Reklama

Siły zbrojne

Białoruś otrzyma kolejne rosyjskie systemy przeciwlotnicze

Fot. Rostech
Fot. Rostech

Podczas trwających targów Milex 2014 w Mińsku Białoruś podpisała umowę na zakup kolejnych zestawów przeciwlotniczych Tor-M2 i samolotów szkolnych Jak-130. Wartości kontraktu nie podano do publicznej wiadomości, jednak dostawa sprzętu ma zostać zrealizowana w pierwszej połowie 2015 roku. 

O zawarciu umowy poinformował zastępca dyrektora Federalnej Służby ds. Współpracy Wojskowo-Technicznej (FSMTC) Konstantyn Birjulin z rosyjskiego ministerstwa obrony. Jest to transakcja powiązana z przekazaniem przez Rosję czterech zestawów przeciwlotniczych S-300. Białoruskie siły zbrojne mają otrzymać do połowy przyszłego roku kolejne trzy baterie systemów Tor-M2, czyli pełny dywizjon. Mińsk posiada już jeden dywizjon rakiet tego typu, którego kompletowanie zakończono na początku bieżącego roku. Wchodzi on w skład 120. brygady przeciwlotniczej w Baranowiczach.

Tor-M2 jest zautomatyzowanym systemem przeciwlotniczym produkcji rosyjskich zakładów Almaz-Antey. Pociski wystrzeliwane z pionowych wyrzutni mogą razić cele na małym i średnim pułapie, na odległości do 12 km.

Wraz z dywizjonem przeciwlotniczym białoruskie władze zamówiły cztery samoloty szkolno-bojowe Jak-130, co  zwiększy liczbę maszyn tego typu do ośmiu. Pierwsze cztery sztuki mają trafić do sił powietrznych Białorusi przed końcem 2014 roku. 

Reklama

Komentarze (2)

 1. RIKI

  No i proszę jak cudownie układa się współpraca !

  1. ttt

   jeśli to ironia to niezły koment, jeśli na serio to szkoda komentować

 2. vdvd

  Ładnie wzmacniają swoją 5 kolumnę...żal mi Białorusinów no i Polaków bo dużo ich tam mieszka !!

Reklama