Reklama

Siły zbrojne

Australia zwiększa flotę Poseidonów. Ponadplanowe przyśpieszenie

Fot. Australijski Departament Obrony
Fot. Australijski Departament Obrony

Australijskie siły powietrzne zadecydowały o zakupie dwóch kolejnych, morskich samolotów patrolowych typu P-8A Poseidon. W ten sposób flota tych statków powietrznych zwiększy się do czternastu.

Decyzja o powiększeniu floty Poseidonów jest efektem konsekwentnie realizowanych przez Australię planów modernizacji morskich, patrolowych sił powietrznych i wycofania wcześniej wykorzystywanych osiemnastu australijskich samolotów Lockheedów AP-3C „Orion”. To właśnie w tym celu rząd Australii zaaprobował środki finansowe również na dostawę trzech bezzałogowych aparatów powietrznych MQ-4C Triton. Budowa pierwszego z tych dronów (których w sumie ma być sześć) już się zresztą uroczyście rozpoczęła w październiku 2020 roku.

Obie inwestycje są tylko niewielkim fragmentem inwestycji mających zwiększyć australijskie możliwości obronne. W ciągu najbliższej rząd Australii zamierza przeznaczyć na ten cel około 270 miliardów dolarów australijskich. Jak na razie zadania „lotnicze” są realizowane bez większych opóźnień.

W przypadku lotnictwa patrolowego, to zgodnie z „Białą Księgą” ministerstwa obrony Australii, na początku lat dwudziestych XXI wieku kraj ten miał posiadać osiem Poseidonów, a do 2030 roku ich liczba ma wzrosnąć do piętnastu. Zamierzenie to zrealizowano z zapasem, ponieważ już w 2019 roku wprowadzono do australijskich sił powietrznych dwunastego Poseidona, a w służbie pozostały tylko dwa Oriony.  

Poseidony i Trytony stosowane razem zapewnią Australii jeden z najbardziej skutecznych na świecie systemów patrolowania morskiego i reagowania… Poseidon to sprawdzona zdolność do wykonywania zadań, w tym zwalczania okrętów podwodnych, rozpoznania morskiego i lądowego, obserwacji oraz wspierania misji poszukiwawczych i ratowniczych… Te dodatkowe samoloty zwiększą elastyczność sił powietrznych w zakresie obsługi wielu operacji i odegrają ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa australijskiego regionu morskiego dla przyszłych pokoleń.

Linda Reynolds – minister obrony Australii

O wadze jaką Australijczycy przywiązują do floty Poseidonów mogą świadczyć plany wprowadzenia na te statki powietrzne najnowszych rakiet przeciwokrętowych dalekiego zasięgu LRASM (Long Range Anti-ship Missile). Zapewni to praktycznie pełne bezpieczeństwo samolotom patrolowym, które operując nad obszarami oceanicznymi będą mogły w razie konieczności „bezkarnie” atakować obce jednostki pływające. Zasięg rakiet LRSAM jest bowiem większy niż zasięg jakiegokolwiek, okrętowego systemu obrony przeciwlotniczej.

Rejony operowania australijskich Poseidonów są dodatkowo najczęściej daleko poza promieniem rażenia brzegowych systemów przeciwlotniczych. Jedynym zagrożeniem dla australijskich, morskich samolotów patrolowych może być lotnictwo myśliwskie przeciwnika. W przypadku ewentualnego konfliktu z Chinami nie stanowi to jednak większego problemu, ponieważ lądowe lotniska chińskie znajdują się 2000 km od Australii. Natomiast lotniskowce chińskie jeszcze nawet przez kilkanaście lat nie będą stanowiły większego problemu.

Reklama
Reklama
Reklama

Komentarze

    Reklama