Siły zbrojne

Białoruś remontuje myśliwce „na eksport”

Fot. Irkut
Fot. Irkut

Białoruś zakończyła proces przekazywania 12 zmodyfikowanych myśliwców Su-30KN do Wojsk Lotniczych Angoli (Força Aérea Nacional de Angola). Jest to zatem zakończenie długiej drogi sprzedaży części ex-indyjskich maszyn zwróconych jeszcze w 2011 roku.

Jak poinformowano podczas trwania wystawy MILEX 2019 w Mińsku to 558 Lotnicze Zakłady Remontowe z Baranowicz zakończyły transfer myśliwców do Angoli. Ostanie dwa samoloty dostarczono tam transportem lotniczym w kwietniu tego roku. Z maszynami przekazano również symulator lotu i wyposażenie specjalnej sali treningowej.

Oprócz dostarczonych Su-30KN, Luanda dysponuje obecnie ok. 6-8 Su-27S/UB (z 18 dostarczonych), do 18 Mig-23, 20 Mig-21 oraz kilkoma zdatnymi do lotu Su-22 i Su-25.

Według wykonawcy przedsięwzięcia zmodernizowana wersja w zasadzie odpowiada poziomowi reprezentowanemu przez Su-30SM. Ma m.in. 12 węzłów do podwieszeń uzbrojenia (w tym nowego typu) lub systemów wsparcia działań czy opracowaną na Białorusi stację do zakłócania sygnału głowic samonaprowadzających się pocisków typu powietrze-powietrze (pracującą w zakresie częstotliwości 8-12 GHz).

Same Su-30K pochodzą z Indii (sprzedano je w latach 1996–1998), bo Rosja przyjęła je w ramach programu wymiany na docelowe Su-30MKI w 2011 roku i zaoferowała kilku krajom (m.in. Białorusi, Sudanowi czy Wietnamowi). W październiku 2013 roku Angola zdecydowała się na 12 egzemplarzy, a sześć pozostałych Rosoboroneksport nadal oferuje na sprzedaż. Wybór białoruskiego 558 ARZ na wykonawcę remontu i modernizacji maszyn przeznaczonych dla Angoli związany był z dużym obciążeniem firm rosyjskich produkcją nowych i modernizacją starszych samolotów dla własnych Sił Powietrznych oraz na eksport.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.