Siły zbrojne

Azerbejdżan chce od Rosji więcej czołgów T-90

Azerbejdżan chce kupić od Rosji 100 kolejnych czołgów T-90 – fot. мультимедиа.минобороны.рф
Azerbejdżan chce kupić od Rosji 100 kolejnych czołgów T-90 – fot. мультимедиа.минобороны.рф

Rosjanie poinformowali o możliwym zakupie przez Azerbejdżan kolejnych 100 czołgów podstawowych T-90.

Deklaracja jest o tyle dziwna, że Rosjanie właśnie zakończyli dostawę do Azerbejdżanu sprzętu wojskowego za ponad miliard dolarów – w tym 100 czołgów T-90. Był to efekt kontraktu zawartego pomiędzy Moskwą i Baku jeszcze w 2011 r.

Jak się okazało w umowie sprzed dwóch lat przewidziano możliwość zwiększenia zamówienia o 100 dodatkowych czołgów T-90. Coraz to nowe dostawy uzbrojenia do Azerbejdżanu wywołują wyraźne zaniepokojenie w sąsiedniej Armenii, która toczy spór z sąsiadem o Górski Karabach. Co gorsza azerski prezydent Ilham Alijew przestał się kryć z planami zwiększenie potencjału bojowego swojej armii deklarując w sierpniu 2013 r., że zamierza kupić od Rosji uzbrojenie za w sumie 4 miliardy dolarów.

Rosjanie już potwierdzili gotowość spełnienia tych oczekiwań zachowując nadal pozycję głównego dostawcy broni dla Azerbejdżanu. Państwo to otrzymało już od Rosji m.in. śmigłowce bojowe, pojazdy opancerzone, czołgi oraz samobieżne systemy artyleryjskie – czyli przede wszystkim broń ofensywną.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.