Reklama

Siły zbrojne

Zmodernizowane argentyńskie czołgi na testach

TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
Autor. Ministerstwo Obrony Argentyny.

W połowie maja na terenie poligonu Magdalena odbyły się testy zmodernizowanego argentyńskiego czołgu TAM 2CA2, które obserwował tamtejszy minister obrony Jorge Taiana.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Prace modernizacyjne mają objąć bazowo 74 czołgi TAM/TAM 2C z opcją na kolejne 30 maszyn, w celu poprawy ich parametrów techniczno-taktycznych. Do końca obecnego roku armia ma odebrać 10-12 ulepszonych TAM 2CA2. Za modernizację czołgów, na mocy podpisanej w minionym roku umowy odpowiadać ma firma IMPASA,. Prace mają dotyczyć wyposażenia pojazdów w nowy system kierowania ogniem, który ma pozwolić na operowanie w trybie hunter-killer. Wymianie ulegnie układ stabilizacji uzbrojenia, co w połączeniu z zastąpieniem napędu hydraulicznego wieży elektrycznym, poprawi celność i szybkość naprowadzania uzbrojenia. Prace te mają także zwiększyć celność prowadzenia ognia w ruchu, co zważywszy na słabe opancerzenie pojazdu, jest bardzo ważne. Nowy ma również być system łączności, a kierowca ma otrzymać kamerę termalną. Czołg ma także otrzymać dodatkowe opancerzenie.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ta modernizacja postępuje w ustalonych przez nas terminach. Mamy nadzieję zakończyć rok z kilkoma czołgami zmodernizowanymi i gotowymi do integracji jednostek operacyjnych"- powiedział minister Taiana.

Reklama

Czytaj też

TAM 2C to zmodernizowany wariant argentyńskiego czołgu średniego TAM opracowany przez izraelskie Elbit Systems. Uzbrojenie główne pozostało to samo i jest nim armata gwintowana Rh-105-30 kalibru 105 mm, jednak otrzymała ona nową osłonę termiczną. Przystosowano ją również do strzelania nowymi pociskami przeciwpancernymi, w tym APFSDS oraz dodano możliwość wystrzeliwania lufowych ppk LAHAT o penetracji ponad 800 mm i zasięgu 8 km. Jednostka ogniowa do armaty wynosi 50 pocisków. Sprzężony z nią został uniwersalny karabin maszynowy MG3 kal. 7,62 mm z zapasem amunicji wynoszącym 600 sztuk. Identyczny kaem został umieszczony na stropie wieży. Opancerzenie czołgu ma być tożsame z pancerzem bojowego wozu piechoty Marder 1, na bazie którego powstał. Jednostkę napędową stanowi silnik MTU-MB 833 Ka-500 o mocy 720 km co pozwala na rozpędzenie ważącego 30,5 tony pojazdu do prędkości maksymalnej wynoszącej 75 km/h.

Czytaj też

TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
TAM 2C (zdjęcie poglądowe).
Autor. Gobierno argentino/Wikipedia.
Reklama

Komentarze (1)

  1. kukurydza

    Ciekawe ale bardzo niszowe rozwiązanie.możliwe tylko w ich specyficznych warunkach. Z pięciu sąsiadów, tylko dwaj - Chile i Brazylia - mają coś, co można nazwać czołgami, przy czym w obu przypadkach są to Leopardy 1. Jedynie Chile ma 170 Leo2.

Reklama