Reklama

Siły zbrojne

Belgia uzbraja F-16 i F-35

Fot. 	Lockheed Martin/Daniel Russel via USAF.
Fot. Lockheed Martin/Daniel Russel via USAF.

Departament Stanu wydał decyzję zatwierdzającą możliwą sprzedaży Belgii pocisków AIM-120C-8 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) i związanego z nimi pakietu części zamiennych i innego sprzętu za szacunkową kwotę 380 milionów dolarów. Sprzedaż ma pozwolić Belgii na wyposażenie w odpowiednią broń samolotów bojowych F-16 Fighting Falcon oraz F-35A Lightning II.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak czytamy w komunikacie „Defense Security Cooperation Agency – " opublikowanym 8 listopada, USA wydało potencjalną zgodę na sprzedaż Belgii do 120 pocisków AIM-120C-8 Advanced Medium Range Air-to-Air Missiles (AMRAAM) oraz 10 sekcji naprowadzania AMRAAM C-8. Sprzedaż ma obejmować również części zapasowe; pociski treningowe AIM-120C Captive Air (CATM); , materiały eksploatacyjne, akcesoria i wsparcie w zakresie napraw/zwrotów; oprogramowanie niejawne; książki, dokumentację techniczną i inne dokumenty; sprzęt szkoleniowy i treningowy; sprzęt do obsługi amunicji i sprzęt pomocniczy; oraz inne powiązane elementy wsparcia logistycznego i programowego.

Czytaj też

Szacowana maksymalna wartość transakcji ma wynosić 380 mln USD. Sprzedaż pocisków Belgii ma za zadanie jak czytamy w komunikacie „zwiększenie zdolności Belgii i utrzymanie floty F-16 i F-35 w stanie gotowości bojowej". Głównym wykonawcą będzie Raytheon Missile Systems, Tucson, AZ. Nie są znane żadne umowy offsetowe proponowane w związku z tą potencjalną sprzedażą.

Reklama

Pociski AIM-120 AMRAAM (Advanced Medium Range Air-to-Air Missile) są produkowane od początku lat dziewięćdziesiątych. Po raz pierwszy bojowo zostały użyte niedługo po zakończeniu wojny w Zatoce Perskiej, kiedy to myśliwiec F-16D, należący do USAF, zestrzelił irackiego MiG-25. Pociski były wielokrotnie ulepszane, spośród owych ulepszeń i modyfikacji możemy wymienić właśnie AIM-120C kolejne warianty AIM-120C, a także AIM-120D. W poszczególnych wariantach zwiększano zasięg, dostosowywano do zwalczania nowych zagrożeń, podnoszono odporność na zakłócenia, a także przystosowywano do przenoszenia przez myśliwce V generacji w komorach wewnętrznych (od AIM-120C).

Czytaj też

Pociski są użytkowane przez 36 państwa świata, w tym dużą część krajów NATO, włącznie z Niemcami, Wielką Brytanią czy Polską. Siły Powietrzne RP zakupiły pociski w wersjach AIM-120C-5 i C-7 dla myśliwców F-16C/D Block 52+, nowszą wersję pozyskano w dwóch partiach w latach 2016 i 2017.

Reklama

Komentarze

    Reklama