Reklama

Siły zbrojne

Belgia zmaga się z problemami dot. rekrutów

Autor. Defensie - La Défense - Belgian Defence/Facebook

Prawie połowa (44 proc.) belgijskich żołnierzy opuszcza armię przed zakończeniem szkolenia - wynika z danych związku zawodowego żołnierzy ACMP. „Każdego roku kosztuje to budżet państwa 50 mln euro” – twierdzi Yves Huwart, przewodniczący ACMP.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

W ostatnich trzech latach 3116 kandydatów na wojskowych zrezygnowało jeszcze w trakcie trwania szkolenia - wynika z informacji związku. „To marnowanie pieniędzy" - twierdzi Huwart, cytowany przez dziennik „Het Nieuwsblad".

Czytaj też

To nie jest dobra wiadomość, tym bardziej że ministerstwo obrony, inwestując w nowe systemy uzbrojenia, chce ponownie powiększyć armię do 29 tys. żołnierzy do 2030 r. - zauważa gazeta.

Reklama

Czytaj też

Czytaj też

„Belgia wyraźnie ma problem" – twierdzi na łamach „Het Nieuwsblad" pułkownik Roger Housen, doradca w ACMP. Wskazuje on, że rezygnacji jest dwa razy więcej niż w Holandii. „Jeżeli porównamy się z Norwegią i Szwecją odpływ jest nawet trzykrotnie większy" – wskazuje wojskowy.

Czytaj też

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze (6)

 1. bc

  Po co oni się tam dalej wygłupiają w armię? to już od dawna jest milicja z lotnictwem. Niech lepiej ogłoszą neutralność i zainwestują w policję i gospodarkę.

 2. Mama Leona

  Gdyby zapisali się na szkolenie do naszej armii, to by nie odchodzili, gdyż u nas w ogóle jest lepiej.

 3. rwd

  Wincej inżynierów i lekarzy przyjąć, oni są lekarstwem na wszystkie bolączki Belgów.

  1. Eee tam

   Przecież 3 w szeregu na focie stoi Czarny on na pewno nie wymięknie

 4. easyrider

  To już kolejny opisany tu przypadek, po Kanadzie i Irlandii. Jak się dopuściło do władzy opętanych ideologów, którzy chłopców przebierają w sukienki a dziewczynkom każą bawić się młotkami i obcęgami to nie dziwmy się już niczemu.

 5. Sorien

  Po co Belgii armia i żołnierze...". Przecież przed Azja broni nas Europę silna gospodarka i euro itp - dziś już siła militarna się nie liczy to nie średniowiecze dziś załatwia się dyplomacja , gospodarką. Armie są reliktem przeszłości a wogule to wojny będą odbywać się w cyberprzestrzeni i jak coś to drony będą walczyć i inne roboty - kochajmy się i róbmy politykę miłość wojsko na zachodzie uważane jest za faszystów -------takie myślenie wykastrowało narody i stąd nie ma chętnych do wojska

 6. szczebelek

  To ilu żołnierzy nam wyśle Belgia do pomocy w razie artykułu piątego? Potężny tysiąc? 😂🤣

  1. Sorien

   A czy ten tysiąc nie wystarczy ? Przecież dziś nie wygrywa się wojny masa ale wyszkoleniem i sprzętem - choćby Azjatów szło miliony .... Hahahaha

Reklama