Reklama

Siły zbrojne

Baza lotnicza w Syrii w rękach Kurdów. Wsparcie Rosjan

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Siły dowodzone przez Kurdów, przy wsparciu rosyjskiego lotnictwa prowadzącego bombardowania, odbiły w nocy z rąk rebeliantów dawne lotnisko wojskowe syryjskiej armii w pobliżu granicy z Turcją - poinformowali w czwartek rebelianci i syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. 

Opozycyjne Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka z siedzibą w Londynie potwierdziło, że o lotnisko Menagh prowadzone były zacięte walki między Kurdami a syryjskimi bojownikami. Dodatkowo, co najmniej 30 nalotów wymierzonych w syryjskich rebeliantów dokonało tam rosyjskie lotnictwo, które 30 września 2015 roku rozpoczęło interwencję w Syrii.

Według rebeliantów siły zbrojnej kurdyjskiej milicji, zwanej Ludowymi Jednostkami Obrony (YPG), wykorzystały zaangażowanie syryjskich bojowników w regionie Aleppo, gdzie wojska wierne rządowi w Damaszku prowadzą ofensywę lądową.

Korzystając z chaosu Kurdowie starają się najprawdopodobniej poszerzyć obszar swojej enklawy w Afrin - na północ od Aleppo.

Syryjscy rebelianci zdobyli tę ważną bazę sił powietrznych przy granicy z Turcją latem 2013 roku, po miesiącach walk.

PAP - mini

Reklama

Komentarze (8)

 1. krajan

  To sa pierwsze efekty cykania się politykow z UE i USA w temacie kurdyjskim Rosjanie wypelniaja luki i wachania sojusznikow Turcji co do reaktywowania państwa kurdyjskiego Spodziewam się iż Putin sprytnie wykorzysta martwy okres w USA związany z kampania prezydencka i wyroluje jankesow z tego regionu Rosjanie zdobeda w Syrii i Kurdystanie silne wpływy polityczne i wojskowe za wsparcie obecnych ekip rzadowych, Nastepnym działaniem będzie rozgrywka w Iraku z wyruganiem amerykanow którzy utopili tam miliardy USD i tysiące zolnierzy Rownolegle podporzadkuja sobie Iran i wtedy na bliskim wschodzie będzie już pozamiatane Wystarczy tylko sprowokowana iskra, by obalic resztki wplywow USA w zatoce Perskiej Demokraci w USA i UE pojda na wszelkie ustępstwa wobec Rosji za cene pozornego spokoju dla ich dobrobytu

 2. Kosmit

  Jakoś przed zestrzeleniem Su-24 problem Kurdyjski dla Rosji nie istniał. Obawiam się, że Rosja będzie próbowała wykorzystać Kurdów do sprowokowania konfliktu z Turcją, w którym posłużą oni jako "mięso armatnie". Mam tylko nadzieję, że władze Rożawy nie pozwolą się wykorzystać w rosyjsko-tureckiej zagrywce i że ta współpraca to tylko lokalny ewenement, a nie element szerszej strategii współpracy z Moskwą.

 3. 45

  Ludzie Turcja sama wyszła z NATO.NATO to jest sojusz obronny.Turcja musi być napadnięta z zewnątrz przez państwo.Turcję Rosja rozsadzi od środka.Przy okazji trzyma w szachu USA.To już ktoś pisał.USA ma problem nie do rozwiązania.Dwóch stron nie poprze.Poprze Turcję.Wtedy Kurdowie będa mieli tylko jedno wyjście.. Ruscy wbrew zachodowi utworzyli Izrael.Teraz zrobią Kurdystan a Assad da im sunnitow i będzie miał spokoj.Da im nie że chce ale że musi.Zachod Kurdystanu nie zaatakuje bo Kurdowie są lubiani,szczególnie przez Niemcy.A Ruscy USA zastąpią w roli opiekuna.A potem pojda do Libii i zrobią porządek.A UE zniesie sankcje i wszystko wróci do normy.Bo uchodźców już nie będzie.

 4. zLoad

  To co ,sukces polega na zbombardowaniu wlasnego lotniska? No przynajmniej nie uciekalo.

  1. zLoad

   I na pewno podadza dobry powod dlaczego to zrobili.

 5. łowca mustangów

  robi się gorąco.Turcja wkroczy prawie na pewno,a to oznacza starcie z ruskimi i 3 wojne światową

  1. sylwester

   kórdom państwo się należy , ten naród ma ponad 40 milionów obywateli , i jest atakowany przez wszystkich sąsiadów , mam nadzieję że uda im się uzyskać niepodległość

  2. zLoad

   A potem czwarta , i wtedy to na bank USA wylaczty FB

 6. maniuś

  Teraz gdy KURDOWIE odbiły bazę z lotniskiem - ROSJA powinna zaznaczyć tam swoją obecność swoim sprzętem , typu PANCYR oraz S-300 , - S-400 . To dało by pewność że TURCJA i ISS ponownie nie będą próbowały ją zająć ?

  1. vvv

   a co ma rosja do kurdów? baza lotnicza w ruskich jest w zasiegu artylerii turcji i wystarczy 5min aby wszystkie systemy i samoloty staly sie kupa gruzów

 7. rolo

  30,53 USD/baryłka -1,36% -0,42 USD/RUB - Dolar amerykański Rubel rosyjski 80,2109 +1,5680 +1,99% kosmici zaatakowali rosje?????????????

 8. Witalik

  Wspierając kurdów Putin chce doprowadzić do otwartego konfliktu na większą skalę niż obecnie, w syrii . "Zaprasza" w ten sposób Turcję, Arabię Saudyjską i Iran na pole walki.Może to i nie głupi pomysł na podniesienie cen ropy ale ociera się o globalny konflikt. Czego nikomu nie życzę.

  1. kol

   Turcja lepiej robi zabijając Kurdów?

Reklama