Reklama

Siły zbrojne

Australia wybiera rakiety NSM. Zamiast naprowadzania radarowego - termiczne

Start rakiety NSM
Start rakiety NSM
Autor. Kongsberg

Norweska firma Kongsberg Defence & Aerospace Kongsberg podpisała wstępny kontrakt z australijską marynarką wojenną na dostawę rakiet przeciwokrętowych typu NSM, takich samych, jaki wykorzystuje polska Morska Jednostka Rakietowa. Pociski te mają zastąpić starzejące się rakiety Harpoon będące na wyposażeniu fregat typu Anzac i niszczycieli typu Hobart.

Reklama

Umowa z firmą Kongsberg Defence & Aerospace o wartości 489 milionów NOK (około 48,4 mln USD) została podpisana 06 lipca 2022 roku i zostanie zaksięgowana w drugim kwartale 2022 roku. Jej zawarcie nie jest dla nikogo zaskoczeniem, ponieważ już 5 kwietnia 2022 roku rząd federalny ogłosił przyspieszone wybranie pocisków NSM (Naval Strike Missile) w celu zastąpienia rakiet przeciwokrętowych typu Harpoon na australijskich fregatach typu Anzac i niszczycielach typu Hobart.

Reklama

To więc wtedy zadecydowano, że diametralnie zmieniony zostanie sposób naprowadzania tego rodzaju uzbrojenia w siłach morskich Australii. Rakiety Harpoon mają bowiem aktywną głowicę radiolokacyjną, natomiast pociski NSM są wyposażone w pasywnie działającą głowicę termiczną.

Makieta rakiety NSM
Makieta rakiety NSM
Autor. M.Dura

Oba rozwiązania mają swoje zalety i wady. Pociski NSM działają w pełni pasywnie, co nie pozwala na ich wykrycie systemami rozpoznania radioelektronicznego, tak jak się może dziać w przypadku rakiet z włączanymi przy dolocie do celu głowicami radiolokacyjnymi (np. Harpoon, RBS-15 i Exocet). W tym skrytym podejściu do atakowanego obiektu pomaga również mała skuteczna powierzchnia odbicia, ponieważ rakieta NSM została wykonana z wykorzystaniem technologii stealth. Jest więc również trudna do wykrycia przez radary.

Reklama

Z drugiej jednak strony prawdopodobieństwo dokładnego trafienia zależy również od kontrastu termicznego, jakim w danym czasie, pogodzie i warunkach charakteryzuje się atakowany obiekt. Tymczasem rakiety z aktywnymi głowicami radiolokacyjnymi są bardziej odporne na warunki pogodowe i mogą zaatakować wszystko to, co widzi ich radar pokładowy. Są więc wybierane wszędzie tam, gdzie głowice termiczne uważa się za zbyt mało skuteczne.

Czytaj też

Rakiety Harpoon i większość pocisków z głowicami radarowymi przenoszą dodatkowo prawie dwukrotnie większy ładunek wybuchowy niż pociski NSM (221 kg w przypadku pocisków Harpoon w porównaniu do 125 kg), co może być ważne przy ataku na duże i opancerzone okręty (np. rosyjskie). Pocisk Kongsberga nadrabia to jednak celnością, ponieważ może trafiać we wskazany punkt atakowanej jednostki pływającej (o ile do jego głowicy wprowadzi się wcześniej dokładny obraz termiczny celu).

Wyrzutnie pocisków Harpoon na pokładzie krążownika USS „Vicksburg” typu Ticonderoga”
Wyrzutnie pocisków Harpoon na pokładzie krążownika USS „Vicksburg” typu Ticonderoga”
Autor. M.Dura
„Podpisanie tej wstępnej umowy w celu rozpoczęcia pozyskania australijskich zdolności NSM jest bardzo ważnym kamieniem milowym. Jest to wyraźny dowód zaangażowania firmy Kongsberg w przyspieszoną dostawę NSM do Królewskiej Marynarki Wojennej Australii, aby spełnić jej wymagania”.
Øyvind Kolset - wiceprezes wykonawczy ds. systemów rakietowych w Kongsberg Defence and Aerospace

Rakieta NSM ma zasięg ponad 200 km, długość 3,95 m oraz waży 410 kg. Rakieta Harpoon ma również zasięg ponad 200 km (zależnie od wersji) jednak jest dłuższa (4,6 m) i cięższa (691 kg). Oba pociski poruszają się z prędkością poddźwiękową i zaliczają się do klasy sea skimmer (tzn. atakując cel zniżają się na wysokość fal, zmniejszając tym samym zasięg ich wykrycia).

Reklama

Komentarze

    Reklama