Reklama

Siły zbrojne

Arabowie i Grecy znów razem ćwiczą

Autor. Defense Arab/Twitter

W niedziele rozpoczęły się ćwiczenia sił specjalnych pod kryptonimem Hercules 2022 w których bierze udział Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie (ZEA), Grecja i Cypr – podało egipskie wojsko.

Reklama

Wojna na Ukrainie - raport specjalny Defence24.pl

Reklama

Jak przekazało w oświadczeniu wojsko Egiptu ćwiczenia Hercules 2022 potrwają kilka dni w bazie wojskowej w Mohamed Naguib i obszarach szkoleniowych w północnej części kraju. W oświadczeniu przekazano, że pierwsza faza ćwiczenia ma na celu ujednolicenie koncepcji i obejmuje wystawę broni i sprzętu używanego w szkoleniu, a także wykłady z zakresu cyberbezpieczeństwa i międzynarodowego prawa humanitarnego. USA, Demokratyczna Republika Konga i Bahrajn będą państwami obserwatorami - pisze Anadolu Agency. W ćwiczeniach biorą też udział eksperci z Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża w celu utrwalenia poszanowania zasad międzynarodowego prawa humanitarnego regulującego konflikty zbrojne. Ćwiczenia Hercules odbyły się w Grecji także w zeszłym roku i brały w niej udział siły Egiptu i ZEA.

Szkolenie Hercules-2 jest kontynuacją rozwoju i umacniania stosunków wojskowych pomiędzy Egiptem a krajami będącymi sojusznikami w celu rozwijania i utrwalania podstaw współpracy wojskowej oraz rozwijania wspólnych prac przyczyniających się do wymiany doświadczeń z wykorzystaniem wszystkich rodzajów broni i sprzętu o zaawansowanej technologii – podano w komunikacie prasowym siły Egiptu.

Reklama

Czytaj też

Jak pisze Middleeast wspólne ćwiczenia mają miejsce w momencie ponownego pojawiania się napięć między Turcją a państwami arabskimi Zatoki Perskiej oraz Grecją. Mimo, że Turcja próbowała naprawić stosunki dyplomatyczne i pogodzić się ze Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi (ZEA), Arabią Saudyjską i Egiptem, wysiłki te okazały się nieskuteczne, gdy Liga Arabska oskarżyła Turcję o ingerencję w regionie. W odpowiedzi, w ciągu ostatnich dwóch lat Arabia Saudyjska bojkotowała tureckie towary, Zjednoczone Emiraty Arabskie próbowały związać tureckie wojsko w Syrii, Grecja zmilitaryzowała wyspy na Morzu Egejskim w pobliżu tureckiego wybrzeża, a Egipt próbował udaremnić tureckie interesy we wschodniej części Morza Śródziemnego. Napięcie widać było wyraźnie m.in. w maju tego roku, kiedy odbywały się ćwiczenia „Tiger Meet" w Grecji, a Tureckie Siły Powietrzne postanowiły się z nich wycofać z powodów politycznych.

Czytaj też

YouTube cover video

Na początku tego miesiąca Grecja i Egipt wzięły udział we wspólnych ćwiczeniach marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym, których celem było przygotowanie marynarki Egiptu i Grecji do wspólnej pracy. Celem "jest utrzymanie bezpieczeństwa morskiego, w celu stawienia czoła zagrożeniom dla międzynarodowej wolności żeglugi i przepływu światowego handlu".

Reklama

Komentarze (1)

  1. Był czas_3 dekady

    Jeszcze trochę a wznowi się układy militarne CENTO i SEATO.

Reklama