Reklama

Siły zbrojne

Argentyna zainwestuje 5 mld dol w modernizację armii. Chodzi o Falklandy?

Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner rozpoczęła wielki program modernizacji argentyńskiej armii, nieoficjalnie - myśląc o odzyskanie Wysp Falklandzkich – fot. Presidencia de la N. Argentina
Prezydent Argentyny Cristina Fernandez de Kirchner rozpoczęła wielki program modernizacji argentyńskiej armii, nieoficjalnie - myśląc o odzyskanie Wysp Falklandzkich – fot. Presidencia de la N. Argentina

Argentyna planuje przeznaczyć w najbliższym czasie ponad 5 miliardów dolarów na zakup uzbrojenia, co jest przez specjalistów kojarzone z chęcią ponownego odzyskania Wysp Falklandzkich.

Argentyna planuje kupić w najbliższym czasie przede wszystkim nowe myśliwce, systemy przeciwlotnicze oraz uzbrojenie dla wojsk specjalnych. Wszyscy od razu kojarzą te zamierzenia z polityką prezydent Argentyny - Cristiny Fernandez de Kirchner w odniesieniu do Wielkiej Brytanii, która nie bez powodu w swoim gabinecie w zeszłym miesiącu utworzyła stanowisko sekretarza ds. Malwin (argentyńska nazwa Wysp Falklandzkich).

W tym roku w Argentynie planowany jest wzrost budżetu na obronę o ponad 33,4%, co jest największym skokiem w historii. Planuje się w nim przeznaczyć prawie miliard 200 milionów dolarów na 32 główne programy modernizacyjne sił zbrojnych.

Zakładają one m.in., zakup średnich czołgów, samolotów transportowych, remont okrętów nawodnych i podwodnych, zakup izraelskich systemów przeciwlotniczych, szturmowych, szybkich jednostek nawodnych, helikopterów i dronów. W planie jest również doposażenie w najnowocześniejsze uzbrojenie nowo stworzonych jednostek sił specjalnych.

Charakter tych inwestycji przez wielu specjalistów jest kojarzony z przygotowywaniem sił i środków na inwazję Falklandów. Brytyjczycy nie zamierzają jednak rezygnować ze swojego terytorium i do obrony wysp przeznaczyli oddział złożony z 600 żołnierzy oraz eskadrę czterech samolotów Typhoon. Dodatkowo dwa razy w roku na Falklandy przybywa jeden z brytyjskich atomowych okrętów podwodnych, uzbrojony w rakiety manewrujące Tomahawk.

Brytyjski sekretarz obrony Philip Hammond odmówił jednak odpowiedzi gdy został zapytany, czy Wielka Brytania będzie próbowała odzyskać Wyspy Falklandzkie, jeżeli zostaną one zajęte przez obce wojska.

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.