Siły zbrojne

1 Warszawska Brygada Pancerna, Fundacja W Międzyczasie, medycyna pola walki

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

24 godzinne ćwiczenia kompanii rozpoznania z 1 Warszawskiej Brygady Pancernej z medykami pola walki z Fundacji W Międzyczasie, procedury i szkolenie rozbijają się o „rzeczywistość”.

Ćwicz tak jakbyś walczył!

Przez 24 godziny na poligonie w Wesołej medycy kompani rozpoznania wraz z sekcją medyczną 1. Warszawskiej Brygady Pancernej sprawdzali swoje umiejętności i wiedzę. Instruktorzy z Fundacji W Międzyczasie zadbali o to, aby scenariusz ćwiczeń był wymagający. Dowodzący ćwiczeniami plut. Radosław Urban z Sekcji Służby Zdrowia 1WBP, doskonale wiedział co robi, zapraszając do współpracy ekipę Damiana Dudy. Przez cały dzień i noc żołnierze z kompanii rozpoznania musieli realizować kolejne zadania i zadbać o to, żeby ranni czołgiści przeżyli. Ewakuacja z wozu, pierwsza pomoc w okopie, ewakuacja przygodnym, nie przystosowanym środkiem transportu, zorganizowanie punktu medycznego, ponowna ewakuacja i tak etap po etapie. Bez gwarancji sukcesu, pod dużą presją, z dronami nad głową.

Reklama

Jak działają procedury, czy działają, jak je zmieniać i dlaczego? Zapytaliśmy pomysłodawców ćwiczeń oraz tych, którzy wiedzę teoretyczną musieli zderzyć z rozległymi oparzeniami, urwanymi kończynami i z samym sobą.

Czytaj też

Fundacja W Międzyczasie i jej prezes Damian Duda od wielu lat obecny jest w środowisku wojskowym. Najbardziej jednak znany jest z działań za naszą wschodnią granicą. Tam jako medyk pola walki od 2014 roku służy swoją wiedzą i zasobami fundacji na pierwszej linii, współpracując z najbardziej elitarnymi jednostkami Sił Zbrojnych Ukrainy. Jego i fundacji praca na frontach Ukrainy została doceniona Orłem Bezpieczeństwa w 2024 roku.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. Leon

    Takie ćwiczenia to nie tylko z medykami ale ze zmechem, droniażami, saperami .... Ukraińcy w ciągu 1 miesiąca (grudnia '24) wykorzystali 25 000 dronów kamikadze oraz 25 000 innych (!!). W naszej rzeczywistości każdy pojazd który ma pkm powinien być wyposażony w system samoobrony i to typu hardkill (ruscy w coraz większym stopniu korzystają z dronów na światłowodzie gdzie softkill nie nada się do niczego), pozostałe pojazdy powinny być wyposażone w zagłuszarki, to samo dotyczy grup piechoty i samochodów. Druga sprawa, podczas rozpoczętej w niedzielę kontrofensywy w jednym z natarć o którym mówiono Ukraińcy wykorzystali 12 ciężkich bwp (bradley), tylko 2 czołgi i 1 wóz saperski. Mamy (zakontraktowane masę czołgów), ale nowe bwp [borsuki] zaczniemy produkować chyba dopiero po (nadchodzącej) wojnie

  2. andbro

    Tylko ranni? A krematoria polowe?

  3. primal

    Rannych z odmą (ogólnie z obrażeniami klatki piersiowej, i niewydolnością oddechową) polecam transportować i ułożyć w pozycji półsiedzącej z tułowiem uniesionym pod kątem przynajmniej 45 stopni. Takie ułożenie uratuje życie, pozycja na wznak szybko dobije rannego. W takich warunkach utrzymanie drożności dróg oddechowych i tlenoterapia pod kontrolą saturacji będą mieć kluczowe znaczenie (po za innymi koniecznymi zabiegami oczywiście).

  4. Andrzej 2022

    Dzień dobry Panowie. Można rozważyć : quada z przyczepką ratowniczą.

  5. MateuszCh

    wszystko fajnie tylko następnym razem zróbcie filmik bez muzyki bo ciężko tego słuchać...