Reklama

Siły zbrojne

2 Korpus Polski będzie organizowany na wzór amerykański

Autor. Ministerstwo Obrony Narodowej

Gen. Adam Joks będzie odpowiedzialny za stworzenie 2 Korpusu Polskiego, będzie on zorganizowany na wzór amerykański; w jego składzie będzie m.in. element związany ze śmigłowcami bojowymi; celem jest wykorzystanie doświadczenia generała w siłach USA - powiedział w piątek szef MON Mariusz Błaszczak.

Reklama

Wojna na Ukrainie

Reklama

Wraz z ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim szef MON obserwował w piątek wspólne polsko-amerykańskie ćwiczenia na 21 Centralnym Poligonie Lotniczym na pograniczu województwa woj. wielkopolskiego i zachodniopomorskiego.

Podczas wizyty Błaszczak wręczył gen. dyw. Adamowi Joksowi - poprzednio zastępcy dowódcy amerykańskiego V Korpusu - powołanie na stanowisko dowódcy nowego 2 Korpusu Polskiego. "Ten korpus będzie organizowany przez gen. Joksa i powstanie po to, żeby wzmocnić interoperacyjność ze Stanami Zjednoczonymi i żeby wzmocnić możliwości obronne Wojska Polskiego" - powiedział szef MON. Dodał, że celem jest wykorzystanie doświadczenia gen. Joksa ze służby w amerykańskiej jednostce.

Reklama

Czytaj też

"Jesteśmy dumni z tego, że wysunięty element dowództwa V Korpusu jest w Polsce, na podstawie decyzji prezydenta Joe Bidena na trwałe. (...) Polski 2 Korpus zostanie zorganizowany na wzór V Korpusu. W skład tego dowództwa będzie wchodził element związany z siłami powietrznymi - dotyczący śmigłowców Apache; tak jest w przypadku V Korpusu"
Mariusz Błaszczak - mówił Błaszczak.

Dodał, że są to "bardzo dobre wzory, wszyscy na całym świecie doskonale wiedzą, że wojska amerykańskie są najsilniejsze na świecie, najlepiej zorganizowane i wyposażone w najlepszy, nowoczesny sprzęt". "Naszą ambicją jest, by nasze wojsko też takim sprzętem dysponowało" - powiedział szef MON.

Czytaj też

Naszym celem jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Polska nie została zaatakowana przez Rosjan, żeby odstraszyć Rosję. Temu ma służyć wzmocnienie Wojska Polskiego, które jest dokonywane w ścisłej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi, za co dziękuję panu ambasadorowi Brzezińskiemu. Doprowadzimy do tego, że Abramsy i Apache zamkną bramę brzeską. Doprowadzą właśnie do takiej oto sytuacji, w której ten kierunek potencjalnego ataku na Polskę będzie niemożliwy ze względu na silną obecność Wojska Polskiego współpracującego z wojskiem Stanów Zjednoczonych
Mariusz Błaszczak

Zaznaczył, że piątkowa nominacja ma miejsce w 80. rocznicę powstania historycznego 2 Korpusu Polskiego, którego żołnierze pod dowództwem gen. Władysława Andersa brali udział m.in. w bitwie o Monte Cassino w 1944 roku. "Ten korpus złożony był z ludzi wywiezionych przez sowiecką Rosję na Syberię; przeszedł przez Bliski Wschód, a potem ramię w ramię z wojskami sojuszniczymi walczył o wyzwolenie Włoch; ten korpus doprowadził do zwycięstwa w bitwie o Monte Cassino" - powiedział Błaszczak, dodając, że powstający korpus będzie dziedziczył tradycje jednostki gen. Andersa.

Czytaj też

Jak poinformowało PAP w czwartek MON, 2 Korpus Polski - Dowództwo Komponentu Lądowego (2KP-DKL) powstanie na bazie Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego (COLąd-DKL), które podlega Dowództwu Operacyjnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Korpus - podobnie jak dotąd COLąd-DKL - będzie miał siedzibę w Krakowie.

Centrum Operacji Lądowych – Dowództwa Komponentu Lądowego odpowiedzialne jest za użycie jednostek Wojsk Lądowych w operacjach dowodzonych przez Dowódcę Operacyjnego RSZ - to np. jednostki zmechanizowane, pancerne czy artyleryjskie, biorące udział np. w misjach zagranicznych.

Czytaj też

Źródło:PAP / Defence24
Reklama

Komentarze (5)

 1. zibi

  2 Korpus Polski.... a to jest już pierwszy?

  1. bc

   I jest jakiś nie Polski?

 2. Realista.

  "Naszym celem jest zbudowanie tak silnego Wojska Polskiego, żeby Polska nie została zaatakowana przez Rosjan, żeby odstraszyć Rosję. " i to jest polska głupota . Taki minimalizm , pozory . Jak odstraszyć ? Czym ?? Jeżeli spotkasz wroga z kijem to musisz mieć też co najmniej kij albo inną lepszą broń . Wtedy może zrezygnuje z zaatakowania .Rosja posiada broń atomową w liczbie kilkunastu tys . głowic i środki do ich przenoszenia co Polska ma za środki aby " odstraszyć " jej użycie ?? Żadne .

 3. TIGER

  Jest możliwość zrobienia 3 "grup" wojska czyli np. każda po 2 dywizje i kilka brygad lub batalionów 1 Korpus broniący granicy 2 korpus broniący Warszawy i okolic 3 Korpus w rezerwie czekający na odpowiedni moment do kontrataku

 4. Stefan1

  A jeśli generała zabraknie? Tego konkretnego.

  1. Vixa

   No cóż... wtedy... Ty będziesz musiał to dźwignąć!🤣🤣🤣

 5. bc

  Czyli Korpus będzie miał Brygadę śmigłowców, pewnie też Brygadę Artylerii rakietowej itd. Ale rosjanom jeszcze bardziej dał by do myślenia 2 Polski Korpus Pancerny: 18Dywizja Pancerna, 11 Lubuska Dywizja Kawalerii Pancernej, nowa Dywizja Zmechanizowana, jakieś 680 czołgów M1, K2/K3 z czego ponad 300 Abramsów na wschód od Warszawy. Następny Korpus Zmechanizowany nad Bałtykiem i naprzeciwko Królewca.

Reklama