Reklama

Siły zbrojne

Argentyna pokazuje zmodernizowane czołgi

TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministerstwo Obrony Argentyny.

Modernizacja argentyńskich wojsk pancernych coraz bliżej.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Na nowym materiale został przedstawiony częściowo proces modernizacji czołgu, jakie elementy zostaną w nim użyte oraz strzelanie poligonowe z uzbrojenia głównego. Prace modernizacyjne mają objąć bazowo 74 czołgi TAM/TAM 2C z opcją na kolejne 30 maszyn, w celu poprawy ich parametrów techniczno-taktycznych. Do końca obecnego roku armia ma odebrać 10-12 ulepszonych TAM 2CA2. Za modernizację czołgów, na mocy podpisanej w minionym roku umowy odpowiadać ma firma IMPASA. Prace mają dotyczyć wyposażenia pojazdów w nowy system kierowania ogniem, który ma pozwolić na operowanie w trybie hunter-killer.

Czytaj też

Wymianie ulegnie układ stabilizacji uzbrojenia, co w połączeniu z zastąpieniem napędu hydraulicznego wieży elektrycznym, poprawi celność i szybkość naprowadzania uzbrojenia. Modernizacja ma także zwiększyć celność prowadzenia ognia w ruchu, co zważywszy na słabe opancerzenie pojazdu, jest bardzo ważne. Nowy ma również być system łączności, a kierowca ma otrzymać kamerę termalną. Czołg ma także otrzymać dodatkowe opancerzenie, jednak tego w przypadku kadłuba dalej nie widzimy.

Reklama

Czytaj też

TAM 2C to zmodernizowany wariant argentyńskiego czołgu średniego TAM opracowany przez izraelskie Elbit Systems. Uzbrojenie główne pozostało to samo i jest nim armata gwintowana Rh-105-30 kalibru 105 mm, jednak otrzymała ona nową osłonę termiczną. Przystosowano ją również do strzelania nowymi pociskami przeciwpancernymi, w tym APFSDS oraz dodano możliwość wystrzeliwania lufowych ppk LAHAT o penetracji ponad 800 mm i zasięgu 8 km. Jednostka ogniowa do armaty wynosi 50 pocisków. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm z zapasem amunicji wynoszącym 600 sztuk. Identyczny kaem został umieszczony na stropie wieży. Opancerzenie czołgu ma być tożsame z pancerzem bojowego wozu piechoty Marder 1, na bazie którego powstał. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU-MB 833 Ka-500 o mocy 720 km co pozwala na rozpędzenie ważącego 30,5 tony pojazdu do prędkości maksymalnej wynoszącej 75 km/h.

Czytaj też

TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
Autor. Gobierno argentino/Wikipedia.
Reklama

Komentarze (1)

  1. real888

    Ciekawe jakby sobie poradziły z chilijskimi Leopardami, wprawdzie w wersji 2a4 zaledwie ale z armatą L55?

Reklama