Reklama

Polityka obronna

Rosyjskie statki szpiegowskie problemem dla Belgii

Rosyjski okręt „Jantar” projektu 22010 typu „Krius”. Fot. mil.ru
Rosyjski okręt „Jantar” projektu 22010 typu „Krius”. Fot. mil.ru

Niedawny incydent z udziałem rosyjskiego statku szpiegowskiego na wodach belgijskich Morza Północnego, to tylko „wierzchołek góry lodowej” - twierdzą belgijscy eksperci, cytowani w piątek przez dziennik „De Tijd”. Wskazują oni, że każdego miesiąca pojawia się kilka informacji o podejrzanych obiektach oraz dziwnych pojemnikach przy wiatrakach.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Rosyjski statek szpiegowski został zauważony u wybrzeży Belgii w połowie listopada ubiegłego roku - poinformował w tym tygodniu gabinet ministra sprawiedliwości Vincenta Van Quickenborne'a. „Nasze służby wywiadowcze biorą pod uwagę, że statek miał na celu mapowanie wrażliwej infrastruktury" – przekazano mediom.

Czytaj też

Informacja o tym, iż rosyjskie statki mapowały kable internetowe, gazociągi oraz farmy wiatrowe u wybrzeży Holandii przekazały wcześniej holenderskie służby wywiadowcze AIVD i MIVD. W ich ocenie może to oznaczać przygotowania do sabotażu infrastruktury energetycznej kraju.

Reklama

W ocenie ekspertów, którzy zajmują się bezpieczeństwem belgijskiej części Morza Północnego, takich sytuacji jest o wiele więcej, a ujawnione przypadki, to jedynie „wierzchołek góry lodowej" i rosyjskie szpiegostwo w tym rejonie jest powszechne.

Czytaj też

Jedno ze źródeł dziennika „De Tijd" szacuje, iż w ubiegłym roku zaobserwowano 80 podejrzanych jednostek na belgijskich wodach. Gazeta wskazuje, że Rosjanie używają do szpiegowania również statki towarowe pływające pod banderami innych krajów.

„Na belgijskim Morzu Północnym znajduje się ponad 200 km kabli elektrycznych, od farm wiatrowych po wybrzeże i między Zeebrugge a Wielką Brytanią" – czytamy w dzienniku. „De Tijd" podkreśla, że kable stanowią niezwykle wrażliwy element infrastruktury, gdyż mimo tego, że są zakopane w dnie morskim, są dość łatwe do wykrycia.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama