Reklama

Siły zbrojne

Azerbejdżan chce od Rosji więcej czołgów T-90

Azerbejdżan chce kupić od Rosji 100 kolejnych czołgów T-90 – fot. мультимедиа.минобороны.рф
Azerbejdżan chce kupić od Rosji 100 kolejnych czołgów T-90 – fot. мультимедиа.минобороны.рф

Rosjanie poinformowali o możliwym zakupie przez Azerbejdżan kolejnych 100 czołgów podstawowych T-90.

Deklaracja jest o tyle dziwna, że Rosjanie właśnie zakończyli dostawę do Azerbejdżanu sprzętu wojskowego za ponad miliard dolarów – w tym 100 czołgów T-90. Był to efekt kontraktu zawartego pomiędzy Moskwą i Baku jeszcze w 2011 r.

Jak się okazało w umowie sprzed dwóch lat przewidziano możliwość zwiększenia zamówienia o 100 dodatkowych czołgów T-90. Coraz to nowe dostawy uzbrojenia do Azerbejdżanu wywołują wyraźne zaniepokojenie w sąsiedniej Armenii, która toczy spór z sąsiadem o Górski Karabach. Co gorsza azerski prezydent Ilham Alijew przestał się kryć z planami zwiększenie potencjału bojowego swojej armii deklarując w sierpniu 2013 r., że zamierza kupić od Rosji uzbrojenie za w sumie 4 miliardy dolarów.

Rosjanie już potwierdzili gotowość spełnienia tych oczekiwań zachowując nadal pozycję głównego dostawcy broni dla Azerbejdżanu. Państwo to otrzymało już od Rosji m.in. śmigłowce bojowe, pojazdy opancerzone, czołgi oraz samobieżne systemy artyleryjskie – czyli przede wszystkim broń ofensywną.

Reklama

Komentarze (4)

 1. Mann

  Armenia jest z Rosją w jednej organizacji gospodarczej (vide Białoruś) i może gładko znależć się w jednej organizacji obronnej (vide Białoruś). Azerbejdżan nie jest w żadnych związkach gospodarczo-wojskowych z Rosją (vide Gruzja) i posiadanie broni rosyjskiej może być zbędnym wydatkiem (vide Gruzja 08.08.08). Azerowie mogą dalej budowac ten rurociag Pinokio (czy jak mu tam) i próbować konkurować z Rosją...

 2. Slezan s Polska

  Okazuje się, że wylizywanie rosyjskie tyłka przez Ormian, na niewele się przydaje. Rosjanie sprzedadzą ich jak każdego.

  1. cynik

   Jak USA Mubaraka, Noriegę, Saakaszwilego, Aristide'a, Castro, Ho Chi Minha, Kadafiego itd? Cały świat jest pełen zdradzonych przez USA krajów i przywódców. A możesz podać na czym to wylizywanie tyłka Rosjanom przez Ormian polega? I jaką mają alternatywę, bo Turcja i Azerbejdżan (dokąd sprzedaje ropę USA i podlizuje się Izraelowi może robić wszystko) tylko czekają by im zrobić kęsim-kęsim?

 3. laki

  Azerbejdżan zamówił T-90a cz T-90sm?

 4. realpolitik

  Armenii Rosjanie sprzedadzą odpowiednią ilość Kornetów i będzie git! :-)

Reklama