Reklama

Siły zbrojne

Armata ZU-23-2 zestrzeliwuje Lanceta

Amunicja krążąca Lancet
Amunicja krążąca Lancet
Autor. Kalashnikov Group

W sieci pojawiło się nagranie, na którymUkraińcy strzelają do rosyjskiej amunicji krążącej Lancet ą z 23 mm podwójnej armaty przeciwlotniczej ZU-23-2. O ile tego rodzaju broń wydaje się wprost stworzona do niszczenia ciężkich i powolnych Szahidów-131/136, o tyle trafienie mniejszego i szybszego pocisku rosyjskiej produkcji wydaje się być większym wyzwaniem.

Reklama

Na filmie widać żołnierza, który otrzymuje wskazówki za pośrednictwem radia, a następnie wskazuje ręką w kierunku przypuszczalnego położenia przemieszczającego się pocisku. Po jego dostrzeżeniu ogień otwierają przynajmniej dwie armaty ZU-23-2, z których jedna posadowiona jest na transporterze gąsienicowym MT-LB, a druga na samochodzie ciężarowym. Z kałasznikowów wyposażonych w kolimatory strzelają też pojedynczy żołnierze. ZU-23-2 prowadzą ogień krótkimi seriami, a żołnierze oddają pojedyncze strzały. Jak widać problem stanowiło przede wszystkim trafienie celu.

Reklama

Film jest mocno montowany, być może aby nie zdradzać dokładnej metody zniszczenia Lanceta (którego ledwo widać, więc trzeba uwierzyć, że to maszyna tego typu autorom filmiku). Wreszcie dochodzi jednak do detonacji ostrzeliwanego celu. Ewidentnie wybucha głowica bojowa, nie został więc zniszczony aparat rozpoznawczy. Lancet padł łupem 28. Brygady piechoty, której żołnierze opublikowali nagranie.

Amunicja Lancet to dzisiaj, przynajmniej zgodnie z dostępnymi doniesieniami, jeden z najgroźniejszych rodzajów uzbrojenia w rękach Rosjan, odpowiedzialny za duże straty w ukraińskiej artylerii i sprzęcie pancernym.

Reklama

Używanie lufowych systemów OPL, a także broni osobistej przeciwko rosyjskiej amunicji krążącej i dronom samobójczym, ej było pokazywane na filmach już wcześniej. Pokazywano jednak ostrzeliwanie powolnych Szahidów. Zestrzelenie takiego celu z broni lufowej - bez użycia pocisku rakietowego ziemia-powietrze, np. klasy MANPADS - jest szczególnym sukcesem ponieważ nie powoduje zużywania cennej amunicji precyzyjnej.

Drony ZALA Lancet to jeden z najnowszych rosyjskich systemów uzbrojenia, który premierę miał na targach Armia 2019. Istnieją dwa warianty tej amunicji - cięższa z 12 kg głowicą, i lżejsza z głowicą o masie 5 kg.

Reklama

Komentarze (5)

 1. Jerzy

  Trafić niewielkim pociskiem bez zapalnika zbliżeniowego w tak mały i szybko poruszający się cel - naprawdę szacun. Każdy kto strzelał wie jak trudno trafić na większą odległość nawet w cel nieruchomy. Przeszło mi nawet przez myśl czy Ukraińcy nie opracowali jakiegoś skutecznego sposobu niszczenia Lancetów np mikrofalami, a ten film to tylko tak dla odwrócenia uwagi.

  1. Extern.

   Fakt, takie strzelanie 4D to zupełnie inna bajka niż tarczowe, Amerykanie np. opracowali i nawet mają wdrażać indywidualne systemy kierowania ogniem na broń osobistą żołnierzy, po to właśnie aby ci mieli szansę trafiać takie cele ogniem karabinowym.

 2. Bender

  To coś zestrzelone na filmie ma klasyczne skrzydła i powierzchnie sterowe, ergo nie jest to amunicja krążąca Lancet. Może Orłan-10?

  1. Extern.

   Lancet generalnie to nie za bardzo jest amunicja krążąca, bardziej jest jak jednorazowy pocisk który ma zniszczyć rozpoznany wcześniej przez coś innego cel. Coś jak nasz efektor z Gladiusa. Nie potrafi np. wrócić i wylądować jak nasz Varmate gdy nie znajdzie celu, Leci do celu o przynajmniej mniej więcej znanych koordynatach, lokalizuje i albo trafi, albo się rozbije.

 3. Wuc Naczelny

  ZU-23-2 ani WKM 12,7mm ani karabine się nie nadaje do tego typu celów, na polach ukrainy to sobie mogą walić, ale w gęsto zalutnionej polsce każdy pocisk który chybił spada na wioskę dalej. Do takich celów tylko amunicja rozcalana lub z zapalnikiem zbliżeniowym, a więc albo 35mm KDA + programowalna, albo co najmniej 57mm lub 76mm strales, musi mieć samolikwidator.

  1. PGR

   Wystarczy porownac sobie z filmami z uzycia przeciwko Shahed 136 starych juz przeciez Gepardow, szczegolni to bylo widoczne w nocy jaki obszar pokrywala salwa z 3/4 strzalow z 35mm do tego co wyzej.

  2. Extern.

   Jak powiedział Kmicic w Potopie, "Nie każda kula zabija bo inaczej matki nie nadążyły by rodzić". W czasie wojny jak strzelają trzeba się chować. Ale fakt KDA + amunicja programowalna by się przydała, trzeba by o tym powiedzieć komuś z MONu bo chyba nie wiedzą.

 4. Andrew "Ender" Wiggin

  Nie trzeba byc geniuszem, zeby zobaczyc eksplodujacy od prawej pocisk. Prawdopodobnie manpads. Zostaje jeszcze struga dymu za nim. Pomijam fakt, ze to kolejne nagranie gdzie kamera rusza sie w prawo, cel wychodzi poza kadr, a nastepnie nastepuje eksplozja zadziwiajaco jasniejsza niz reszta nagrania i w podpbnym stylu co na innych filmach

 5. Trytytka

  Filmik jest montowany. Przedstawia strzelanie z ZSU-23-3 do nie wiadomo jakiego celu oraz trafienie bsl Orlan-10 pociskiem MANPADS. Zobaczcie w komentarzach pod tym filmikiem na Twitterze, wyklatkowali komentujący.

Reklama