Siły zbrojne
Apache zamiast czołgów. Korea Południowa zmienia strategię

Południowokoreańska armia planuje zakup większej liczby szturmowych śmigłowców Apache. Jak podkreślać mają władze kraju, ich zadaniem będzie, w razie wybuchu konfliktu na Półwyspie Koreańskim, dowodzenie rozmieszczonymi na linii wroga siłami. Planowane pozyskanie wiropłatów może odbić się na planach zakupu kolejnych czołgów K2 Black Panther.
Przygotowaniem wymagań dotyczących pozyskania nowych maszyn zająć się ma szef sztabu koreańskich wojsk na zlecenie ministra obrony, Songa Young-moo. Dokumenty gotowe mają być jeszcze w bieżącym tygodniu.
Jak podkreśla serwis Defence News, nie wiadomo o zakupie jakiej liczby maszyn Apache myślą władze w Seulu. Zgodnie z nieoficjalnymi doniesieniami może ona sięgnąć nawet 40 śmigłowców. W tym miejscu podkreśla się również, że Korea Południowa zmienia swoją „strategię prowadzenia działań wojennych” na „ofensywną”. Zakup większej liczby śmigłowców służyć ma realizacji tego celu i – co więcej – być przedkładany przez dowódców wojskowych nad pozyskiwanie czołgów. Skutkować może to nawet rezygnacją z planów zakupu kolejnych czołgów K2 Black Panther.
Gotowi na atak
Zgodnie z ustanowioną przez Koreę Południową strategią kontrofensywną, siły zbrojne tego kraju realizować miały pełnoskalowy kontratak dopiero po przybyciu na półwysep wojsk USA. Wizja ta jednak zmienia się odkąd władzę w kraju objął Moon Jae-in (prezydent od maja 2017 roku). Obecnie zakłada się, że siły południowokoreańskie będą w stanie o wiele szybciej stawić czoła żołnierzom Korei Północnej, jeśli dojdzie do wybuchu konfliktu. Co więcej, nowa wizja przewiduje, że Koreańczycy z południa będą w stanie w ciągu dwóch lub trzech tygodni od wybuchu walk przejąć kontrolę nad stolicą potencjalnego wroga, czyli Pjongjangiem.
Przypomnijmy, że jeszcze w sierpniu 2017 roku prezydent Korei Południowej podkreślał podczas wystąpienia z okazji 100 dni rządów, że myśli nad wysłaniem specjalnego wysłannika do północnego sąsiada, jeśli ten wstrzyma swoje próby rakietowe i jądrowe. Co więcej, wykluczył możliwość wybuchu konfliktu zbrojnego na Półwyspie Koreańskim. Ludzie pracowali wspólnie przy odbudowie tego kraju po wojnie koreańskiej, nie możemy (po raz kolejny) stracić wszystkiego przez wojnę. Mogę z dużą pewnością powiedzieć, że na Półwyspie Koreańskim nie będzie drugiej wojny - mówił prezydent w zeszłym roku. Podejście to jak widac ulega znacznym przewartościowaniom.
Jak podaje Defence News, zgodnie z oceną eksperta z Korea Research Institute for National Strategy (think tank), na liście priorytetów dowódców południowokoreańskich znajduje się zwiększenie zdolności do prowadzenia ataku z powietrza na terenie Korei Północnej, które sprawdzane były ostatnio podczas symulacji. To właśnie te testy miały pokazać, że flota śmigłowców Apache jest skuteczniejsza, niż czołgi podstawowe w „przerywaniu sieci obrony lotniczej Korei Północnej i tworzeniu wyłomu” dla wojsk południowokoreańskich. W efekcie szefowi resortu obrony przedstawiono raport, który wskazywał na potrzebę zakupu większej liczby wspomnianych amerykańskich śmigłowców.
Większe środki na bezpieczeństwo
Seul kupił w 2013 roku 36 maszyn AH-64E Apache Guardian za pośrednictwem programu FMS. Kontrakt wart był ok. 1,6 mld USD. Obecnie w siłach Korei Południowej znajdują się dwa bataliony śmigłowców Apache.
Ambitne plany zakupowe to oczywiście nie jedyne kroki, które Korea Południowa podejmuje w obawie przed narastającym zagrożeniem ze strony północnego sąsiada. Budżet kraju w 2018 roku wzrósł bowiem o 7 proc. w stosunku do roku poprzedniego. Wynosi więc ostatecznie 40,5 mld USD. Duża część środków finansowych przewidzianych w południowokoreańskim budżecie obronnym ma zostać przeznaczona na wzmocnienie i rozwój środków mogących przeciwstawić się zagrożeniu ze strony północnokoreańskiego programu nuklearnego. Ogółem przeznaczono na to środki większe o 10,8 proc. w stosunku do roku poprzedniego.
W tym kontekście budżet przewiduje zwiększone środki na pociski PAC-3, rakiety balistyczne KTSSM i rozwój uzbrojenia przeznaczonego do niszczenia linii energetycznych. Przewidziano też środki na działalność niedawno powstałej specjalnej komórki ministerstwa obrony - Biura Polityki ws. Korei Północnej - mającego zajmować się przede wszystkim monitorowaniem północnokoreańskiej aktywności związanej z rozwojem programu atomowego.
Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.