej produkcji radary Rosa-RB.

W pierwszych dniach stycznia do 120. brygady przeciwlotniczej w Baranowiczach dotarła trzecia bateria rakietowych systemów Tor-M2 dostarczonych przez Rosję, osiągając w ten sposób pełną zdolność bojową. Pierwszy test jednostka przeszła 23 stycznia, gdy po niespełna dwugodzinnym marszu osiągnęła poligon Domanowo, znajdujący się na południowo-zachodniej Białorusi, około 130 km od granic Polski. 

Działania te łączyły w sobie ćwiczenia w szybkim przemarszu i maskowaniu z osiągnięciem stanu gotowości bojowej. Wcześniej na poligonie rozlokowano też stacje radarowe Rosa-RB, przeznaczone do wykrywania celów nadlatujących na małej wysokości. Radary te mają być przetestowane w terenie zalesionym. 

Podczas obecnego sprawdzianu 120. brygada rakietowa będzie ćwiczyć "na sucho". Pierwsze strzelania zaplanowano dopiero na luty i odbędzie się prawdopodobnie na tym samym poligonie.

Sprawdzian gotowości bojowej białoruskich sił zbrojnych jest oficjalnie związany ze zbliżającymi się hokejowymi mistrzostwami świata, które mają odbyć się w Mińsku już w maju bieżącego roku. 

Komentarze